Spotify රුසියාවේ වාරික ගිණුම් අත්හිටුවයි

රුසියාවේ යුක්රේනය ආක්‍රමණය කිරීමෙන් පසු Spotify එහි වාරික ගිණුම් අත්හිටුවා ඇති බව සමාගමේ විධායකයෙකු බදාදා (මාර්තු 9) පැවසීය.

පෝල් වොගල්ප්‍රවාහ වේදිකාවේ CFO, වසා දැමීම හේතුවෙන් 2022 පළමු කාර්තුවේදී ගෙවන ගනුදෙනුකරුවන්ට මිලියන 1.5 ක පමණ පාඩුවක් සිදුවනු ඇතැයි පැවසීය. විවිධත්වය වාර්තා කර ඇත. එය සමාගම සඳහා ද්රව්යමය වනු ඇතැයි අපේක්ෂා නොකෙරේ: රුසියාව Spotify හි 1% ට වඩා අඩුය මුළු ආදායම 2021 දී යුරෝ බිලියන 9.67 (ඩොලර් බිලියන 10.93) කින්, 2020 සිට 22.7% කින් වැඩි විය.

යුක්රේනයට රුසියාව එල්ල කළ ප්‍රහාරයෙන් පසුව, පසුගිය බදාදා Spotify ප්‍රකාශ කළේ රුසියාවේ තම කාර්යාලය වසා දමන බවත් රාජ්‍ය අනුග්‍රහය දක්වන විකාශක RT සහ Sputnik වෙතින් අන්තර්ගතය ඉවත් කරන බවත්ය.

ක්‍රෙඩිට් කාඩ් සමාගම් වීසා, මාස්ටර්කාඩ් සහ ඇමරිකන් එක්ස්ප්‍රස් යන සියල්ලම සති අන්තයේ නිවේදනය කළ බැවින් වේදිකාවට නව වාරික ගිණුම් එකතු කිරීමට හෝ රුසියාවේ ප්‍රචාරණ කටයුතු කිරීමට නොහැකි විය. මෙහෙයුම් නතර කිරීම රට තුළ, තත්වය ගැන හුරුපුරුදු පුද්ගලයෙකු පවසයි දැන්වීම් පුවරුව. දැනට පවතින වාරික ගිණුම් ගෙවීමේ විකල්ප නොමැතිකම හේතුවෙන් ඉක්මනින්ම අහෝසි වනු ඇති බව මූලාශ්‍රය පවසයි. PayPal පැවසුවේ එය රුසියාවේ සේවාවන් ද වසා දමා ඇති නමුත් “කාලයක් සඳහා” මුදල් ආපසු ගැනීමට සහාය වන බවයි.

Spotify, මේ අතර, රුසියානු සාවද්‍ය තොරතුරු වලට එරෙහිව සටන් කිරීමට අත දෙන සාම්ප්‍රදායික ප්‍රවෘත්ති මූලාශ්‍රවලින් පොඩ්කාස්ට් පිරිනැමීම් මධ්‍යස්ථානයක් වන එහි “ගෝලීය මාර්ගෝපදේශය” භාවිතය ප්‍රවර්ධනය කර ඇත. මධ්‍යස්ථානයට දෛනික පුවත් සඳහා පොඩ්කාස්ට්, ලොව පුරා ප්‍රවෘත්ති සහ “යුක්රේනය පැහැදිලි කළ” ටැබයක් ඇතුළත් වේ. “ගෝලීය තොරතුරු ගලායාමට ඉඩ සැලසීම සඳහා රුසියාවේ අපගේ සේවාව ක්‍රියාත්මක කිරීමට උත්සාහ කිරීම ඉතා වැදගත්” යැයි Spotify නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේය.

Morgan Stanley ගේ 2022 Technology, Media and Telecom Conference at San Francisco හි බදාදා, Vogel පැවසුවේ රුසියාව යුක්රේනය ආක්‍රමණය කිරීමට පෙර, Spotify සිය පළමු කාර්තුවේ මාර්ගෝපදේශය ඉක්මවා ගිය බවත්, මිලියන 3 ක් ඇතුළුව මුළු පරිශීලකයින් මිලියන 8 ක් එකතු කරන බවත්ය. පොඩ්කාස්ටර් සම්බන්ධ මතභේදවල ප්‍රතිඵලයක් ලෙස සමාගමට පරිශීලකයින් අහිමි වී නැති බව එයින් ඇඟවෙනු ඇත. ජෝ රොගන්වාර්තා වන පරිදි ඒ ඩොලර් මිලියන 200කට වැඩි Spotify සමඟ සුවිශේෂී ගනුදෙනුව.

කුමන්ත්‍රණ න්‍යායවාදීන් ප්‍රවර්ධනය කිරීම සම්බන්ධයෙන් රොගන් විවේචනයට ලක්ව ඇති අතර, ඔවුන්ගෙන් සමහරෙකුට COVID-19 වැරදි තොරතුරු පතුරුවා හැරීම සම්බන්ධයෙන් චෝදනා එල්ල විය. ජෝ රොගන් අත්දැකීම ඔහු “වාර්ගික වශයෙන් සංවේදී නොවන භාෂාව” භාවිතා කිරීම සඳහා මෙන්ම පෙන්වන්න.

Spotify පැවසුවේ ගෙවන ග්‍රාහකයින් මිලියන 180 ක් ඇතුළුව 2021 අවසානයේ මුළු මාසික ක්‍රියාකාරී පරිශීලකයින් මිලියන 406 ක් සිටින බවයි. සමාගම 2022 පළමු කාර්තුව අවසන් වන විට මුළු MAU මිලියන 418 ක් සහ මුළු වාරික ග්‍රාහකයින් මිලියන 183 ක් පුරෝකථනය කරයි.

ප්‍රවාහ සමාගම 2020 ජූලි මාසයේදී රුසියාවේ සහ යුක්‍රේනයේ අනෙකුත් යුරෝපීය රටවල් 10 ක් සමඟ සිය සේවාව දියත් කළේය.

Next Post

රුසියානු පැමිණීම අඩුවීමත් සමඟ සංචාරක ව්‍යාපාරය අඩාල වනු ඇතැයි ශ්‍රී ලංකාව අපේක්ෂා කරයි

Thu Mar 10 , 2022
ජාතික සංචාරක සංවර්ධන අධිකාරියේ වාර්තාවකට අනුව යුක්රේනයේ යුද්ධය හේතුවෙන් ශ්‍රී ලංකාව සංචාරකයින්ගේ ප්‍රමුඛතම මූලාශ්‍රය වන රුසියාවෙන් පැමිණෙන අමුත්තන්ගේ අඩුවීමක් අපේක්ෂා කරන බව ශ්‍රී ලංකාව පැවසීය. තව..

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.