තවත් කාන්තා දින සැමරුමක්

අද තවත් ජාත්‍යන්තර කාන්තා දිනයකි. ‘තවත්’ යැයි කියන්නේ වත්මන් වසරකම මාර්තු 08 දා ජාත්‍යන්තර කාන්තා දිනය සැමරෙන බවයි. ජාත්‍යන්තර කාන්තා දිනය වෙනුවෙන් විවිධ වැඩසටහන් ක්‍රියාත්මක වේ. අප රටේද වැඩසටහන්වල අඩුවක් නැත. ජාත්‍යන්තර කාන්තා දිනය සැමරීම සඳහා රාජ්‍ය සහ පෞද්ගලික දෙඅංශයෙන්ම වැඩසටහන් රැසක් ඉදිරිපත් කර ඇත. මේ වැඩසටහන්වලදී වැඩිපුරම කෙරෙන්නේ කාන්තාව ගැන කතා කරන එකයි. මේ නිසා මාර්තු 08 දාට ජාත්‍යන්තර කාන්තා දිනය යැයි පැවසීමට වඩා කාන්තාව ගැන කතා කරන දිනය කීම වඩා සුදුසු යැයි කිව හැකිය.

දරුවෙකුටම උපත ලබා දෙන්නේ කාන්තාව, ඔබටම කුඩාම තැනින් පසු වන පවුලක් ගොඩ නැගෙන්නේ කාන්තාවගේ සම දායකත්වයෙන් බවත්, කාන්තාව යනු පිරිමියා හා සමානම ජීවියෙකු බවත් බොහෝ දෙනාට මතකයි මාර්තු 08දා. එදාට කාන්තාවගේ ගුණ වන, ඇයව අගය කරන, පසසන හැම දෙනාම ආසන්නයේ මාර්තු 09 දා සිට සියල්ල අමතක වේ. අවුරුද්දේ දින 365න් එක් දිනක් කාන්තාවක් ගැන කතා කරන වැඩි දෙනා ඉතිරි දින 364m කල්පනා කරන්නේ කාන්තාව යනු පිරිමියාගේ ඉළඇටයකින් නිර්මාණය කළ ජීවියෙකු ලෙසය.

පසුගිය දින අප පුවත්පත් වාර්තා කළ පුවතකට අනුව කඳුකරයේ කාන්තාවන්ගෙන් දැකගත හැකි හැටක් (60%) ක්ම කුඩු හිංසනයේ වින්දිතයන් බවට පත් විය. කඳුකරයේ පමණක් නොව රටේ අනෙකුත් ප්‍රදර්ශනද මෙම නිෂ්පාදනය පවතින බව පැවසේ. ග්‍රාමීය ප්‍රිය කාන්තා හිංසනයට ගොදුරු වීමට ප්‍රධාන වශයෙන් සිදු වන්නේ සාමිවරුන්ගේ බීමත්කමයි. ලිංගික හිංසනයට ගොදුරුවන කාන්තාවන්ගෙන් 50කට වැඩි ප්‍රමාණයක් බොහෝ දෙනෙකුට ගොදුරුවන්නේ සැමියන්ගේ බීමත්කම නිසා බව ඔප්පු වී ඇත.

ග්‍රාමීය පරිසරයේ කාන්තාවකගේ හිංසාවට, පීඩාවට පත් වීමට ඉඩ ඇති සැමියන්ගේ බීමත්කම සහ බැඳුණ අනෙක් කාරණාවන් අඩු අධ්‍යාපනයයි. එසේ වුවද උගත් නාගරික සමාජයේදී කාන්තාව වෙනස් කොට සැලකීම, හිංසාවට, පීඩාවට ලක්වීමේ අඩුවක් නැත. දුම්රිය, බස්රියේ පමණක් නොව පළාත් පාලන ආයතනය මතු නොව රටේ උත්තරීතර ආයතනය යැයි කියනු ලබන පාර්ලිමේන්තු කාන්තා හිංසනයට, පීඩාවට පත් වූ අවමානයට ලක්වේ.

ලෝකයේ පළමු විධායක ජනාධිපතිනිය හෝ ප්‍රථම විධායක ජනාධිපතිනිය පවා එළිදැක්වීම අප රටෙන් යැයි කියා උදම් අනන නමුත්, අපගේ කාන්තාවන්ට නිසි තැන ලැබෙන බව පැවසේ. පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරියන්ගේ සිට අගමැති, ජනාධිපති දක්වාම ඔවුන්ගේ දේශපාලනය විවේචනය පවා ඔවුන්ගේ ස්ත්‍රී භාවය ආයුධයක් කර ගන්නා ලදී.

කාන්තාවටද පිරිමින් හා සමානව අධ්‍යාපනය තිබෙන බව පෙනෙන්නට තිබුණත්, සමගාමීව රැකියාවක් තිබේද? රටේ සමහර ඉහළම තනතුරු තවමත් පිරිමින්ගේ සතුටට සවිකර ගෙන ඇත. බොහෝ පිරිමින් කල්පනා කරන්නේ කාන්තා ප්‍රධානියකු යටතේ වැඩ කිරීම තමන්ගේ පිරිමිකමට මදිකමක් ලෙසය. ඉතිහාසයේ පළමු වතාවට පොලිස්පතිනියක් පත් වූ නමුත් ඇය හමුවට එරෙහිව පොලිසියේම පිරිමි අධිකරණයට ගොස් තිබේ. පොලිසිය වැනි ආයතනයක පවා කාන්තාව කෙරෙහි වන අකාල්පය, සැලකීම එසේ නම්, රටේ අනෙකුත් ආයතනවල පොදු සමාජයේ පවතින තත්ත්වය ගැන කවර කතාද?

අප හැම වසරකම මාර්තු 08දා ජාත්‍යන්තර කාන්තා දිනය සමරන්නේ අපේ සමාජය තුළදී කාන්තාවට පිළිගැනීමට හැකියාව ලැබී ඇත. මේ ඊනියා කාන්තා දින සැමරුම්ද හුදු කතා සාප්පු බවට පත්වෙමින් පවතින නිසා තවත් නගරයේ කාන්තා දිනය සැමරුවද එම උත්සවයේ වෙනසක් ඇති බව සිතිය හැකිය. එසේ වුවද වසරකට වරක් ජාත්‍යන්තර කාන්තා දිනය සමරන කිසිවෙක් ඒ බව තේරුම් ගන්නා බවක් පෙනෙන්නට නැත.

රාජ්‍ය අංශය අනෙකුත් දින සැමරුම් කාන්තා දිනය සමරන්නේද හුදෙක් චාරිත්‍රයක් ලෙස ගත යුතුකමට පමණයි. පුද්ගලික අංශයට මේ දිනයද තම තමන්ගේ ව්‍යාපාර ප්‍රවර්ධනය කර ගැනීමට ඇති තවත් එක් අවස්ථාවක්. රාජ්ය නොවන සංවිධානවලට දේශීය හා විදේශීය ආධාර ලබා ගැනීමට ඇති අවස්ථාවකි.

මේ සියලු දෙනා එක්ව ජාත්‍යන්තර කාන්තා දිනය සමරන්නේ කාන්තාවන්ට මහන මැෂින් පරිත්‍යාග කිරීම ස්වයං රැකියා අවස්ථා සැලසීම, බැංකු ගිණුම් හඳුන්වාදීම, වැනි සිල්ලර ආකාරයෙනි. සමහර විටෙක කාන්තාවන් ගොනාට ඇන්දීම සඳහා තෝරා ගන්නා කිහිප දෙනකුට සම්මාන, උපහාර ප්‍රදානය කරන අවස්ථා තිබේ. මහන මැෂිමක් දීම, ස්වයං රැකියා පුහුණුව ලබා දීම වැනි කාන්තාවන්ගේ ආදායම් මාර්ග තරඟ කිරීමට හේතුවන නමුත් එවැනි දේ මගින් කාන්තාවන් පවතින සමාජ ආකල්ප වෙනස් නොවේ. සමහර විට කාන්තාවක් පවතින සමාජයෙන් වෙන්වීමට උත්සාහ කිරීම නිසා කාන්තාව පිළිබඳ ඇති සමාජ ආකල්ප තවත් නරක අතට හැරෙන්නට ඉඩ තිබේද යන්න පැවසිය හැකිය.

කාන්තාවන්ට නිසි පරිදි නිසි තැන ලබාදීම සංරහ සැමරුම් දිනවලින් තොරව ක්‍රියාත්මක වන යම් යම් උත්සාහයන් තිබේ. එක් උත්සාහයක් වන්නේ පාර්ලිමේන්තු පළාත් සභා වැනි මහජන නියෝජිත ආයතනයක් සඳහා ඉදිරිපත් කිරීම වීමේදී කාන්තා ඉහළ නැංවීමයි. එවැනි ක්‍රියාවක් කාන්තාවකගේ වැදගත් වන නමුත් විවාහ වූවන් පමණක් ඔවුන්ට ඇති පිළිගැනීම ඇති විය. කාන්තා ලිංගිකත්වය වැඩි කළද පාර්ලිමේන්තුවේදී පවා හිංසාවට පීඩාවට ලක්වන්නේ නම් ඉන් ඇති වූ රෝගය?

මේ නිසා නීතිරීති පැනීමෙන් කාන්තාවගේ අයිතීන් දිනා ගැනීමට නොහැකි බව අප තේරුම් ගත යුතුය. නීතියකින්, කළ නොහැකි බොහෝ දේ ආකල්ප වෙනස් කිරීමට හැකිය. හෝ නීති පැනවීම ඉතා පහසු නමුත් අන්තර්ජාලය වෙත වේවා මුල් බැසගත් ආකල්ප වෙනස් කිරීමට පහසු නැත.

යම් නීතියක් එක රැයින් පැනවීමට හෝ අවලංගු කිරීමට හැකි වුවද බලාපොරොත්තු වෙනසක් ඇති විය හැක. එවැනි වෙනසක් කළ මඟ පෙන්වීමෙන් පියවර ක්‍රමානුකූලව. එවැනි ආකල්ප වෙනසක් සඳහා වන උදාහරණයක් ආරම්භ කළ හැකි අප කාන්තාව යනු දෙවන පෙළ පුරවැසියෙකු නොවන බව පිළිගන්නේ නම් පමණි.

කෙසේ වෙතත් පෙර රටේ කාන්තා පිරිමි භේදයකින් තොරව මුහුණ දීමට සිදු වන සමාජ ආර්ථික ප්‍රශ්න විසඳාගත යුතු බව අප සිහි තබා ගත යුතු වනු ඇත. කාන්තාවට වෙනස් කොට සැලකීමට, මෙකී සමාජ, ආර්ථික ප්‍රශ්න මගින් ඇති කරන දුප්පත්කම, නූගත්කම, විරැකියාව වැනි ප්‍රශ්නය වී තිබේ.

The post තවත් කාන්තා දින සැමරුමක් appeared first on Aruna.

Next Post

කොවිඩ් මරණ තව 11ක් වාර්තා වෙයි

Tue Mar 8 , 2022
කොවිඩ් ආසාදිත වූ තවත් රෝගීන් 11 දෙනකු ඊයේ (7) මරණයට පත් වී ඇතැයි සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල්වරයා අද (8) තහවුරු කළේය.

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.