බිල් කොස්බි නිදහස් කළ තීන්දුව ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය සමාලෝචනය නොකරයි

එක්සත් ජනපද ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය සඳුදා නිශ්ශබ්දව නිවේදනය කළේ එය සමාලෝචනය නොකරන බවයි බිල් කොස්බිගේ ලිංගික හිංසන නඩුව, ඔහු නිදහස් මිනිසෙක් හැර දමා සංස්කෘතික පරිසරය වෙනස් කළ දශක දෙකක නීතිමය නාට්‍යයක් අවසන් කළේය, පෙරළිකාර කළු නළුවාගේ කීර්තිය විනාශ කළේය, සහ ජීවිතයේ ප්‍රමාද වී වසර කිහිපයක් සිරගත කළේය.

ඔහුට කිසිදා චෝදනා නොලබන බවට කොස්බිගේ නීතීඥයින්ට රහසිගත පොරොන්දුවක් දී ඇති බව පැවසූ හිටපු අභිචෝදකයෙකුගේ වචනය මත ජූනි මාසයේදී කොස්බි සිරෙන් නිදහස් කළ පෙන්සිල්වේනියාවේ විශ්මය ජනක තීන්දුව සමාලෝචනය කිරීම මහාධිකරණය අදහස් දැක්වීමකින් තොරව ප්‍රතික්ෂේප කළේය.

Cosby ප්‍රකාශකයෙකු මෙම නිවේදනය සඳහා Cosby සහ ඔහුගේ පවුලේ අය වෙනුවෙන් “විනිසුරුවරුන්ට අවංක කෘතඥතාව” ප්‍රකාශ කළ අතර, දිස්ත්‍රික් නීතීඥවරයා සහ නඩුවේ විනිසුරුවරයාගේ “දොස් පැවරිය හැකි ඇමකට සහ මාරුවකට” ඔහු ගොදුරු වූ බව පැවසීය.

“මෙය සැබවින්ම කොස්බි මහතාගේ ජයග්‍රහණයකි, නමුත් එයින් පෙන්නුම් කරන්නේ වංචාවෙන් ඔබව කිසිදා දුරස් නොවන බව” ප්‍රකාශක ඇන්ඩෲ වයිට් ප්‍රකාශයක් කරමින් කියා සිටියේ, ඔහු දෙදෙනාම කළාක් මෙන්, තදාසන්න ෆිලඩෙල්ෆියා හි අධිකරණ නිලධාරීන් වෙත නැවත වරක් ඉලක්ක කරමිනි. අපරාධ නඩු විභාග.

84 හැවිරිදි Cosby, Wyatt ට අනුව, නීත්‍යානුකූලව අන්ධව සිටියද හොඳ සෞඛ්‍ය සම්පන්නව සිටී. “බොහෝ අය ඔහු වෙනුවෙන් ව්‍යාපෘති සඳහා කතා කරති,” ඔහු අවසන් ස්ථාවර සංචාරයක් ගැන සලකා බලමින් සිටින බව වියට් පැවසීය.

පෙන්සිල්වේනියාවේ මොන්ට්ගොමරි ප්‍රාන්තයේ දිස්ත්‍රික් නීතීඥ කෙවින් ස්ටීල් පැවසුවේ, නඩුව නැවත පණ ගැන්වීමට මහාධිකරණයෙන් ඉල්ලා සිටීම දිගු වෙඩි තැබීමක් වුවද එය “කළ යුතු නිවැරදි දෙය” බවයි. චූදිත ඇන්ඩ්‍රියා කොන්ස්ටැන්ඩ්ගේ ධෛර්‍යයට ස්තුති කළ ඔහු ඇයට සුබ පැතුවා.

Constand සහ ඇයගේ නීතිඥයින් ප්‍රකාශයක් නිකුත් කරමින්, මෙම තීරණය “සියලු දෙනාටම, විශේෂයෙන්ම ලිංගික අතවරවලින් දිවි ගලවා ගත් අයගේ අවාසනාවන්ත ප්‍රතිඵලයක්” ලෙස හැඳින්වූහ. ඔවුන් සඳහන් කළේ ගිවිසුමේ හෝ පොරොන්දුවේ පැවැත්ම “(උසාවිය) හේබියස් ක්‍රියාවලියේදී දැඩි ලෙස විවාද කරන ලද අතර, නඩු විභාගයේ විනිසුරුවරයා විසින් නොපවතින බවට තීරණය කරන ලද” බවයි.

මෙම නඩුවේදී කොස්බි කිසි විටෙක ප්රතිශක්තිකරණ ගිවිසුමක් අත්සන් කළේ නැත. ස්ටීල්ගේ පූර්වගාමියා වූ Bruce L. Castor Jr. කිසිවිටෙක කිසිවක් ලිඛිතව තබා හෝ ඔහුගේ කාර්යාලයේ කිසිවෙකුට ඒ ගැන පවසා නැත. නව සාක්ෂි මතුවන තුරුත්, දශකයකට පසුව නඩුව නැවත ආරම්භ කරන තුරුත් ඔහු කිසිවිටෙක එය ප්‍රසිද්ධියේ සඳහන් කළේ නැත.

ඒ වන විට මිය ගොස් සිටි කොස්බි නීතීඥයෙකු සමඟ තමා මෙම ගනුදෙනුව සිදු කර ඇති බව ඔහු පැවසීය.

“ධනවත් විත්තිකරුවෙකුට අපරාධ නඩුවකින් මිදීමට ඉඩ දෙන රහස් ගිවිසුමක් නිවැරදි නොවේ,” ස්ටීල් 2016 දී උසාවියේදී තර්ක කළේ නඩුව විභාගයට යැවීමට බල කරන විටය.

මොන්ට්ගොමරි ප්‍රාන්තයේ විනිසුරු ස්ටීවන් ඕ’නීල් විසින් කැස්ටෝර්ගේ සාක්ෂිය විශ්වාස කළ නොහැකි බව සොයාගෙන නඩුව විභාගයට යැවීය. කෙසේ වෙතත්, ප්‍රාන්ත ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය පසුව තීන්දුවක් දුන්නේ, යැයි කියන ගනුදෙනුව යකඩින් සරසා තිබුණත් නැතත්, කොස්බි සිතුවේ එය කොන්ස්ටෑන්ඩ් විසින් පසුව ගොනු කරන ලද නඩුවක දී ඇස ගැටෙන – සහ චෝදනා කළ හැකි – සාක්ෂියක් දුන් විට ය.

“අපගේ අපරාධ යුක්තිය පසිඳලීමේ ක්‍රියාවලියට යටත් වන මූලික සාධාරණත්වයේ මූලධර්මය පොරොන්දුව ක්‍රියාත්මක කරන ලෙස ඉල්ලා සිටියි” යනුවෙන් විනිසුරු ඩේවිඩ් එන්. වෙච්ට් පසුගිය වසරේ ලිවීය, වසර තුනකට ආසන්න සිර දඬුවමකින් පසු කොස්බි වහාම නිදහස් කරන ලෙස නියෝග කළේය.

2006 ප්‍රකාශය අතරතුර, පෙනෙන පරිදි නිදහස් රෝද සහිත කොස්බි කොන්ස්ටැන්ඩ්ගේ නීතීඥයින්ගේ ප්‍රශ්නවලට දිගු, සවිඥානක පිළිතුරු ලබා දුන්නේය. ඔහු වසර ගණනාවක් පුරා තවමත් නව යොවුන් වියේ පසුවන, තරුණියන් වැලක් සමඟ ඔහුගේ ලිංගික සම්බන්ධකම් විස්තර කළේය. ඔහු සිහිසුන්ව සිටියදී Constand, මත්පැන් හෝ පෙති ඇතුළු ඒවායින් කිහිපයක් ලබා දුන් බව ඔහු සිහිපත් කළේය.

“ඇය කිසිවක් කියනු මට ඇසෙන්නේ නැත. ඒ වගේම ඇය කිසිවක් කියන බවක් මට දැනෙන්නේ නැහැ. ඉතින් මම දිගටම කරගෙන යන අතර මම අවසරය සහ ප්‍රතික්ෂේප කිරීම අතර කොහේ හරි ඇති ප්‍රදේශයට යනවා. මම නතර වී නැහැ, ”කොස්බි තැන්පත් කිරීමේදී පැවසුවේ, ඔහු ඇයට ආතතිය සඳහා පෙති තුනක් ලබා දීමෙන් පසු ඇති වූ ලිංගික හමුවීමක් විස්තර කරමින්, එය ඇයව එළියට දැමූ බව ඇය පැවසුවාය.

2015 දෙසැම්බර් 30 වැනි දින කොන්ස්ටෑන්ඩ් නඩුවේදී ඔහු අත්අඩංගුවට ගනු ලැබුවේ වසර 12 ක සීමාවන් පිළිබඳ ප්‍රඥප්තිය කල් ඉකුත් වීමට දින කිහිපයකට පෙරය. ඇසෝසියේටඩ් ප්‍රෙස් කොන්ස්ටන්ඩ්ගේ නඩුවේදී කොස්බිගේ දිගු කලක් වළලනු ලැබූ සාක්ෂිය මුද්‍රා තැබීමට ෆෙඩරල් උසාවියට ​​ගිය පසු ස්ටීල් නඩුව නැවත ආරම්භ කර ඇත.

කොස්බි, දින හතරක හානිකර සාක්ෂි දීමෙන් පසු, නඩුව සමථයකට පත් කිරීම සඳහා ඇයට ඩොලර් මිලියන 3.4ක් ගෙවා ඇත.

ඔහු 2017 ජුනි මාසයේදී අපරාධ නඩුවේ නඩු විභාගයට ගියේය. ජූරි සභාවට තීන්දුවක් ලබා ගැනීමට නොහැකි විය. වසරකටත් අඩු කාලයකට පසු – මාධ්‍ය අධිපති හාවි වෙයින්ස්ටයින් විසින් කාන්තාවන්ට ලිංගික අපයෝජනය කිරීම පිළිබඳ මාධ්‍ය වාර්තා කිරීමෙන් පසුව #MeToo ව්‍යාපාරය උත්සන්න විය – දෙවන ජූරි සභාවක් Cosby මත්ද්‍රව්‍ය හා අතවර කිරීම සම්බන්ධයෙන් Cosby වරදකරු කරන ලදී.

ඔවුන් අවසර ලබා දෙන්නේ නම් මිස ලිංගික අතවරවලට ගොදුරු වූවන් යැයි පවසන පුද්ගලයින් AP සාමාන්‍යයෙන් හඳුනා නොගනී. දැන් ලිංගික අතවරවලින් බේරුණු අය වෙනුවෙන් පෙනී සිටින Constand එසේ කර ඇත.

කොස්බි ද තමන්ට ලිංගික අතවර කළ බව පවසමින් බොහෝ කාන්තාවන් ඉදිරිපත් වී ඇත, නමුත් අත්අඩංගුවට ගැනීමට හේතු වූ එකම තැනැත්තා කොන්ස්ටන්ඩ්ස් ය. ඔහුගේ රක්ෂණකරු, කොස්බිගේ කැමැත්තට පටහැනිව, 2018 වරදකරු වීමෙන් පසු හෙළි නොකළ මුදලකට චූදිතයින් හත් දෙනෙකු සම්බන්ධ මැසචුසෙට්ස් නඩුවක් සමථයකට පත් කළේය. නළුවාට එරෙහිව අවම වශයෙන් තවත් නඩු දෙකක් විභාග වෙමින් පවතී.

කොස්බිගේ නීතීඥයා සමඟ තමා ගනුදෙනුව සිදු කළ බව පැවසූ කැස්ටර්, පසුව ඔහුගේ දෙවන දෝෂාභියෝග නඩු විභාගයේදී හිටපු ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් වෙනුවෙන් පෙනී සිටි අතර, ජනවාරි 6 වන දින එක්සත් ජනපද කැපිටල් වෙත කඩා වැදුණු ප්‍රචණ්ඩකාරී මැර පිරිස උසිගැන්වීම සම්බන්ධයෙන් ට්‍රම්ප් නිදොස් කොට නිදහස් කරන ලදී.

කැස්ටර් පැවසුවේ 2005 දී කොස්බි අත්අඩංගුවට ගැනීම ප්‍රතික්ෂේප කළ බවත්, දෙපාර්ශවයම “ප්‍රශංසනීය ආලෝකයකට වඩා අඩුවෙන් පැවැත්විය හැකිය” යන ඔහුගේ විශ්වාසය මත පදනම්වය. කොන්ස්ටන්ඩ් පසුව කැස්ටර්ට අපහාස කිරීම සම්බන්ධයෙන් නඩු පවරා ඔහුගෙන් බේරුමක් ලබා ගත්තේය. කැස්ටර් කොන්ස්ටන්ඩ්ට විරුද්ධව නඩු පැවරූ නමුත් විනිසුරුවරයා එය ඉවතට විසි කළේය.

___

Next Post

මහ බැංකු අධිපතිතුමාගෙන් හෙට විශේෂ ප්‍රකාශයක්

Tue Mar 8 , 2022
ඩොලරයේ මිල රුපියල් 230ක උපරිම අගයකට අදාළ ඩොලරයේ අගය රුපියල් 230ක් උපරිම වශයෙන් පත් කිරීමට ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුව ගත් පියවර සම්බන්ධයෙන් අද (08) පැවති කැබිනට් තීරණ දැනුම්දීමේ මාධ්‍ය හමුවේදී අදහස් පළ විය. මේ සම්බන්ධයෙන් හෙට (09) විශේෂඥ විශේෂ මාධ්‍ය හමුවකදී මහ බැංකු අධිපතිවරයා විසින් කරුණු පැහැදිලි කරන ලද බව […]

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.