ජනාධිපති බිඩෙන් රාජ්‍ය අධීක්‍ෂණය ස්ථාපිත කිරීමට පියවර ගනිමින් Cryptocurrency සමාලෝචනයට නියෝග කරයි

වොෂිංටන් (ඒපී) – ජනාධිපති ජෝ බයිඩන් බදාදා, මහ බැංකුව පැන තමන්ගේම ඩිජිටල් මුදල් නිර්මාණය කළ යුතුද යන්න ගවේෂණය කරන ලෙස ෆෙඩරල් සංචිතයෙන් ඉල්ලා සිටින cryptocurrency පිළිබඳ රජයේ අධීක්ෂණය පිළිබඳ විධායක නියෝගයක් අත්සන් කළේය.

භාණ්ඩාගාර ලේකම් ජැනට් යෙලන් පැවසුවේ මෙම උත්සාහය “සාධාරණ, වඩා ඇතුළත් සහ වඩා කාර්යක්ෂම මූල්‍ය පද්ධතියක් ප්‍රවර්ධනය කරන අතරම” නීති විරෝධී මූල්‍යකරණයට එරෙහිව සහ මූල්‍ය ස්ථාවරත්වයට සහ ජාතික ආරක්ෂාවට ඇති අවදානම් වළක්වන බවයි.

Biden පරිපාලනය cryptocurrency හි පුපුරන සුලු ජනප්‍රියතාවය ඩිජිටල් වත්කම්වල අවදානම් සහ ප්‍රතිලාභ පරීක්ෂා කිරීමේ අවස්ථාවක් ලෙස සලකන බව ධවල මන්දිරය විසින් නියම කරන ලද නිර්නාමික කොන්දේසි මත අඟහරුවාදා නියෝගය පෙරදසුන් කළ ජ්‍යෙෂ්ඨ පරිපාලන නිලධාරියෙක් පැවසීය.

විධායක නියෝගය යටතේ, Biden විසින් මූල්‍ය ස්ථාවරත්වය සහ ජාතික ආරක්‍ෂාව කෙරෙහි cryptocurrency වල බලපෑම අධ්‍යයනය කරන ලෙස භාණ්ඩාගාර දෙපාර්තමේන්තුවට සහ අනෙකුත් ෆෙඩරල් ආයතනවලට ද උපදෙස් දුන්නේය.

පිළිවෙලින් Biden ගේ ඉහළම ආර්ථික සහ ජාතික ආරක්ෂක උපදේශකයින් වන Brian Deese සහ Jake Sullivan පැවසුවේ මෙම නියෝගය එක්සත් ජනපදය සඳහා පළමු විස්තීර්ණ ෆෙඩරල් ඩිජිටල් වත්කම් උපාය මාර්ගය ස්ථාපිත කරන බවයි.

“එය පාරිභෝගිකයින් ආරක්ෂා කරන ආකාරයෙන් දේශීය හා විදේශීය ඩිජිටල් වත්කම් පරිසර පද්ධතියේ නවෝත්පාදනය සහ පාලනය සඳහා ප්‍රමුඛ කාර්යභාරයක් ඉටු කිරීමට එක්සත් ජනපදයට උපකාර වනු ඇත, අපගේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී වටිනාකම් වලට අනුකූල වන අතර එක්සත් ජනපදයේ ගෝලීය තරඟකාරිත්වය ඉදිරියට ගෙන යයි,” ඩීස් සහ සුලිවන් බදාදා ඒකාබද්ධ ප්‍රකාශයක් නිකුත් කරමින් පැවසීය.

යුක්රේනය ආක්‍රමණය කිරීම හේතුවෙන් රුසියාව සිය බැංකු, කතිපයාධිකාරීන් සහ තෙල් කර්මාන්තයට පනවා ඇති සම්බාධකවල බලපෑම වළක්වා ගැනීම සඳහා ක්‍රිප්ටෝ මුදල් භාවිතා කළ හැකි බවට නීති සම්පාදකයින් සහ පරිපාලන නිලධාරීන් වැඩි වැඩියෙන් කනස්සල්ල පළ කරමින් සිටින හෙයින් මෙම ක්‍රියාව සිදු වේ.

පසුගිය සතියේ, ඩිමොක්‍රටික් සෙන්ස් එලිසබෙත් වොරන්, මාර්ක් වෝනර් සහ ජැක් රීඩ්, සම්බාධක මගහැරීම සඳහා ගුප්තකේතන මුදල් භාවිතය වැළැක්වීමට අදහස් කරන ආකාරය පිළිබඳ තොරතුරු සපයන ලෙස භාණ්ඩාගාර දෙපාර්තමේන්තුවෙන් ඉල්ලා සිටියහ.

Biden පරිපාලනය තර්ක කර ඇත්තේ ගුප්තකේතන මුදල් වෙත හැරීමෙන් රුසියාවට එක්සත් ජනපදයේ සහ යුරෝපීය ව්‍යාපාරයේ පාඩුව පියවා ගැනීමට නොහැකි වනු ඇති බවයි. පසුගිය මාසයේ රුසියාවේ ව්ලැඩිමීර් පුටින් යුක්රේනය ආක්‍රමණය කිරීමට පෙර ඩිමොක්‍රටික් ජනාධිපතිවරයාගේ නියෝගය මාස ගණනාවක් ක්‍රියාත්මක වූ බව නිලධාරීහු පැවසූහ.

Biden හි නියෝජ්‍ය ජාතික ආරක්‍ෂක සහ ආර්ථික උපදේශක දලීප් සිං බදාදා CNN වෙත පැවසුවේ “crypto ඇත්තෙන්ම අපගේ සම්බාධක සඳහා විසඳුමක් නොවන” බවයි.

විධායක නියෝගය මූල්‍ය කර්මාන්තය, ක්‍රිප්ටෝ වෙළෙන්දන්, සමපේක්‍ෂකයින් සහ වයිල්ඩ් වෙස්ට් වෙත ගුප්ත ව්‍යවහාර මුදල් වෙළඳපොළ සංසන්දනය කළ නීති සම්පාදකයින් විසින් පුලුල් ලෙස අපේක්ෂා කර ඇත.

අවදානම් තිබියදීත්, සමීක්ෂණවලින් පෙනී යන්නේ වැඩිහිටි ඇමරිකානුවන්ගෙන් 16% ක් හෝ මිලියන 40 ක ජනතාවක් ආයෝජනය කර ඇති බවයි. ගුප්තකේතන මුදල්. තවද වයස අවුරුදු 18-29 අතර පිරිමින්ගෙන් 43%ක් ඔවුන්ගේ මුදල් ගුප්තකේතන මුදල් බවට පත් කර ඇත.

Coinbase Global Inc., එක්සත් ජනපදයේ විශාලතම cryptocurrency හුවමාරුව, සමාගම සම්බාධක මගහැරීමේ ක්‍රියාකාරකම්වල මෑත කාලීන වැඩිවීමක් දැක නැති බව පැවසීය.

භාණ්ඩාගාර ලේකම් ජැනට් යෙලන් පසුගිය සතියේ පැවසුවේ “ගුප්ත ව්‍යවහාර මුදල් ජාලයන්හි බොහෝ සහභාගිවන්නන් මුදල් විශුද්ධිකරණයට එරෙහි සම්බාධකවලට යටත් වන” බවත් කර්මාන්තය “සම්පූර්ණයෙන්ම දේවල් මග හැරිය හැකි එකක්” නොවන බවත්ය.

ෆෙඩරල් සංචිතය ඩිජිටල් වත්කම් සමඟ සම්බන්ධ වීම සම්බන්ධයෙන්, මහ බැංකුව ජනවාරි මාසයේදී පත්‍රිකාවක් නිකුත් කළේ බැංකු හෝ ගෙවීම් සමාගම් ගිණුම් හෝ ඩිජිටල් මුදල් පසුම්බි නිර්මාණය කරන ආකෘතියක් හරහා ඩිජිටල් මුදල් ඒකකයක් රටේ “අවශ්‍යතා සපුරාලනු ඇති” බවයි.

ඩිජිටල් මුදල්වල සමහර සහභාගිවන්නන් crypto සමඟ වැඩි රාජ්‍ය මැදිහත්වීමක් පිළිබඳ අදහස පිළිගනිති.

ෆෙඩරල් ආයතන කිහිපයක් සඳහා වැඩ කරන ක්‍රිප්ටෝ දත්ත සමාගමක් වන Inca Digital හි ප්‍රධාන විධායක නිලධාරී Adam Zarazinski පැවසුවේ මෙම නියෝගය “මුදල් සඳහා නව ප්‍රවේශයන්” ලබා දීමට අවස්ථාව ලබා දෙන බවයි.

“වර්ධනය වන මූල්‍ය නවෝත්පාදනයන් සඳහා එක්සත් ජනපදයට උනන්දුවක් ඇත,” Zarazinksi පැවසීය. චීනය සහ රුසියාව ක්‍රිප්ටෝ දෙස බලා තමන්ගේම මුදල් ඒකකයක් ගොඩනඟමින් සිටින බව ඔහු පැවසීය. ධවල මන්දිරයට අනුව, රටවල් 100කට වඩා වැඩි ප්‍රමාණයක් ඔවුන්ගේම ඩිජිටල් ස්වෛරී මුදල් වර්ගයක් ආරම්භ කර හෝ නියමුකරණය කරමින් සිටිති.

Cryptocurrency වත්කම් කළමනාකරණ සමාගමක් වන Bitwise Asset Management හි සාමාන්‍ය උපදේශක කැතරින් ඩව්ලින් පැවසුවේ රජයේ අධීක්‍ෂණය පිළිබඳ වඩාත් නීතිමය පැහැදිලි කිරීමක් සපයන විධායක නියෝගයක් “ක්‍රිප්ටෝ සඳහා දිගුකාලීන ධනාත්මක” වනු ඇති බවයි.

නමුත් ඇමරිකානු විශ්ව විද්‍යාලයේ මූල්‍ය නියාමන මහාචාර්යවරියක වන හිලරි ඇලන්, ගුප්තකේතන මුදල් වැලඳ ගැනීමට තරම් වේගයෙන් ගමන් කිරීමට එරෙහිව අනතුරු ඇඟවීය.

“මම හිතන්නේ ක්‍රිප්ටෝ යනු මෙම නවෝත්පාදනය වඩා හොඳින් තේරුම් ගන්නා තෙක් අපි තිරිංග දැමිය යුතු ස්ථානයකි,” ඇය පැවසුවාය. “ක්‍රිප්ටෝ අපගේ මූල්‍ය පද්ධතියට වඩාත් ඒකාබද්ධ වන විට එය ක්‍රිප්ටෝ හි ආයෝජනය කරන අයට පමණක් නොව අපගේ ආර්ථිකයට සහභාගී වන සෑම කෙනෙකුටම අවදානම් ඇති කරයි.”

අඟහරුවාදා, භාණ්ඩාගාර දෙපාර්තමේන්තුව පැවසුවේ එහි මූල්‍ය සාක්ෂරතා අංශය “ඩිජිටල් වත්කම් පිළිබඳ දැනුවත් තේරීම් කිරීමට” මිනිසුන්ට උපකාර කිරීම සඳහා පාරිභෝගික හිතකාමී ද්‍රව්‍ය සංවර්ධනය කිරීමට කටයුතු කරන බවයි.

“ඉතිහාසය පෙන්වා දී ඇත්තේ, ප්‍රමාණවත් ආරක්‍ෂාවකින් තොරව, පුද්ගලික මුදල් ආකාර පාරිභෝගිකයින්ට සහ මූල්‍ය පද්ධතියට අවදානම් ඇති කිරීමට හැකියාව ඇති බවයි” යනුවෙන් දේශීය මූල්‍ය පිළිබඳ උපලේකම් නෙලී ලියැන්ග් පැවසීය.

Biden ගේ විධායක නියෝගයෙන් පසුව Bitcoin සහ cryptocurrency ආශ්‍රිත කොටස් බදාදා ඉහළ නැංවීය.

Coindesk ට අනුව Bitcoin හි මිල 9.8% කින් ඩොලර් 42,211 ක් විය. Cryptocurrency exchange Coinbase Global හි කොටස් මධ්‍යහ්න වෙළඳාමේදී 9.3% කින් ඉහළ ගිය අතර මාර්ගගත තැරැව්කාර Robinhood Markets 4.5% කින් ඉහළ ගියේය.

Cryptocurrency mining කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන Riot Blockchain 11.5% කින් ඉහළ ගියේය. ඩිජිටල් ගෙවීම් වේදිකා ද ඉහළ ගියේය. PayPal 4.9% එකතු කළ අතර Block 10.55% නැග්ගා.

___

ඇසෝසියේටඩ් ප්‍රෙස් ලේඛකයින් නිව් යෝර්ක් හි තාලියා බීටි, වොෂින්ටනයේ ක්‍රිස්ටෝපර් රුගාබර් සහ ලොස් ඇන්ජලීස් හි ඇලෙක්ස් වේගා මෙම වාර්තාවට දායක වූහ.

Next Post

All-SEC ගෘහස්ථ ධාවන පථය සහ amp; ක්ෂේත්‍ර කණ්ඩායම් ප්‍රකාශයට පත් කර ඇත

Wed Mar 9 , 2022
2022 All-SEC Indoor Track & Field Teams එහි 2022 Indoor Track and Field Awards ප්‍රකාශයට පත් කර ඇත, ගෘහස්ථ සමයේදී කැපී පෙනෙන දස්කම් හඳුනාගෙන ඇත.

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.