LNP – මැතිව්ස් මේ වේදිකාවට ගියොත් අපරාධයක් – අතපත්තු

හර්ෂ අමරසිංහ විසිනි

ඇන්ජලෝ මැතිව්ස්ගේ ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේ හොඳම වසර තුනට පෙර ඔහුගේ ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේ මේ අවධියේදී ඔහුව අතහැර දැමීම අපරාධයක් බව ශ්‍රී ලංකා හිටපු නායක මාවන් අතපත්තු විශ්වාස කරයි. ශ්‍රී ලංකාවේ ක්‍රිකට් ප්‍රබෝධය පාසල් ක්‍රිකට් වලින් ආරම්භ විය යුතු බව ද අලංකාර දකුණත් පිතිකරුවා ප්‍රකාශ කළේය. Daily Mirror සමඟ සම්මුඛ සාකච්ඡාවකට එක්වෙමින් අතපත්තු මෙම අදහස් පළ කළේය.

ප්‍රශ්නය – ඇන්ජලෝ මැතිව්ස් අඩුම තරමින් ටෙස්ට් ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේ ශ්‍රී ලංකාවේ හොඳම පිතිකරුවෙකු බව පෙනේ. ඔහු සමඟ වැඩ කළ පුහුණුකරුවෙකු ලෙස, රතු පන්දු ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාව කෙරෙහි ඔහුගේ සම්පූර්ණ අවධානය යොමු කළ යුතු යැයි ඔබ සලකනවාද?

පිළිතුර: හොඳයි, මම හිතන්නේ මුලින්ම ඔහු පන්දු යැවීම නතර කළ යුතුයි. ඔහු පීඩනය අඩු කළ හැකි ඉතා සුළු පිතිකරුවන්ගෙන් කෙනෙකි. මම කියන්නෙ නෑ මෙයාට ලෝකෙ තියන සුපිරිම ටෙක්නික් එක තියෙනව කියල, ඒත් ටෙක්නික් එකෙන් තමන්ගෙ තියෙන දේවල් වලට වන්දි ගෙවන්න ඒ මානසික හැකියාව තියෙනව. එක්දින ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාව සම්බන්ධයෙන් ගත් කල, ඔහු හොඳම අවසන් කරන්නන්ගෙන් කෙනෙකි. ඔහු ඉතා ඉහළ මට්ටමක සිටින අතර ඔහු විශේෂයෙන් පන්දුවට පහර දෙන විට ක්‍රීඩාව ඉතා හොඳින් කියවයි. කවුරුහරි වයස අවුරුදු තිස් ගණන්වල මුල් භාගයට පැමිණි විට ඔවුන් උපරිමයෙන් දස්කම් දක්වනවා. ඉතින්, එය අපරාධයක්, මෙම අදියරේදී, නමුත් මෙය ඔහුගේ පමණක් නොව බලධාරීන්ගේ වගකීමකි. ඔහුට යම් සහයෝගයක් දෙන්න; ඉදිරි වසර තුන පිතිකරණය සම්බන්ධයෙන් ඔහුගේ හොඳම වසර බව ඔහුට අවබෝධ කර දෙන්න. ඔහු එක ආකෘතියකට සීමා කළ යුතු යැයි මම නොසිතමි. ඔහුගේ වෘත්තීය සංඛ්යාලේඛන තමාටම කතා කරනු ඇත. එය ඔහුගේ පන්දු යැවීම අත හැරීමයි. අපි කණ්ඩායමේ ඒ සමබරතාවය නැති නිසා ඔහු පන්දු යැවීමට තල්ලු වී ඇති බව මම දනිමි.

ප්‍රශ්නය – මේ මොහොතේ පුහුණුවීම් පිළිබඳ බොහෝ කතාබහක් ඇති වෙනවා. ඔබම තමයි එකල ශ්‍රී ලංකාවේ පුහුණුකරු. මේ ගැන ඔබේ අදහස් මොනවාද?

A: පුහුණුකරුවන් ක්‍රීඩකයන් සම්බන්ධයෙන් ඔවුන්ට ලබා දී ඇති දේ වටා වැඩ කරයි; ජාතික පුහුණුකරුවන් ඒ මම වුවත්, චන්දික (හතුරුසිංහ) හෝ දැන් සිටින ඔවුන් කවුරුන් වුවත්. ඔවුන්ට කළ හැකි දේ කළ හැක්කේ ඔවුන්ට දුන් දෙයින් පමණි. උදාහරණයක් විදියට අපි හිතමු ලෝකයේ හොඳම පුහුණුකරුට කෙන්යාව වගේ දුර්වල කණ්ඩායමක් දුන්නොත් ඔහු සාර්ථක වෙන්නේ නැහැ, ඒ වගේම නරකම පුහුණුකරු ඇවිත් හොඳම කණ්ඩායම භාර ගත්තොත් ඔවුන් සාර්ථක වෙන්නේ නැහැ. . පුහුණුකරුට යම් ආකාරයකින් සහය විය හැකිය, නමුත් එය පුහුණුකරු පමණක් නොවේ. සාර්ථක වීමට විවිධ බලධාරීන් ක්‍රියා කළ යුතු වේ. මිනිසුන් කීර්තිය පසුපස හඹා යෑම, ගෞරවය ලබා ගැනීමට අවශ්‍ය වීම, තම වගකීම් අනුව ඉටු කළ යුතු දේ අමතක කර දැමීම ඉතා අවාසනාවන්ත තත්ත්වයකි. කරුණු දෙකක් තිබේ, අපි සියලු වෙනස්කම් වලින් ඈත් විය යුතුය. ක්‍රිකට් වෙනුවෙන් කරන්න පුළුවන් දෙයක් දන්නවා නම් ඊළඟ ජනාධිපති වෙනකම් දෙන්න ඕන නැහැ. අනෙක කමිටුවයි. කමිටු සාමාජිකයෙක් – හිටපු ක්‍රිකට් ක්‍රීඩකයෙක් කිව්වා – අපි එංගලන්තයට ගිය එක හොඳයි කියලා ඒකෙන් පෙන්නුවේ එංගලන්තය අංක එකයි අපි අංක 9යි කියලයි කියලා මට පුදුම හිතුණා. මම හිතන්නේ අඩුම තරමේ ක්‍රිකට් ටිකක් ගහපු අයට හරි නරකයි කියලා. හැමෝම එකතු වෙලා සාර්ථකත්වයට වැඩ කරන්න ඕනේ, නමුත් ඒකට අවුරුදු පහක්, දහයක් යනවා.

ප්‍රශ්නය – ක්‍රිකට්‌ දිවිය ආරම්භයේදී ලකුණු සොයා ගැනීමට වෙහෙසෙන යොවුන් ක්‍රිකට්‌ ක්‍රීඩකයන් පෙළඹවීමට ඔබේ නම බොහෝ දුරට භාවිත වී තිබෙනවා. ඔබට ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවට දුෂ්කර ආරම්භයක් තිබූ අතර ඔබ ශක්තිමත්ව නැවත පැමිණියා. ඒක කවුරුත් දන්න දෙයක්, නමුත් තරුණයෙක් විදියට අසාර්ථක වීමේ පීඩනය ඔබ හසුරුවාගත් ආකාරය අපට කියන්න පුළුවන්ද? පිතිකරණය සම්බන්ධයෙන් ඔබ නැවත පළමුපෙළ ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවට ගොස් ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවට පැමිණීමට සිදු කළ වෙනස්කම් මොනවාද?

පි: ඔබ මගෙන් මේ ප්‍රශ්නය ඇසුවා නම්, මම මගේ බිංදුව ලකුණු කරන අවස්ථාවේ, ඔබට පිළිතුරක් නොලැබෙනු ඇත. ඒ වෙලාවේ කවුරුහරි මගෙන් ඇහුවා ඇයි මම බිංදු ගහන්නේ කියලා, මම කියන්න ඇත්තේ “ඒක වෙන්නේ ඇයි කියලා මම දන්නේ නැහැ, නමුත් එය කෙසේ හෝ සිදුවෙනවා” කියායි. දැන් වයස අවුරුදු 50 දී, ආපසු හැරී බලන විට, මට සිතිය හැක්කේ එය ක්‍රීඩාවේ රැඳී සිටීමට මා පෙළඹවූ ආකාරය නිසා ය. මම හිතන්නේ එය ක්‍රීඩාවට ඇති ආදරය පමණයි. ශ්‍රී ලංකාව වෙනුවෙන් ක්‍රීඩා කිරීම මගේ අවසාන ඉලක්කය වූ නමුත් පසුව මම තවමත් ක්‍රීඩාවට ආදරය කළෙමි. ඒක තමයි මම ලකුණු ගත්ත ඒ බිංදුවලට පස්සෙත් ක්‍රීඩා කරන්න මාව පොලඹවන්නෙ. දෙවැනි කාරණය ජාත්‍යන්තර මට්ටමින් අසාර්ථක වෙලා මම ආයෙත් දේශීය ක්‍රිකට්වලට ගිහින් ලකුණු එන්න පටන් ගත්තා. දේශීය හා ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් අතර ඇති පරතරය මට වැටහුණේ මේ අවස්ථාවේදීය. ප්රමිතීන් ඉතා ඉහළ විය. ප්‍රධාන වශයෙන්, එය මානසික වූ අතර, අනෙක් දෙය නොදැන, මම කෙසේ හෝ තාක්‍ෂණය කෙරෙහි අවධානය යොමු කළෙමි. පස්සෙ කාලෙක මේ motivators ලා, ගුරුවරු ක්‍රීඩාවට එන එකත් එක්ක මට ආරංචි වුණා ඔයා අමාරුවෙ වැටුනම ක්‍රිකට් අමතක කරලා ජීවිතය ගැන හිතන්න, අපි මොකද කරන්නේ කියලා. අපි මූලික දේ කරනවා. ඔබ මුල්ලකට තල්ලු කළ පසු, ඔබේ මනසට නැඟෙන්නේ මූලික කරුණු ය.

ප්‍රශ්නය: ඔබ ක්‍රීඩකයෙකු ලෙස කටයුතු කරන කාලයේ ඉන්දියාවට එරෙහිව ශ්‍රී ලංකාව තරමක් ආධිපත්‍යය දැරුවා. දැන් ජාතීන් දෙක අතර විශාල වෙනසක් ඇත. හැමෝම ඇඟිල්ල දික් කරන ගෘහස්ථ ව්‍යුහය හැරුණු විට මෙයට හේතුව කුමක්ද?

පිළිතුර: මම හිතන්නේ ඉන්දියාව විතරක් නෙවෙයි බොහෝ රටවල්. බටහිර ඉන්දීය කොදෙව්වන් පවා, 1980 සහ 1990 ගණන්වල ඔවුන් සතුව තිබූ දේ ඔබට සංසන්දනය කළ නොහැකි බව මම අදහස් කරමි, නමුත් බොහෝ රටවල් සැලැස්මකට අනුව වැඩ කර ඇත. ඔවුන්ට ඔවුන්ගේම ක්‍රමවේදයන් ඇති අතර කණ්ඩායම් එකකට වඩා හදන්න ක්‍රිකට් ක්‍රීඩකයින් ඕනෑ තරම් මේ ක්‍රමය නිසා සැලසුම් කිරීම ඉතා හොඳ නිසා ඔවුන් ඒ මට්ටමට පැමිණ ඇත. ශ්‍රී ලංකාවේ ඇති වරද කුමක්දැයි ඔබ මගෙන් ඇසුවොත්, ක්ෂණික පිළිතුර වනු ඇත්තේ දේශීය ව්‍යුහය, ඔව්. කෙසේ වෙතත්, දේශීය ක්‍රිකට් සිදුවන්නේ පාසල් හැර යන අය සමඟ, නමුත් පාසල් හැර යන අය අප දැක ඇති තරම් හෝ මගේ නඩුවේදී අප එරෙහිව ක්‍රීඩා කළ දේ තරම් හොඳ නැතිනම්, අපගේ ක්‍රීඩා සමාජ ක්‍රිකට් වලට කුමක් සිදුවේ යැයි ඔබ සිතන්නේද? ඉංග්‍රීසි ජාතිකයෙකුට හෝ ඉන්දියානුවෙකුට සාපේක්ෂව පහත හෙලන ලද ක්‍රිකට් ක්‍රීඩකයෙකු ඔබ තවමත් දකිනු ඇත. මේක පාසල් මට්ටමින් පටන් ගන්න ඕනේ මම කියන්නේ අවුරුදු 11න් පහළ, 13න් පහළ, 15න් පහළ මට්ටමින් – ක්‍රිකට් ක්‍රීඩකයන්ට තාක්ෂණය ගැන හොඳ දැනුමක් තියෙන්න ඕනේ, හොඳ පුහුණුකරුවන් ඉන්න ඕනේ.

Next Post

Live Nation ප්‍රධාන විධායක නිලධාරී Michael Rapino ගේ 2021 බෝනස් වටිනා $10.5M

Sat Mar 5 , 2022
සිකුරාදා (මාර්තු 4) සුරැකුම්පත් හා විනිමය කොමිෂන් සභාව වෙත ගොනු කිරීමකට අනුව, සමාගමේ වන්දි කමිටුව විසින් නිර්වචනය කරන ලද යම් යම් මූල්‍ය ඉලක්ක කරා ළඟා වූ පසු, Live Nation හි ප්‍රධාන විධායක නිලධාරී මයිකල් රැපිනෝ ඔහුගේ වාර්ෂික කාර්ය සාධන ප්‍රසාද දීමනාවෙහි කොටසක් ලෙස ඩොලර් මිලියන 10.5 ක කොටස් එකතු කිරීමට […]

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.