පුටින්ගේ යුද්ධය රුසියානු මුහුදු කොල්ලකෑම් නැවත ගෙන ඒමට හැකිද?

ඉදිරි මාස කිහිපය තුළ රුසියාවේ සංගීත ව්යාපාරය අත්යවශ්යයෙන්ම වසා දමනු ඇත. සංගීතය දිගටම නිපදවනු ඇත – මෙන්ම අලෙවිකරණය, අනුමාන වශයෙන් – නමුත් එය මුදල් උපයන්නේ කෙසේදැයි සිතීම දුෂ්කර ය. මාර්තු 8 වෙනිදා, Universal Music Group නිවේදනය කළේය එය රුසියාවෙන් ඉවත් වනු ඇත්තේ රට විසින් යුක්රේනයට එල්ල කරන ලද අනපේක්ෂිත ආක්‍රමණයෙන් පසුවය. මාර්තු 10 වෙනිදා අනුගමනය කළා Sony Music Group සහ Warner Music Group විසින්. නූතන සංගීත ව්‍යාපාරයේ බොහෝ යටිතල පහසුකම් ද සිදුවෙමින් පවතී: Spotify සතුව ඇත වාරික ගිණුම් අත්හිටුවා ඇත, සහ YouTube සහ TikTok සමහර ක්‍රියාකාරීත්වයන් කපා හැර ඇත. එය සමහර දේශීය ක්‍රීඩකයින් ඉතිරි කරයි – නමුත් රුසියාවේ ඕනෑම ව්‍යාපාරයකට එහි ව්‍යාපාර කිරීම නතර කර ඇති ක්‍රෙඩිට් කාඩ් සමාගම් සහ ගෙවීම් පද්ධති නොමැතිව ගෙවීම් කිරීමට අපහසු වනු ඇත.

රුසියාවෙන් ඉවත් වන සමාගම් හරි දේ කළා, නමුත් ඔවුන් අවශ්‍යතාවයකින් ගුණයක් ද කළා: ඔවුන්ට මුදල් ඉපයීමට ප්‍රායෝගික ක්‍රමයක් නොතිබිය හැකිය.

පටිගත කරන ලද සංගීත ව්‍යාපාරයේ ප්‍රමිතීන්ට අනුව, රුසියාවට විශාල මුදලක් නොලැබේ – IFPI ට අනුව, 2020 දී එහි ව්‍යාපාරය ඩොලර් මිලියන 200 ක් ලබා ගත්තේය – සමහර විශාල ගීත රචකයින්ගේ නාමාවලිවල මිලට වඩා අඩුය. නමුත් එය වර්ධනය වෙමින් පවතී – 2019 ට වඩා 30% කින්, දායකත්ව ප්‍රවාහය මගින් මෙහෙයවනු ලැබේ – සහ එහි පාරිභෝගිකයින් අන්තර්ජාලය හරහා සංගීතයට සවන් දීමට පුරුදු වී ඇත.

ඉතින් සල්ලි නැති වුනාම සංගීතයට මොකද වෙන්නේ?

රුසියානු සංගීත ව්‍යාපාරය 1986 දක්වා ආපසු නොයනු ඇත වෙනස් වීමේ සුළං දැනටමත් හමා ගොස් ඇත. නමුත් එය රුසියාව විසින් පවත්වාගෙන යනු ලබන මුහුදු කොල්ලකරුවන්ගේ සංගීත වෙබ් අඩවිය වන allofmp3.com ලොව පුරා නීති විරෝධී ලෙස සංගීතය ලබා දුන් 2006 දක්වා ආපසු යා හැකිය. රුසියානු ගුවන්විදුලි මධ්‍යස්ථාන සහ ඩිජිටල් සේවා සඳහා බලපත්‍ර ලබා දෙන රුසියානු බහුමාධ්‍ය සහ ඩිජිටල් පද්ධති වෙතින් ක්‍රියාත්මක වීමට අවශ්‍ය අයිතිවාසිකම් ඇති බව වෙබ් අඩවිය කියා සිටියේය – රුසියාවේ, වෙබ් අඩවිය ලොව පුරා තිබුණද – නමුත් එයට එක්සත් ජනපදයේ RIAA විසින් නඩු පවරන ලදී. පසුව අවසානයේ වසා දැමිණි – රුසියානු රජයේ පීඩනය යටතේ වාර්තා විය.

එම පීඩනය දැන් වෙනත් ආකාරයකින් ක්‍රියාත්මක වුවහොත් කුමක් කළ යුතුද? ව්ලැඩිමීර් පුටින්ගේ රජය අන්තර්ජාලය පිළිබඳ සිය පාලනය දැඩි කරමින් සිටින නමුත් එය වසා දැමීමට වඩා එහි ආධිපත්‍යය දැරීමට වැඩි උනන්දුවක් දක්වන බව පෙනේ. එබැවින් හොඳ ව්‍යාපාරික අවස්ථාවක් සමඟින් ඔවුන්ගේ පක්ෂපාතිත්වය වෙනුවෙන් ත්‍යාග ලැබිය හැකි කතිපයාධිකාරීන් විසින් ආරම්භ කරන ලද බලපත්‍ර රහිත අන්තර්ජාල සංගීත සේවා දැකීම පුදුමයක් නොවනු ඇත. පිටුපස. රුසියාව දැනටමත් සම්බාධකවලට යටත්ව සිටින බැවින්, අයිතිවාසිකම් හිමියන්ට ගෙවීමට අපහසු වන අතර, ඔවුන්ගේ ද්රව්ය නීතිවිරෝධී ලෙස බෙදා හැරීම තමන්ගේම සම්බාධකයක් ලෙස රජය සැලකිය හැකිය.

එම සේවාවන් දේශසීමාවේ නතර නොවන්නේ නම් කුමක් කළ යුතුද? රූබල් අගය පහත වැටීමත් සමඟ රුසියාවට දෘඪ මුදල් අවශ්‍ය වන අතර එය ලබා ගැනීමට එක් මාර්ගයක් වනුයේ allofmp3.com හි උසස් අනුවාදයකට බටහිර බුද්ධිමය දේපළ ලාභ ලබන ව්‍යාපාරයක් ලෙස බෙදා හැරීමට ඉඩ දීමයි. Nyetflix, Spyotify, සහ YooToob වැනි knockoffs මසකට ඩොලර් 5 කට ඔබට කන්න පුළුවන් සියලුම ප්‍රවාහ ගනුදෙනු පිරිනමයි – cryptocurrency සමඟ ගෙවිය හැකි බව සිතන්න. රුසියාව කිසි විටෙක බුද්ධිමය දේපළ ආරක්ෂා කිරීමට ප්‍රමුඛත්වය දී නැත – RIAA හට රුසියානු ප්‍රවාහ-ඉරීමේ මෙහෙයුම FLVTO/Kurbanov ට එරෙහිව නඩු පැවරිය යුතුය. එක්සත් ජනපද අධිකරණය – නමුත් මුහුදු කොල්ලකෑම් නොසලකා හැරීමේ රජයේ ප්‍රවණතාවය මුළුමනින්ම දිරිගැන්වීමක් බවට පත් වුවහොත් එහි තත්වය තවත් නරක අතට හැරෙනු ඇත. බොහෝ යුරෝපීය රටවලට එවැනි වෙබ් අඩවි අවහිර කිරීමට භාවිතා කළ හැකි නීතිමය යාන්ත්‍රණයන් ඇත, නමුත් එය එක්සත් ජනපදයේ වඩා දුෂ්කර වනු ඇත

කෙසේ වෙතත්, මෙම වෙබ් අඩවි ඉවත් කළ නොහැකි වුවද, ගෙවීම් සකසනයන් සහ අනෙකුත් අතරමැදියන් මත ප්‍රමාණවත් පීඩනයක් යෙදිය හැකි අතර ඒවා භාවිතා කිරීමට අපහසු වනු ඇත. අන්තර්ජාලය අතරමැදියන් ඉවත් කිරීමට නැඹුරු වේ – ඉන්පසු ඔවුන් වෙනුවට නව ඒවා නිර්මාණය කරන්න.

එහෙත් මෙහි සැබෑ තර්ජනය වන්නේ රුසියාව නරක පැරණි දින කරා පසුබැසීමේ අවසාන වෙළඳපොළ නොවිය හැකි බවයි. පසුගිය දශකය තුළ, වාර්තාගත සංගීතය මගින් ජනනය කරන ලද ගෝලීය ආදායම අහස උසට නැඟී ඇත – IFPI වලට අනුව, 2011 දී ඩොලර් බිලියන 15.8 සිට 2020 දී ඩොලර් බිලියන 21.6 දක්වා. එම වර්ධනයෙන් වැඩි ප්‍රමාණයක් පැමිණ ඇත්තේ එක්සත් ජනපදය වැනි ස්ථාපිත වෙලඳපොලවල ග්‍රාහකත්ව ප්‍රවාහයේ සාර්ථකත්වයෙනි, නමුත් එයින් සමහරක් පැමිණෙන්නේ සංවර්ධනය වෙමින් පවතින ලෝකයේ සහ නැගෙනහිර යුරෝපයේ මෙන් අනූව දශකයේ සීඩී උත්පාතය තුළ යන්තම් ලියාපදිංචි වූ වෙළඳපලෙනි. IFPI ට අනුව 2016 දී රුසියාවේ වාර්තාගත සංගීත වෙළඳපොළ ඩොලර් මිලියන 58.9 ක් විය. වෙනත් රටවල ව්‍යාපාරයද ඒ සමඟම ඉහළ ගොස් ඇත – බොහෝ දුරට එම රටවල් වඩාත් නවීන, වඩා සම්බන්ධිත, සහ බොහෝ අවස්ථාවලදී වඩා ධනවාදී වී ඇති නිසා.

එයට සංගීත ව්‍යාපාරය සමඟ පමණක් බොහෝ සම්බන්ධකම් ඇත, ඇත්ත වශයෙන්ම, එය දිගටම පවතින්නේද යන්න අප පැමිණ තිබේද යන්න සමඟ වැඩි සම්බන්ධයක් ඇත “ඉතිහාසයේ අවසානය” (දේශපාලන විද්‍යාඥ ෆ්‍රැන්සිස් ෆුකුයාමා 1992 පොතක ප්‍රසිද්ධ ලෙස ප්‍රකාශ කළ පරිදි) හෝ මොහොත “වනය නැවත වර්ධනය වේ” (ඉතිහාසඥ රොබට් කගන්ගේ 2018 පොතක මාතෘකාව උපුටා දැක්වීමට). දැන්, එය දෙවැන්න මෙන් පෙනේ. එබැවින් ජාත්‍යන්තර සබඳතාවල අනාගත බිඳීම් – ඒවා මේ මොහොතේ පෙනෙන්නට තිබෙන ආකාරය කෙසේ වෙතත් සහ ඒවා වළක්වා ගැනීමට අප බලාපොරොත්තු වන ආකාරය – මාධ්‍ය ව්‍යාපාරයට බලපාන ආකාරය ගැන සිතා බැලීම වටී. නිදසුනක් වශයෙන්, දැන් පටිගත කරන ලද සංගීතය සඳහා හත්වන විශාලතම වෙළඳපොළ වන චීනය සමඟ බටහිර වෙළඳාමට ඕනෑම දෙයක් මැදිහත් විය හැකි බව සිතීම දුෂ්කර ය.

කෙසේ වෙතත්, මාසයකට පෙර, යුරෝපයේ යුද්ධයක් සිතීම දුෂ්කර විය.

Next Post

Dua Lipa සහ Megan Thee Stallion, Grimes & Elon Musk, Glass Animals සහ සතියේ විශාලතම ජයග්‍රාහකයින් (මාර්තු 10)

Fri Mar 11 , 2022
මාර්තු මාසයේදී අපට “තාප තරංග” දැනෙනු ඇතැයි සිතුවේ කවුද? පවා නැත වීදුරු සතුන්අවසානයේ අංක 1 ස්ථානයට පැමිණියා Billboard Hot 100 සති 59 ක වාර්තාගත වාර්තාවකට පසුව ගීතය සමඟ. නමුත් එය ගත විය එමිනෙම්RIAA හි රන් සහ ප්ලැටිනම් සහතික කිරීමේ වැඩසටහනේ කේවල සඳහා වඩාත්ම සරසා ඇති සංගීතඥයා බවට පත්වීමට දශක කිහිපයකි. […]

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.