වීදුරු සතුන්ගේ ‘තාප තරංග’ Billboard Hot 100 හි ඉහළට යාමට සති 59ක් වාර්තාගත කිරීමට හේතු 5ක්

සම්ප්‍රදායිකව, Billboard Hot 100 වාර්තා ක්‍රමානුකූලව පිහිටුවා ඇති අතර අවසානයේ සාපේක්ෂව කුඩා ආන්තික වලින් බිඳ දමනු ලැබේ: ප්‍රස්ථාරයේ අංක 1 දරන විඳදරාගැනීම සඳහා සුප්‍රසිද්ධ වාර්තාව ගන්න, එය පසුගිය වසර 30 පුරා අත් වෙනස් කරමින් වර්ධනය වී ඇත. සති 13 යි දක්වා සති 14 යි දක්වා සති 16 යි දක්වා සති 19 යි. කෙසේ වෙතත්, සෑම විටම, ඔබට කලින් හිමිකරු ඉක්මවා ගිය වාර්තා-සකසන්නෙකු ලැබෙනු ඇත, එය ඔබ සම්පූර්ණයෙන්ම වෙනස් ප්‍රස්ථාරයක් ගැන කතා කරන්නේ දැයි ඔබව පුදුමයට පත් කරයි – මේ සතියේ මෙන්, එක්සත් රාජධානියේ සංගීත කණ්ඩායම වීදුරු සතුන් ගීතයේ ලැයිස්තුවේ 59 වැනි සතියේ (මාර්තු 12 දිනැති) ඔවුන්ගේ අතිවිශිෂ්ට ජයග්‍රාහී “තාප තරංග” සමඟින් අංක 1 ට ළඟා වේ.

ඒ විතරක් නෙවෙයි, ගීතයක් මෙතෙක් අංක 1 ස්ථානයට පැමිණීමට ගත වූ දීර්ඝතම ගීතයයි උණුසුම් 100එය පෙර වාර්තාව පරාජය කරයි සති 24 කින්, 69% ක වෙනසක්. එපමණක්ද නොව, පෙර වාර්තාකරුවාට කැපී පෙනෙන ලෙස සම්ප්‍රදායික නොවන ගමනක් උච්චතම ස්ථානයට ගියේය – මරියා කේරීගේ 1994 නිවාඩු සම්භාව්‍ය “ඔල් අයි වොන්ට් ෆෝ ක්‍රිස්මස් ඊස් යූ” දශක ගණනාවක් පුරා එහි ප්‍රස්ථාරය ගොඩනඟා ගත්තේ බහු වාර්ෂික ප්‍රති-ප්‍රඥප්තියක් ලෙසය. අඛණ්ඩව වසර 2012 දී ප්‍රස්ථාරගත කිරීම ආරම්භ කළ නමුත් ඇත්ත වශයෙන්ම 2019 වන තෙක් ලැයිස්තුවේ ඉහළින්ම සිටියේ නැත. (ලොස් ඩෙල් රියෝගේ “මැකරීනා” විසින් අංක 1 පෙර-“තාප තරංග” දක්වා වූ දෙවන දිගම දිවීම පවා එහි සති 33 ක ගමන සමඟ No. . 1, ගීතය නව ගම්‍යතාවයකින් නැවත ප්‍රවේශ වීමට පෙර එහි පළමු සති 20 ට පසු මාස ​​හතරකට ආසන්න කාලයක් Hot 100 වෙතින් පහත වැටීම නිසා දිගු බාධාවක් ඇති විය; සංසන්දනය කිරීමේදී, “Heat Waves” එහි මංගල කාලය සඳහා ගත වූයේ සති 61 ක් පමණි. එහි සති 59 ප්‍රස්ථාර ගමන.)

Glass Animals හට මෙම පෙර නොවූ විරූ ගමනක් Hot 100 හි අංක 1 ස්ථානයට ගෙන යාමට ඔවුන්ගේ ජාත්‍යන්තර කඩාවැටීම සමඟින් හැකි වූයේ කෙසේද? නිසැකවම දායක වූ සාධක පහක් මෙන්න:

1. විකල්ප-පොප් දිගු හරස් මාර්ග ඔස්සේ ගමන් කිරීම.

දිගුකාලීන Hot 100 පහරවල් බොහොමයක පොදු සාධකයක් නම්, ඒවා pop වෙත යාමට පෙර වෙනත් ගුවන්විදුලි ආකෘතියකින් ආරම්භ වීම සහ අවසානයේ ඒවා අතර තවත් බොහෝ දෙනෙකුට පැතිරීමයි. ආරම්භ වූ “තාප තරංග” සම්බන්ධයෙන් මෙය නිසැකවම සිදු විය දැන්වීම් පුවරුවගේ විකල්ප ගුවන් වාදනය 2020 නොවැම්බරයේ ප්‍රස්ථාරය සහ 2021 මාර්තු මාසයේදී එහි පළමු ස්ථානයට පත් විය – එය හිස නමා මාසයකට පමණ පසුව Pop Airplay, “තරංග” අවසානයේ මෙම ජනවාරියේ ඉහළට ගියේය. එය Vertical Horizon හි “ඔබට අවශ්‍ය සෑම දෙයක්ම” (සති 26) සහ ක්‍රීඩ්ගේ “With Arms Wide Open” (සති 27) වැනි දිගු-ට්‍රෙක් alt-to-pop Hot 100-toppers විසින් ගන්නා ලද ඒවාට සමාන මාර්ගයකි. ඩ්‍රැගන්ස් අංක 3-උච්චතම “රේඩියෝ ඇක්ටිව්” පසුගිය වසරේ එය පසුකර ගිය සති අන්තයේ “බ්ලයිඩින් ලයිට්ස්” සති 87ක් සමඟ Hot 100 හි දීර්ඝතම මුළු ධාවන වාර්තාවට හිමිකම් කීවේය.

2. 2020 ගණන්වල දිගු Hot 100 විඳදරාගැනීම.

2019-21 දී Hot 100 හි “Blinding Lights” සති 90 ක වාර්තාගත කිරීමට පෙර සඳහන් කළ පරිදි, විශාල පහරවල් Hot 100 – විශේෂයෙන් එහි ඉහළ දිග – ඔවුන් භාවිතා කළාට වඩා දිගු කාලයක් රැඳී සිටීමේ ප්‍රවණතාවක් ඇත. . ඇත්ත වශයෙන්ම, ප්‍රස්ථාරයේ සති 59 ක් තිබියදීත්, “හීට් වේව්ස්” තවමත් ප්‍රස්ථාරයේ ඉහළම 25 හි සිටින තුන්වන දිගම ධාවන හොට් 100 පහර පමණක් වන අතර, ඩුවා ලිපාගේ “ලෙවිටේටින්” (සති 69) සහ ද වීක්න්ඩ් සහ Ariana Grande ගේ “ඔබේ කඳුළු සුරකින්න” (සති 61), පිළිවෙලින් අංක 15 සහ 21 හිදී. මේ අතර, ප්‍රස්ථාරයේ ඉහළම 10 සහ ඉහළම පහේ දිගම ධාවන සහිත ගීත පහෙන් – “ලයිට්ස්” විසින් මෙහෙයවන ලද ලැයිස්තු දෙකම – කිසිවක් 2016 ට වඩා ඈත අතීතයේ ඒවා නොවේ.

මෙයට හේතු බොහෝ ය, නමුත් බොහෝ දුරට Hot 100 හි පරිභෝජනයේ ප්‍රධාන ධාවකයක් ලෙස ගීත අලෙවිය ප්‍රවාහය කිරීම නිසා (එය ගුවන්විදුලි වාතයට ද හේතු වේ), සහ ක්‍රියාවලියේ වැඩි ප්‍රස්ථාර විඳදරාගැනීමට ඉඩ සලසයි. (අසන්නන් ගීතයක් මිල දී ගැනීමට ඉඩ ඇත්තේ එක් වරක් පමණි, නමුත් ඔවුන්ට එය සති ගණනාවක් පුරා අසංඛ්‍යාත වාර ගණනක් ප්‍රවාහ කළ හැකිය.) මේ අතර, ප්‍රවාහයෙන් ලබා දිය හැකි නැවුම් බව සහ ක්ෂණික බව සමඟ තරඟ කිරීමට උත්සාහ කරනවා වෙනුවට, පොප් රේඩියෝව බොහෝ දුරට එහි ධාවන ලැයිස්තු පිරිවැටුම මන්දගාමී කර ඇත. ස්ථාපිත ප්‍රහාර දෙසට වෙන කවරදාටත් වඩා ඇදී ගියේය – විශේෂයෙන් පසුගිය වසර කිහිපය තුළ වසංගතය අතරතුර, ගුවන්විදුලිය ප්‍රවාහනයේ යෙදෙන අඩු සේවක සංඛ්‍යාවක් මධ්‍යයේ ක්‍රමලේඛන ආරක්‍ෂාව සොයන බැවින් හුරුපුරුදුකම ප්‍රමුඛ වූ අතර, ඒ අනුව, මෝටර් රථවලට සවන් දීම. ඒ සියල්ල වෙන කවරදාකටත් වඩා දිගු කාලයක් පවතින ප්‍රධාන හරස් වේදිකා පහරවල් එකතු කරයි.

3. වෛරස් බෝවීම තවදුරටත් වෛරස්.

අපි බොහෝ කලක සිට වයිරසයට යන ගීතයක් පිළිබඳ සංකල්පයට පුරුදු වී සිටිමු, එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස උස්, ඉක්මන් මුදුනකට වේගවත් ගමනක් – සාමාන්‍යයෙන් ඉක්මනින් මිය යන එකක්. නමුත් ටික්ටොක් යුගයට වසර කිහිපයකට පසු, වෛරස් බව ඔප්පු කරන්නේ එය එතරම් වේගවත් හෝ අන්ත විය යුතු නැති බවයි: ඒ වෙනුවට, ගීතවල දිගු, ක්‍රමානුකූල සහ සමහර විට අඩු රේඛීය වර්ධන වක්‍ර ඇත – එහිදී ඔබට කුමන ලක්ෂ්‍යයක් කීමට අපහසු විය හැකිය. ‘දැනට ඉන්නේ තත්‍ය කාලීන වංගුවේ. “තාප තරංග” සම්බන්ධයෙන්ද එවැන්නක් සිදු වූ අතර එය ගැටිති කිහිපයක් මත ඉතා සෙමින් පැතිර ගියේය – එකක් රසික ප්‍රවණතාවක් 2020 අග භාගයේදී, 2021 මැද භාගයේදී සෘතුමය යෝග්‍යතාවය පිළිබඳ හැඟීමකින් එකක් සහ එකක් රීමික්ස් ප්‍රවණතාවක් එම වසරේ මඳ වේලාවකට පසුව TikTok හි.

ගැටීම් කිසිවක් ගීතය සඳහා ආන්තික ගෝලාකාර ජයග්‍රහණ ඇති නොකළ අතර, ඒවා සියල්ලම ගීතයට එකතු කර ඇත්තේ පසුගිය වසර කිහිපය තුළ විශාලතම ප්‍රවාහ ජනප්‍රියතාවයෙන් එකක් වීමයි – සහ දැන් ඕනෑම දෙයකට වඩා ඔබ්බට තමන්ගේම ජීවිතයක් ඇති එකකි. එය සම්බන්ධ වී ඇති කුඩා ප්‍රවණතා. එය කිසි විටෙකත් අංක 5 ට වඩා ඉහළට පැමිණ නැත ප්‍රවාහ ගීත ප්‍රස්ථාරය, නමුත් එය දැන් සති 49ක් තිස්සේ ප්‍රස්ථාරයේ පවතින අතර, මේ සතියේ එම අංක 5 උපරිමයට නැවත පැමිණේ – එය මුලින් පහර දී මාස හතරකට ආසන්න කාලයකට පසුව. මෙතැන් සිට මාස කිහිපයකින් එය තවමත් එහි ආසන්නයේ තිබේ නම් එය පුදුමයක් නොවේ.

4. මන්දගාමී දාහකයක්.

එහි මාතෘකාවේ ගීතයක් සඳහා යෝග්‍ය ලෙස, “තාප තරංග” යනු සෙමෙන් ආවරණය වන උෂ්ණත්ව මාරුවක් තරම් පොප් ස්කෝචර් එකක් නොවේ. 2020s pop හි ප්‍රධාන ප්‍රවණතාවය වූයේ uptempo නැවත පැමිණීමයි – “Blinding Lights” සිට “Levitating” දක්වා “ඉන්න” — “තාප තරංග” ඒ වෙනුවට ප්‍රස්ථාර තුළට තීරනාත්මක මිඩ්ටම්පෝ වලක් සහ ආකර්ශනීය-නමුත්-පහළ-යතුරු ගායනයකින් දඟලන්නට විය, එකක් අඩු පැහැදිලිවම ක්ෂණික නමුත් තර්ක කළ හැකි තවත් ද්‍රෝහී. එය සම්පූර්ණයෙන්ම ඇබ්බැහි වී ඇති බව ඔප්පු කිරීමට යුවළකට සවන් දීමට වඩා වැඩි කාලයක් ගත වන ගීතයකි. එයට සවන් දීමෙන්, එය ගේට්ටුවෙන් එසැණින් ක්‍රොස්ඕවර් ස්මාෂ් නොවන්නේ මන්දැයි ඔබට ඇසෙනු ඇත, නමුත් එය අවසානයේ එය මිලියන සංඛ්‍යාත ප්‍රාන්ත පොප් රසිකයන්ගේ ප්‍රියතම එකක් බවට පත්වීම කම්පනයට කරුණක් නොවේ.

5. ප්රධාන නව තරඟයක් නොමැතිකම.

පසුගිය නොවැම්බරයේ සාක්ෂි ලෙස එන්කැන්ටෝ පසුගිය මාසය පුරාවට පිළිවෙලින් Billboard 200 albums chart සහ Hot 100 හිමිකරගෙන ඇති “We Don’t Talk About Bruno” ගීතය සහ එහි කඩඉම් ගීතය, 2022 වසරේ මේ දක්වා දින දර්ශනයේ ප්‍රධාන නව ගීත හෝ ඇල්බම නිකුත් කිරීම් විශාල ප්‍රමාණයක් සිදුවී නොමැත. — Hot 100 (GAYLE ගේ “abcdefu,” Kodak Black ගේ “Super Gremlin,” Justin Bieber ගේ “Ghost”) හි ඉහළ කොටසේ මෑතකදී නැඟී එන බොහෝ ගීත සමඟින් 2021 සිට රඳවා තබා ගනී. “Heat Waves” ගුවන් විදුලියේ තරමක් ස්ථාවරව පැවතීමත් සමඟ සහ මෑත සතිවල ප්‍රවාහය, Hot 100 හි ඉහළින්ම තැබුවේ ප්‍රමිතිකවල විශේෂ නව ප්‍රතිලාභයක් නොවේ, නමුත් “Bruno” වැඩි වේගයකින් පහත වැටීමට පටන් ගත් විට ප්‍රමාණවත් කාලයක් අල්ලාගෙන සිටීමයි.

“Bruno” 2022 දක්වා නිර්වචනය කර ඇති ස්ථාවරත්වය හරහා පමණක් “තාප තරංග” පාලනය කළ හැකි දැයි බැලීමට දැන් සිත්ගන්නාසුළු වනු ඇත, නැතහොත් තවත් පහරක් – ඉහත සඳහන් කළ රයිසර් වලින් එකක් හෝ නව ගීතයක්. අපි තවම දන්නේ නැහැ – ඇත්ත වශයෙන්ම එයින් ආවරණය අල්ලා ගැනීමට නැගිටිනු ඇත.

Next Post

මැෂින් ගන් කෙලීට අවශ්‍ය වන්නේ ඔහුගේ විවාහ මංගල්‍යයේදී 'බිරිඳ' මෙගන් ෆොක්ස් සමඟ BTS රඟ දැක්වීමට ය: නරඹන්න

Mon Mar 7 , 2022
මැෂින් තුවක්කු කෙලී නටන්න අවසර ගන්න කැමතියි BTS ඔහුගේ විවාහ මංගල්යයේදී. රැපර්-පන්ක් රොකර් ඔහුගේ පෙනුමෙන් හෙළි විය Ellen DeGeneres Show සඳුදා (මාර්තු 7) ලෝකයේ සියලුම බෝයිබෑන්ඩ් අතර, ඔහු සහ ඔහුගේ පෙම්වතිය වන මේගන් ෆොක්ස් දිවුරුම් දෙන විට K-pop සංවේදනය වේදිකාවට ගෙන ඒමට ඔහුට අවශ්‍ය විය – කෙසේ වෙතත්, NSYNC සමීප […]

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.