අත්‍යවශ්‍ය නොවන භාණ්ඩ 600කට ආනයන කොන්දේසි

කැබිනට් පත්‍රිකාවට අනුමැතිය හිමිවෙයි

අත්‍යවශ්‍ය නොවන භාණ්ඩ 600කට ආසන්න සංඛ්‍යාවක් ආනයනය කිරීම සීමා කරමින් නිකුත් කිරීමට නියමිත රෙගුලාසි වෙත කැබිනට් පත්‍රිකාවට අනුමැතිය හිමිව ඇත.

විදේශ විනිමය රටින් පිටතට ගලා ඒම සඳහා මුදල් පාලනය කිරීම සඳහා අමාත්‍යාංශය සහ ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුව එක්ව අත්‍යවශ්‍ය බව හඳුනාගෙන ඇති භාණ්ඩ වර්ග ලැයිස්තුවක් සකස් කර ඇත.

මේ පිළිබඳ ‘අරුණ’ සමග අදහස් පළකළ කැබිනට් සම මාධ්‍ය ප්‍රකාශක, මාධ්‍ය ආයතනය නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් ඩලස් අලහප්පෙරුම විසින් මෙම භාණ්ඩ වර්ග නිෂ්පාදනය කිරීම තහනම් කර ඇති බව සඳහන් කර ඇත. ඒ අනුව නිෂ්පාදන නිෂ්පාදනය සඳහා විශේෂිත බලපත්‍ර ක්‍රමය හඳුන්වා දීමට නියමිත අතර තවත් භාණ්ඩ සංඛ්‍යාවකට පැනවෙන බදු ප්‍රතිශත ඉහළ නැවැත්වීම ඇත. මීට අමතරව ඉතිරි භාණ්ඩ වර්ග සිමා කරමින් නිෂ්පාදනය කිරීමට අවශ්‍ය වෙනත් විකල්ප ක්‍රම අනුගමනය කරනු ඇත.

මෙම නව භාණ්ඩ සීමාවන්ට අදාළ ගැසට් නිවේදනය කඩිනමින් නිකුත් කිරීමට මුදල් අමාත්‍යාංශය වෙත දැනුම් දී ඇත. ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුවේ හිටපු අධිපති ඩබ්ලිව්.ඩී. ලක්ෂ්මන්ගේ මැදිහත්වීම මත මීට පෙරද අත්‍යවශ්‍ය නොවන බව නම්කරන ලද භාණ්ඩ වර්ග 623ක් සඳහා සීමා පනවන ලද අතර වත්මන් අධිපති අජිත් නිවාඩ් කබ්රාල් එම තනතුරට පත්වීමත් සමග එම සීමාකිරීම් ඉවත්කර ඇත.

නයන තරංග ගමගේ

 

The post අත්‍යවශ්‍ය නොවන භාණ්ඩ 600කට මිල මුදල් කොන්දේසි appeared first on Aruna.

Next Post

කෝටියකට අධික වටිනා කුෂ් ගංජා රේගු දැලේ

Wed Mar 9 , 2022
රුපියල් කෝටියකට අධික (රුපියල් මිලියන 12) වටිනාකමින් යුත් ’කුෂ්‘ ගංජා ග්‍රෑම් 716 ක් බි්‍රතාන්‍යයේ සිට එවන ලද පාර්සලයක තිබී ශ්‍රී ලංකා රේගු මත්ද්‍රව්‍ය පාලන අංශයේ නිලධාරීන් මධ්‍යම තැපැල් හුවමාරුවේදී අද (9) අත්අඩංගුවට ගත් බව රේගු මාධ්‍ය ප්‍රකාශක නියෝජ්‍ය රේගු අධ්‍යක්‍ෂ සුදත්ත සිල්වා මහතා පැවසීය.

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.