Genius Google Over Song Lyrics ට එරෙහි නීතිමය සටන පරාජය කරයි

ගීත රචනා වෙබ් අඩවිය Genius හට සේවාවේ අන්තර්ගතය පිටපත් කිරීම සම්බන්ධයෙන් Google හට නඩු පැවරිය නොහැක, ෆෙඩරල් අභියාචනාධිකරණය බ්‍රහස්පතින්දා තීන්දු කළේ, වෙබ් අඩවියට එය ප්‍රදර්ශනය කරන ගී පද සඳහා ප්‍රකාශන හිමිකම් ඇත්ත වශයෙන්ම හිමි නොවන බැවිනි.

ගී පද එකතු කිරීමට සහ විවරණය කිරීමට පරිශීලකයින්ට ඉඩ දෙන ජනප්‍රිය වේදිකාවක් වන Genius, Google වෙබ් අඩවියේ පරිස්සමින් පිටපත් කළ අන්තර්ගතය සොරකම් කර ඒවා සෙවුම් ප්‍රතිඵලවල නැවත පළ කරන බව ප්‍රකාශ කරයි, අත්‍යවශ්‍යයෙන්ම “කාලය, ශ්‍රමය, පද්ධති සහ සම්පත්” මත නොමිලේ ගමන් කරයි. එවැනි සේවාවක් නිර්මාණය කිරීම.

නමුත් දෙවන පරිපථය සඳහා වූ එක්සත් ජනපද අභියාචනාධිකරණය බ්‍රහස්පතින්දා නඩුව නිෂ්ප්‍රභ කළේය. පහළ උසාවියක් විසින් කලින් දුන් තීන්දුවක් සනාථ කරමින් විනිසුරුවරු පැවසුවේ එවැනි නඩුවක් ගොනු කළ හැක්කේ ගීත රචකයන්ට හෝ ප්‍රකාශකයන්ට වැනි සැබෑ ප්‍රකාශන හිමිකරුවන්ට පමණක් මිස හුදු පද රචනා කළ වෙබ් අඩවියකට නොවන බවයි.

ජීනියස් 2019 දී ගූගල්ට නඩු පවරමින්, තාක්‍ෂණ දැවැන්තයා වෙබ් අඩවියේ ගීත සොරකම් කර පරිශීලකයින් ගීතයක් සොයන විට ඒවා එහිම “තොරතුරු පෙට්ටිවල” ප්‍රදර්ශනය කළ බව පවසමින්. විචිත්‍රවත් පෙරළියකින්, ජීනියස් පැවසුවේ ගූගල්ගේ වැරදි ක්‍රියාව ඔප්පු කිරීම සඳහා එය රෙඩ්හැන්ඩඩ් ලෙස අක්ෂර වින්‍යාසය තුළ තැන්පත් කර ඇති රහස් කේතයක් භාවිතා කර ඇති බවයි.

එය ප්‍රකාශන හිමිකම් නඩුවක් ලෙස පෙනුනද, ජීනියස් ඇත්ත වශයෙන්ම ගූගල් කිසිදු බුද්ධිමය දේපලක් සොරකම් කළ බවට චෝදනා කළේ නැත. ඒ එයට අයිති නැති නිසා ය; ගීත රචකයන්ට සහ ප්‍රකාශකයන්ට ගී පදවල අයිතිය හිමි වන අතර Google සහ Genius යන දෙකම ඒවා ප්‍රදර්ශනය කිරීමට බලපත්‍ර සඳහා ගෙවයි. ඒ වෙනුවට, Genius තර්ක කළේ එය “අධිකාරී” ගීත පිටපත් කිරීමට සහ සම්පාදනය කිරීමට කාලය සහ මුදල් වැය කළ බවත්, Google විසින් එම උත්සාහය අසාධාරණ ලෙස තම ලාභය සඳහා “සූරාකෑම” කර ඇති බවත්ය.

බ්රහස්පතින්දා, එම වෙනස මාරාන්තික විය. දෙවන පරිපථය ෆෙඩරල් ප්‍රකාශන හිමිකම් නීතිය මගින් නඩුව “පූර්‍වසාදනය” කර ඇති බව තීන්දු කළේය – එයින් අදහස් කරන්නේ Genius වෙතින් එල්ල වූ චෝදනා ප්‍රකාශන හිමිකම් ඉල්ලීමකට සමාන බැවින් ඒවා එලෙස ගොනු කළ යුතුව තිබූ බවයි.

හිදී ඔක්තෝබර් මාසයේ වාචික තර්ක, Genius වෙනුවෙන් නීතීඥයින් තර්ක කළේ, “අපගේ සේවයේ කාලය සහ ශක්තියේ සැලකිය යුතු ආයෝජනයක්” ආරක්ෂා කිරීම සඳහා – ප්‍රකාශන හිමිකම් හෝ ප්‍රකාශන හිමිකම් නොමැති වීම – වෙබ් අඩවියට හැකි විය යුතු බවයි. නමුත් අධිකරණය බ්‍රහස්පතින්දා ප්‍රකාශ කළේ මෙම නඩුව සැබවින්ම ඉලක්ක කර ඇත්තේ ශ්‍රමය හෝ ආයෝජනය නොව අන්තර්ගතය ආරක්ෂා කිරීම බවයි.

“විත්තිකරුවන් ජීනියස්ගේ වෙබ් අඩවියේ අන්තර්ගතය වැරදි ලෙස පරිහරණය කළ බවට ජීනියස් නැවත නැවතත් චෝදනා කරයි, ක්‍රියාවලියක් හෝ පද්ධතියක් නොවේ” යනුවෙන් අධිකරණය ලිවීය. “මේ අනුව, ජීනියස්ගේ ප්‍රකාශවල විෂය කරුණ වන්නේ ජීනියස්ගේ වෙබ් අඩවියේ දිස්වන අන්තර්ගතයයි—ගීත පිටපත් කිරීම්.”

මෙම තීන්දුව ජීනියස්ගේ නඩුවේ අවසාන පරාජය විය හැකිය. මෙම තීරණය දෙවන පරිපථයේ විශේෂ පූර්ණ විභාගයකට හෝ එක්සත් ජනපද ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයට අභියාචනා කළ හැකි නමුත් එවැනි ඉල්ලීම් ලබා දෙන්නේ ඉතා කලාතුරකිනි. ගූගල් හි ප්‍රකාශකයෙකු සිකුරාදා අදහස් දැක්වීම ප්‍රතික්ෂේප කළේය. අදහස් දැක්වීම සඳහා කරන ලද ඉල්ලීමකට ජීනියස්ගේ නීතිඥයෙකු වහාම ප්‍රතිචාර දැක්වූයේ නැත.

Next Post

මෙම නාට්‍යමය චිත්‍රපටය හරහා යුක්රේන ආක්‍රමණය සඳහා පුටින්ගේ සාධාරණීකරණය රුසියාවේ ඉහළම ප්‍රචාරකයෙකු පුරෝකථනය කළ ආකාරය

Fri Mar 11 , 2022
“පුටින්ගේ සූපවේදියා” Yevgeny Prigozhin ගේ රාජ්‍ය මාධ්‍ය වෙබ් අඩවි ජාලය 2016 මැතිවරනයේදී රුසියාවේ භූමිකාව ප්‍රතිනිර්මාණය කරන තවත් චිත්‍රපටයක් ප්‍රචාරය කිරීමට ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් ජූනියර් සහ Rudy Giuliani ගේ කොමියෝ වීඩියෝ භාවිතා කළේය. සම්පූර්ණ පළ කිරීම බලන්න ›

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.