වත්මන් J-Pop ප්‍රධාන ධාරාවට ජපානයේ ඔන්ලයින් Vocaloid දර්ශනයේ බලපෑම, පැහැදිලි කර ඇත

2007 දී පෙරළිකාර ගායන හඬ සංස්ලේෂක මෘදුකාංගයක් වන Hatsune Miku නිකුත් කිරීමෙන් වසර 15 කට පසු, Vocaloid වත්මන් J-pop භූ දර්ශනයේ අත්‍යවශ්‍ය අංගයක් බවට පත්ව ඇත. Vocaloid මෘදුකාංගයෙන් සාදන ලද ගීත නිෂ්පාදනය කිරීම සහ බෙදාගැනීම මගින් සංගීත දිවිය ආරම්භ කළ බොහෝ කලාකරුවන් – “Vocalo” දැන් J-pop උප ප්‍රභේදයක් වන අතර එහි නිෂ්පාදකයින් සාමූහිකව ජපන් භාෂාවෙන් “Vocalo-P” ලෙස හැඳින්වේ – ඇතුළුව ප්‍රධාන ධාරාවට කඩා වැදී ඇත. පහර දෙන්නන් යොනෙසු කෙන්ෂි හා YOASOBIආධිපත්‍යය දැරූ අය ජපානය මෑත වසරවල ප්‍රස්ථාර.

Vocaloid වේදිකාවෙන් මෙතරම් දක්ෂ කලාකරුවන් බිහි වී ඇත්තේ ඇයි? Vocalo-P නිර්මාපකයින් ඒකල ගායක-ගීත රචකයන් බවට පත්වීමට හෝ ප්‍රධාන ධාරාවේ J-pop ක්ෂේත්‍රයේ සාර්ථකත්වය සොයා ගැනීම සඳහා වෙනත් කලාකරුවන් සමඟ කණ්ඩායම් පිහිටුවීමට හේතු වූ සමහර සාධක මොනවාද?

ජපන් වොකලොයිඩ් දර්ශනය සහ ජේ-රොක් දර්ශනය ඇට්ට්ස් අවසානයේ සිට එකිනෙකාට බලපෑම් කර ඇත. Vocalo-P නිර්මාපකයින්ට J-pop ප්‍රධාන ප්‍රවාහයට සම්බන්ධ වීමට වත්මන් පරිසරයට තුඩු දුන් පළමු හැරවුම් ලක්ෂ්‍යය වූයේ 2009 දී ය. Supercell, සංගීත නිෂ්පාදකයාගේ නායකත්වයෙන් යුත් සංගීත කණ්ඩායමක් වන අතර එය “Melt” නම් වූ විශාලතම මුල් Vocaloid හිට් එකක් රචනා කළේය. මේ වසරේ එහි ප්‍රධාන ලේබලය ආරම්භ කළේය. අගෝස්තු මාසයේදී, කණ්ඩායම එහි පළමු ගීතය වන “Kimi no Shiranai Monogatari” (“ඔබ නොදන්න කතාව”) නිකුත් කරන ලද අතර එහි ආවරණ වීඩියෝ නිකුත් කරමින් සිටි ඊනියා “utaite” ගායිකාවක් වන ආරාධිත ගායන ශිල්පී නාගී (Yanagi Nagi) ඇතුළත් විය. Vocaloid පීලි වලින් සමඟ අමුත්තන්. මෙම ගීතය ඇනිමෙ මාලාවේ අවසාන තේමාව ලෙස ජනප්‍රිය විය Bakemonogatari සහ එය Vocalo-P සහ අතථ්‍ය නොවන ගායකයෙකු ලෙස ආරම්භ වූ සංගීත නිෂ්පාදකයෙකු විසින් පිහිටුවන ලද වාණිජමය වශයෙන් සාර්ථක සහයෝගීතා ඒකකයක පළමු උදාහරණයයි.

මේ කාලයේදීම, J-rock හි සංගීත මූලයන් සහිත නිර්මාණකරුවන් තමන්ගේම තූර්ය වාදක කණ්ඩායම් පිහිටුවීමේ ආශාවෙන් හැදී වැඩුණු අය Vocalo-Ps ලෙස අන්තර්ජාලය හරහා සංගීතය බෙදා ගැනීමට පටන් ගත්හ. මෙම සංගීත නිෂ්පාදකයින් ඔවුන්ගේ මුල් ශෛලීන් සඳහා ජනප්‍රියත්වය ලබා ගත් අතර, ප්‍රමුඛ උදාහරණ ලෙස Hachi සහ wawaka ඇත. Hachi 2012 දී ඔහුගේ සැබෑ නාමය වන Yonezu Kenshi යටතේ ඒකල ගායකයෙකු-ගීත රචකයෙකු ලෙස ප්‍රධාන ධාරාවට පිවිසි අතර, 2013 හි “Santamaria” සමඟින් ඔහුගේ ප්‍රධාන ලේබලය ආරම්භ කළේය. wawaka 2012 හි හිටෝරි සංගීත කණ්ඩායම පිහිටුවා ගත් අතර එය ප්‍රධාන ලේබලයකින් ආරම්භ විය. 2014 සහ රාත්‍රී සමාජශාලා සංචාර සහ උත්සව දර්ශන හරහා සජීවී රොක් සංගීතයේ රසිකයින් වෙත අන්තර්ජාල සංගීත දර්ශනයෙන් ඔබ්බට එහි ප්‍රවේශය පුළුල් කළේය.

Vocaloid දර්ශනයේ ප්‍රසිද්ධියට පත් වූ බොහෝ නිර්මාණකරුවන් ප්‍රධාන ධාරාවේ ඒකල ගායක-ගීත රචකයින්, සංගීත කණ්ඩායම් සහ කණ්ඩායම් ලෙස ආරම්භ වූ අතර, සයිබර් අවකාශයෙන් ඔබ්බට තම ක්ෂේත්‍ර පුළුල් කරමින් මෙම ප්‍රවණතාවය දිගටම පැවතුනි. මෙම කලාකරුවන් අතර යොරුෂිකා කණ්ඩායමේ නිර්මාපකයෙකු වන n-buna සහ Balloon හෙවත් ගායක-ගීත රචක Suda Keina ඇතුළත් වේ. 2010 දශකයේ මැද භාගයේදී පිහිටුවන ලද අනෙකුත් සංගීත කණ්ඩායම් අතර Vocalo-P පසුබිම් ඇති මධ්‍යම සාමාජිකයින්ට Penguin Research, Cider Girl සහ තවත් දේ ඇතුළත් වේ.

පසුව 2019 දී, YOASOBI එහි ප්‍රධාන ලේබලය ආරම්භ කළේ “Yoru ni kakeru” (“Into The Night”) සමඟින්, එය වසර අවසානයේ පාලනය කිරීමට ගියේය. බිල්බෝඩ් ජපානය ඊළඟ වසරේ උණුසුම් 100 ලැයිස්තුව. Breakout duo හි නිර්මාපකයා වන ayase, ඔහුට වයස අවුරුදු 16 දී මුලින් රොක් සංගීත කණ්ඩායමක ගායන ශිල්පියෙකු වූ අතර පසුව Vocaloid මෘදුකාංග භාවිතයෙන් සංගීතය නිර්මාණය කිරීමට පටන් ගත්තේය. YOASOBI යනු මෙතෙක් සම්පූර්ණයෙන්ම නොදන්නා ක්‍රියාවක් වූ අතර එය COVID-19 වසංගතය සමස්ත සමාජයම පරිවර්තනය කළ වර්ෂයේ ප්‍රමුඛත්වයට පත් වූ අතර, යුගලයේ සාර්ථකත්වය එතැන් සිට J-pop තත්ත්වයට බෙහෙවින් බලපෑවේය.

YOASOBI ගේ “Into the Night” සංගීත වීඩියෝව නරඹන්න.

2020 ගණන්වල J-pop හි ප්‍රධාන ලක්ෂණයක් නම් ප්‍රධාන ධාරාවේ සංගීතය සහ indies Vocalo-P දර්ශනය අතර ඇති බාධකය දැන් පහව ගොස් ඇති අතර දෙදෙනාම එකම තලයක සිටීමයි. Yonezu Kenshi සහ Hitorie ඔවුන්ගේ වෘත්තීය ජීවිතය ආරම්භ කරන විට, ප්‍රධාන ධාරාවේ කලාකරුවෙකු ලෙස වැඩ කිරීමට පටන් ගත් Vocalo-P, ඔවුන් ආරම්භ වූ බොහෝ ආධුනික සංගීත ප්‍රජාවෙන් එතෙර වූ බවක් දක්නට ලැබුණි. නමුත් අද, YOASOBI හි ayase සහ syudou වැනි බොහෝ කලාකරුවන් ඇත – Ado’s breakout hit “Usse-wa” හි නිර්මාපකයා – ඔවුන්ගේ ක්ෂේත්‍ර ප්‍රධාන ධාරාවේ සහ Vocalo-P දර්ශනයේ ඇත.

මෙම සමකාලීනත්වය සංකේතවත් කරන සංගීත කණ්ඩායමක් වන්නේ කුහකු ගොක්කෝ ය, එය “ශිමොකිටසාවා වෙතින්, ප්‍රධාන වශයෙන් අන්තර්ජාල දර්ශනයේ ක්‍රියාකාරී” ලෙස ප්‍රකාශ කරයි. 2019 දී පිහිටුවන ලද, ත්‍රි-පුද්ගල සංගීත කණ්ඩායම ගායන ශිල්පී සෙට්සුකෝ, නිර්මාපක හරිහර සුබාසා සහ කොයෝරිගෙන් සමන්විත වේ. Harihara සහ koyori දිගුකාලීන Vocaloid සංගීත නිෂ්පාදකයින් වේ – කලින් HarryP යන නාමයෙන් සහ දෙවැන්න, DenporuP – සහ සංගීත කණ්ඩායම ආරම්භ වූයේ HarryP ගේ Vocaloid ගීත ආවරණය කළ “utaite” ගායකයෙකු වන Setsuko, සමාජ මාධ්‍ය හරහා හමු වූ විටය. කණ්ඩායමට Vocaloid දර්ශනයේ මුල් ඇති අතර, එය “Shimokitazawa වෙතින්” සංගීත කණ්ඩායමක් ලෙස වර්ගීකරණය කරයි, මන්ද සාමාජිකයින්ට අයත් නිෂ්පාදන චිත්‍රාගාරය Evergreen Leland Studio ටෝකියෝ හි Shimokitazawa දුම්රිය ස්ථානය ඉදිරිපිට පිහිටා ඇත.

Kuhaku Gokko YouTube හි “Natsu” නිකුත් කිරීමත් සමඟ 2019 දෙසැම්බර් මාසයේදී සිය වෘත්තීය ජීවිතය ආරම්භ කළේය. සංගීත කණ්ඩායම ශ්‍රව්‍ය සහ දෘශ්‍ය ප්‍රවාහය හරහා ඔවුන්ගේ සංගීතය මුදා හැරීමෙන් ප්‍රථමයෙන් අද්භූත පැවැත්මක් පවත්වා ගෙන ගිය නමුත් ඔවුන් පදනම් වූ “ෂිමොකිටා” අසල්වැසි ස්ථානවල ප්‍රසංග කිරීමෙන් සජීවී සංගීතයට අතු බෙදීමට පටන් ගත්හ. දිස්ත්‍රික්කයේ පරිමාණය ෂිබුයා සහ ෂින්ජුකුට වඩා කුඩා වුවද, ෂිමොකිටා රාත්‍රී සමාජශාලා, පටිගත කිරීමේ මැදිරි සහ වාර්තා ගබඩා සහිත ටෝකියෝ සංගීත සංස්කෘතියේ මධ්‍යස්ථානයකි. ෂිමොකිටාගේ සජීවී සංගීත දර්ශනය විවිධ පන්ක්, ඉමෝ, විකල්ප, සහ ඉන්ඩි රොක් සංගීත කණ්ඩායම් නිෂ්පාදනය කර ඇති අතර, කුහකු ගොක්කෝගේ සංගීතය J-pop හි මෙම උප ප්‍රභේදයට අයත් වේ.

ඔවුන් මේ වන විට නිකුත් කර ඇති “උන්මේකයිකා” සහ “ස්ට්‍රෝබ්” වැනි ගීත ප්‍රධාන වශයෙන් වේගවත් හැඟීමක් ඇති විකල්ප රොක් ගීත වේ. මෙම ගීතවල ආයාචනය සෙට්සුකෝගේ ගායනය තුළ පවතින අතර, ඇය සුසුම්ලෑමේ සිට කෑගැසීම් දක්වා සෑම දෙයක්ම විවිධාකාරයෙන් භාවිතා කිරීම හරහා සියුම් හැඟීම් ප්‍රකාශ කරයි. සංගීත කණ්ඩායමේ ශබ්දය ආක්‍රමණශීලී ය, බෝම්බ හෙලීම, ගිනිමය ගිටාර් වාක්‍ය ඛණ්ඩ මත කේන්ද්‍රගත වේ.

මේ අතර, පෙබරවාරි 16 නිකුත් කරන ලද “Last Straw” නම් වූ Kuhaku Gokko ගේ පළමු ගීතය සංගීත කණ්ඩායමේ පළමු ගීතිකාවයි. එය සජීවිකරණ මාලාවේ 2 වැනි වාරයේ අවසාන තේමාව ලෙස ලියා ඇති පියානෝව සහ තන්තු ඇතුළත් එපික්, චිත්තවේගීය අංකයකි ප්ලැටිනම් අවසානය. ධාවන පථයේ සමහර උද්දීපනයන්, මන්දගාමී සහ වේගවත් සැකැස්මක සමබර මිශ්‍රණයකින් සමන්විත වේ, පළමු ගායනයට පෙර නිශ්ශබ්දතාවය සහ ගීතයේ අවසාන භාගය දක්වා ගිටාර් ඒකලයෙන් වර්ධනය වේ.

Kujira, Kitani Tatsuya, NEE, Van de Shop, Nomelon Nolemon, Haruka Ryo සහ Kamiya Shiryu ඇතුළු තවත් බොහෝ සංගීත කණ්ඩායම්, කණ්ඩායම් සහ Vocaloid සංගීතයේ මුල් ඇති ඒකල ගායක-ගීත රචකයින් ද වත්මන් ජපන් සංගීත ක්ෂේත්‍රය තුළ ක්‍රියාකාරී වේ. මේ දෙකම කරන සංගීතඥයන් සොයා ගැනීම තවදුරටත් අසාමාන්‍ය දෙයක් නොවේ: ඔන්ලයින් Vocalo-P ලෙස සංගීතය නිෂ්පාදනය කිරීම සහ රාත්‍රී සමාජශාලා දර්ශනයේ සංගීත කණ්ඩායමක සාමාජිකයෙකු ලෙස සජීවීව රඟ දැක්වීම.

ජපානයේ මෙම නව පොප් සංස්කෘතියේ අනාගතය එයටම ආවේණික ආකාරයෙන් වර්ධනය වෙමින් පවතින බැවින් අවධානයෙන් සිටිය යුතු දෙයකි.

Shiba Tomonori විසින් මෙම ලිපිය මුලින්ම දර්ශනය විය බිල්බෝඩ් ජපානය. නම් ජපන් අනුපිළිවෙලින් ඇත, වාසගම පළමුව.

Next Post

විලියම්ස් පරාජිත කාලවලදී ඇගීස්ගේ ආකල්පය අගය කරයි

Thu Mar 10 , 2022
සම්පූර්ණ කතාව සඳහා ESPN.com වෙත පිවිසෙන්න.

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.