ඇපල්වලට තහනම් වැට පනින්න බැරිද?

 

අස්සයා පැන ගිය පසු ඉස්තාලය වසන්නා සේ තීරණය තීරණ ගැනීම තම මුඛ්‍ය ලක්ෂණයක් බව ආණ්ඩුව යළිත් තහවුරු කරමින් සිටී. ඩොලර් අර්බුදයට පිළියමක් ලෙස රුපියල අවප්‍රමාණ කිරීම දිගටම ප්‍රමාද කරමින් සිටි ආණ්ඩුවේ තීරණයට එළැඹියේ පසුගිය සඳුදා (07දා) ය. රාජ්‍ය ආයතනයේ විදුලිය, ඉන්ධන භාවිතය සීමා කිරීමේ තීරණය හෝ වීථි ලාම්පු නිවීමේ තීරණයද කලින් ගත කිරීමට තිබුණේය. 367 කට ආනයනය කරන ලද භාණ්ඩ සීමා පැනවීමට ගෙන ඒමට ඇති තීරණය තීරණය කිරීමට තීරණය නැත.

මුදල් අමාත්‍යවරයා පෙරේදා (09) නිකුත් කළ අති විශේෂ ගැසට් නිවේදනයකට අනුව නම් කරන ලද භාණ්ඩ 367 ක් රජයට ලබා ගැනීම සඳහා නම් සඳහා මුදල් අමාත්‍යාංශ ලේකම්වරයාගේ සහ විදේශ අපනයන පාලකගේ විශේෂ අවසරයක් ලබා ගත යුතුය. මේ අතරින් සමහර භාණ්ඩ සඳහා අමතර බදු ගෙවීමට සිදුවනු ඇත.

අප කල්පනා කරන ආකාරයට නම් ආණ්ඩුව මේ ගෙන ඇත්තේ වසර දෙකකට පමණ පෙර පළමු රැල්ලදීම ගත යුතුව තිබූ තීරණයකි. මේ වන විට ඉන්ධන, නිෂ්පාදනය, වැනි භාණ්ඩ නැතිව බැරි භාණ්ඩ භාණ්ඩ සඳහා හෝ ප්‍රමාණවත් තරම් ඩොලර් තොග නැත. ඉන්ධන පිරවුම්හල් අසල වාහන පෝලිම් තවමත් අවසන්ව නැති අතර යළිත් වරක් ඉදිරිපත් කරන ලද පෝලිම් නිර්මාණය වී ඇත. විදුලිය කැපීමද අවසන්වන දිනයක් ගැන කියන්නට අකමැතිය. එසේ වුවද පසුගිය වසරේ අත්‍යවශ්‍ය නොවන භාණ්ඩ තොග සඳහා ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියන 06 ක් හෝ මිලියන හයදහසක් (6000) වැය කර ඇත. පසුගිය වසර ආරම්භයේ හෝ අත්‍යවශ්‍ය නොවන භාණ්ඩ සඳහා සීමා කර ඇති භාණ්ඩ ඩොලර් මිලියන හයදහසක් (6000) ඉන්ධන හෝ නිකුත් කිරීම වැනි නැතුවම බැරි භාණ්ඩ ගෙන්වා ගැනීමට වැය කළ හැකිද?

රජයේ නිෂ්පාදන සම්බන්ධයෙන් ඉදිරි පුරෝකථනයන් කර ගත්තේ නම්, කොවිඩ් නිෂ්පාදනය නිසා ආර්ථිකයට සිදු වූ පාඩුව සමඟ ඩොලර් අර්බුදයක් ඇති විය හැකි බව තේරුම් ගත යුතුය. නිශ්පාදනයක් ඇති නිෂ්පාදනයක්, නිෂ්පාදනයක්, ඖෂධ වැනි භාණ්ඩ නිෂ්පාදනයක් ඇති වන අතර, නිෂ්පාදනය නිෂ්පාදනයක් බවට පත් වූ බව, උසස් පෙළ ආර්ථික විද්‍යාව ඉගෙන ගන්නා සිසුවකු පවා දන්නා සරල විෂයකි.

සිදුවීම ආරම්භ වූ දා සිටම වසන අවස්ථාවේ පවා මෙම රට තේරුම් ගෙන ඇති බවක් පෙනෙන්නට නැත. තමන් යමක් නොදන්නේ නම් දන්නා කියන කෙනකු කියන දෙයක් පිළිගන්නට අඩුම තරමින් ඒ ගැන සාකච්ඡා කිරීමට හෝ ආණ්ඩුව නිහතමානී ද නැත. ආණ්ඩුවේ මේ ඔලමොට්ටලකමත්, උද්ධච්චකමත් මිල ගෙවමින් දවල්ට පොලිසිය, මේ සම්බන්ධයෙන් කළුවරේ දී සිදු වන්නේ ජනතාවටයි. අඩුම තරමින් ධනාත්මක බලපෑම හමුවේ ඇති වූ ආර්ථික අර්බුදයකට මුහුණ දීමට සිදු විය යුතු නිවැරදිම තීන්දුවක්, නියමිත කාලය තුළ සිදු විය හැකි නම්, පොලීසියට රස්තියාදු වීමට සිදු වුවද, ආණ්ඩුවට ඡන්දය දීම ගැන ජනතාව ඔබටම සාපකර ඇත.

අත්‍යවශ්‍ය නොවන බව නම් කරමින් භාණ්ඩ 367 කට සීමා පනවා ඇතත් එම භාණ්ඩ සියල්ල අත්‍යවශ්‍ය බව පැවසේ. එක් අයකුට අත්‍යවශ්‍ය නොවන දෙයක් තව කෙනකුට අත්‍යවශ්‍ය විය හැකිය. එසේම ලබා ගැනීමට ඇති අවස්ථාවන්ට හුරුවූ යම් භාණ්ඩයක ඇබ්බැහි වීමෙන් මිදීමද ඉතා අපහසු කරුණකි. මෙම ලබා ගැනීමේ සීමාවන් අපගේ ප්‍රධාන විදේශ විනිමය ඉපැයීමේ මාර්ගයක් වන සංචාරක ව්‍යාපාරයට යම් බලපෑමක් ඇති කරන බව අමතක කළ යුතු නැත.

මේ නිසා වන ලද මෙම අන්තර්ගත සීමාවන් පනවන ලෙසම ක්‍රියාත්මක කිරීම ආණ්ඩුවේ වගකීමකි. එසේ භාණ්ඩ මිල සීමාවන් නිසා ඔබට යම් දුෂ්කරතාවකට මුහුණ දීමට සිදු වුවද, එය ඉවසීමෙන් විඳගන්නට ජනතාව කටයුතු කරනු ඇත.

පනවා අත්‍යවශ්‍ය වන්නේ නැතැයි කියන භාණ්ඩ තොගය තහනම් කිරීම සීමා කිරීම නොවේ. මුදල් අමාත්‍යාංශ ලේකම්වරයාගේ හා අපනයන පාලකවරයාගේ භාණ්ඩයෙන් එම භාණ්ඩ ලබා ගත හැක. මෙවන් නිෂ්පාදනයක් දෙන්නේ කුමන පදනමකින්දැයි පැහැදිලි නැත. අවශ්‍යම එය දේශපාලන බලවතුන්ගේ හිතවතුන්ට පමණක් ලබා දීමට අවශ්‍ය වේ. මේ හරහා මෙම භාණ්ඩවලට භාණ්ඩ තොගයක් ගොඩනැගෙන අතර අපේක්ෂා කළ පරිදි ඩොලර් ඉතිරියක්ද සිදු නොවේ.

ආනයනය කළ සීමාවන් නොව භාණ්ඩ තොගය තහනම්ද, සමහර භාණ්ඩ රට තුළට නොඑන බවට සහතික විය හැකිද? වසර දෙකක් තිස්සේ කහ, කුරුඳු, ගම්මිරිස් වැනි කෘෂි අපනයන භග භාණ්ඩය තහනම් කර ඇතත්, පසුගිය වසරේ රුපියල් මිලියන පන්දහසකට ආසන්න (4879.87) වටිනාකමකින් යුත් එම භාණ්ඩ තොග ගබඩා කර ඇති බව රේගුව වාර්තා කරන බව අප පුවත්පත් වාර්තා කර ඇත. ගබඩා මිලට ගත් භාණ්ඩ අතර කෝපි මෙට්රික් ටොන් 387 ක්, ගොරකා හා ආශ්‍රිත නිෂ්පාදන මෙට්‍රික් ටොන් 618 ක්, පමණක් නොව පුවක් මෙට්‍රික් ටොන් 239 ද අයත් වේ.

මෙම භාණ්ඩ රට තුළට පැමිණ ඇත්තේ රේගුව හරහාය. නීත්‍යනුකූල මාර්ග ඔස්සේය. එසේ නොමැතිව හොර රහසේ මුහුදෙන් කොතරම් භාණ්ඩ තොගයක් තිබේද දන්නේ කවුද? මේ නිසා භාණ්ඩ සඳහා සීමා කළ භාණ්ඩ 367 ද, මේ ක්‍රම දෙක ඔස්සේ රට තුළ නොඑනු ඇත කිසිවකු විශ්වාස කරන්නේ නැත. මේ ක්‍රම සහ විධි සඳහා රේගුව වැනි නිල ආයතනවල ඇතමුන්ගේද සහය ලැබෙන බව ප්‍රසිද්ධ රහසකි.

භාණ්ඩ තොගය සීමා කිරීමට ප්‍රමාද වී හෝ තීරණය කිරීම සඳහා ඉන්ධන සැපයීම වැනි අත්‍යවශ්‍ය භාණ්ඩ තොගය සඳහා ඉතිරිකර ගැනීමට නම් මෙම ජාවාරම සිදු නොවන තැනට වගබලා ගැනීමට රජය කටයුතු කළ යුතුය. රටේ හරහා ඩොලර් තොගය තවත් තවත් උග්‍රවන අතරේ කඩ වෙළෙඳාම ශක්තිමත් වීමත් සමඟ රාජ්‍ය ආයතන දූෂණය තවදුරටත් ව්‍යාප්ත වී ඇත.

මෙහි නරකම තත්ත්වය වන්නේ, මේ නිසා ජනතාව තවදුරටත් බලාපොරොත්තු වන තත්ත්වයට පත් වීම. ඩොලර් අවසන් නොවීම පවතින අතරතුර ඉදිරි දිනවලදී දවල්ට පොලිසිය, කළුවරේ දී සිදුවනු ඇති අතර මූල්‍ය සීමාවන්ට කොකා පෙන්වා ගෙන එන භාණ්ඩ ලබා ගැනීමට නොහැකි තරම් ඉහළ මිලකට අලෙවි වනු ඇත.

මතුවන ප්‍රශ්නයක්, යම් අවස්ථාවක්, සිදුවීමක් මත අනාගතයේ කුමක් විය හැකිදැයි පුරෝකථනය කර ගැනීමට නොහැකි වූ ආණ්ඩුවක් ආනයනය කිරීමේ සීමාව පැනවීමෙන් පසු ඇති විය හැකි අවස්ථා පුරෝකථනය කරගෙන යනු ලබන්නේ කෙසේද?

The post ඇපල්වලට තහනම් වැට පනින්න බැරිද? appeared first on අරුණ.

Next Post

ඖෂධ මිලත් ඉහළට?

Fri Mar 11 , 2022
ඩොලරයට සාපේක්‍ෂක රුපියලේ සිදුවූ වෙනසට අනුපාතිකව ඖෂධ මිල වැඩිකිරීමට සිදුවන නමුත්, ඖෂධ ආනයනකරුවන්ට සහ ඔසුසල් හිමියන්ට අවශ්‍ය අයුරින් ඖෂධ මිල තීරණය කිරීමට අවසර දී නැතැයි ඖෂධ නිෂ්පාදන, සැපයීම හා නියාමන රාජ්‍ය අමාත්‍යාංශය පවසයි.

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.