ලෙජරය: රුසියාවෙන් පිටවීම ප්‍රවාහ සේවා, වාර්තා ලේබල් වලට සුළු බලපෑමක් ඇති කරයි

ලෙජර් යනු Billboard Pro ග්‍රාහකයින් වෙත යවන ලද සංගීත ව්‍යාපාරයේ ආර්ථික විද්‍යාව පිළිබඳ සතිපතා පුවත් පත්‍රිකාවකි. පුවත් පත්‍රිකාවේ සංක්ෂිප්ත පිටපතක් අන්තර්ජාලයේ පළ කෙරේ.

 

රුසියාවේ මෙහෙයුම් නතර කිරීමට බටහිර සංගීත සමාගම් විසින් ගන්නා ලද ශක්තිමත් පියවර රටට විශාල බලපෑමක් ඇති කරනු ඇත, නමුත් ගෝලීය වෙළඳපොළට සුළු හානියක් සිදු නොවනු ඇත. IFPI ට අනුව, 2020 දී ඩොලර් මිලියන 199 ක වෙළඳ වටිනාකමක් ඇති රුසියාව ලොව 16 වන විශාලතම වාර්තාගත සංගීත වෙළඳපොළ වේ. එය රුසියාවේ ජනගහනයෙන් 7% ක් පමණ සිටින ස්වීඩනය මෙන්ම මෙක්සිකෝව, ඉන්දියාව සහ ස්විට්සර්ලන්තයට සමාන විය. විශාලතම වාර්තා ලේබල්, සංගීත ප්‍රකාශකයින් සහ සංගීත ප්‍රවාහ සමාගම් සඳහා, එක් එක් ඩොලර් බිලියන ගණනක ආදායමක් ඇති, රුසියාව ඔවුන්ගේ ලෝක ව්‍යාප්ත ව්‍යාපාරවල කුඩා කොටසකි.

රුසියාවේ මෙහෙයුම් අත්හිටුවීමට Spotify ගේ තීරණය, එය එහිදී දියත් කළා 2020 දී, එහි 2022 ප්‍රතිඵලවලට වැදගත් වනු ඇත. බදාදා, Spotify CFO Paul Vogel කිව්වා රුසියාවේ මෙහෙයුම් වසා දැමීමට සමාගම ගත් තීරණය නිසා ග්‍රාහකයින් මිලියන 1.5 ක් පමණ අහිමි වනු ඇත. විසින් දැන්වීම් පුවරුවගේ ඇස්තමේන්තුව අනුව, එම දායකත්වයන් මිලියන 1.5 ක උපරිම ආදායම ඩොලර් මිලියන 40 ක් සහ වසරකට ඩොලර් මිලියන 12 ක දළ ආන්තිකය – 2022 දී ආදායම ඩොලර් බිලියන 13 දක්වා ළඟා විය හැකි සමාගමක් සඳහා නොසැලකිය හැකි අගයන් වේ. සම්පූර්ණයෙන්ම මූල්‍ය දෘෂ්ටි කෝණයකින්, Spotify බටහිර වෙලඳපොලවල සිටින ගනුදෙනුකරුවන්ට වඩා අඩක් – පරිශීලකයෙකුට ඉහළ සාමාන්‍ය ආදායමක් ඇති – විරෝධය දැක්වීමක් ලෙස ඔවුන්ගේ දායකත්වයන් අවලංගු කිරීමට හේතු වූයේ නම් රුසියාවෙන් ඉවත් නොවී සිටීමෙන් තවත් පාඩු සිදු විය.

කෙසේ වෙතත්, ඩොලර් අනුව, Spotify හි තීරණය 2022 ආදායමේ ඩොලර් මිලියන 40 ට වඩා බෙහෙවින් අඩු විය. වසර ආරම්භයේදී, Spotify විසින් මසකට රුබල් 169 ක තනි පුද්ගල Spotify වාරික ගිණුම් මිලක් මත පදනම්ව 2022 දී එහි රුසියානු දායකත්වයෙන් ඩොලර් මිලියන 40 ක් පමණ අපේක්ෂා කළ හැකිය – හෝ ජනවාරි 1 විනිමය අනුපාතිකයෙන් $2.26. නමුත් බටහිර රටවල සම්බාධක නිසා වසර ආරම්භයේ සිට (සිකුරාදා වන විට) ඩොලරයට එහි අගයෙන් 46%ක් පමණ රුබල් අහිමි විය, එනම් වාරික දායකත්වයක් අද ඩොලර් 1.22 ට සමාන වේ. රූබල් බිඳවැටීමෙන් පසුව Spotify රුසියාවේ රැඳී සිටියේ නම්, එහි මිලියන 1.5 දායකත්ව වටිනාකම මසකට ඩොලර් මිලියන 1.8 ක් සහ 2022 ඉතිරි කාලය සඳහා ඩොලර් මිලියන 18 ක් පමණ වනු ඇත.

Spotify වැනි ගෝලීය ව්‍යාපාර උතුරු ඇමරිකාවේ සහ බටහිර යුරෝපයේ සංවර්ධිත වෙලඳපොලවල් වලින් ඔවුන්ගේ මුදල් බොහොමයක් උපයති. මසකට ඩොලර් 2.26 ට, 30% දළ ආන්තිකය – එනම් ඉතිරි 70% හිමිකම් හිමියන්ට කර්තෘ ලෙස ගෙවනු ලැබේ – සහ 3.75% මාසික චූෂණ අනුපාතය, රුසියාවේ වාරික දායකත්වයක ආයු කාලය දළ වශයෙන් ඩොලර් 17.60 ක් වන අතර එය LTV වලින් අඩකට වඩා අඩුය. Spotify හි සාමාන්‍ය ගෝලීය ග්‍රාහකයින් සඳහා. එමඟින් මිලියන 1.5 ක් අහිමි වූ රුසියානු දායකත්වයන් සාමූහික ජීවිත කාලය වටිනාකම ඩොලර් මිලියන 26.4 ක් පමණි.

රුසියාවේ සංගීත දායක සේවා ඇති අනෙකුත් විදේශීය සමාගම් ද ආදායමට බලපාන ක්‍රියාමාර්ග ගෙන ඇත. Apple මාර්තු 1 වනදා රුසියාවේ තම නිෂ්පාදන අලෙවිය නවතා දැමුවේය. Deezer මාර්තු 1 වන දින රුසියාවේ සේවය අත්හිටුවන ලදී. තවද බ්‍රහස්පතින්දා, YouTube විසින් රට තුළ සියලුම ගෙවීම් පදනම් සේවා අත්හිටුවන ලදී.

2020 දී ගෝලීය පටිගත කරන ලද සංගීත ව්‍යාපාරයෙන් රුසියාව 0.9%ක් පමණක් වූ බැවින්, ගැටුමේ ආර්ථික බලපෑම රුසියාවට අඩංගු වන්නේ නම්, DSPs සහ ලේබල් කිසිදු වැදගත්කමක් නැති පාඩුවක් නොදකිනු ඇත. මායිම්ව ඇති IFPI සාමාජිකයින් අතලොස්සකගේ මුළු ගෝලීය වෙළඳපල කොටස ගැටුම – පෝලන්තය, බෝල්ටික්, ස්ලෝවැකියාව සහ හංගේරියාව – ද 0.9% පමණ විය.

රුසියාවේ වඩාත්ම ස්ථාපිත සංගීත සේවාවන් ස්වදේශීය තාක්ෂණික දැවැන්තයින් විසින් පිරිනමනු ලැබේ: සෙවුම් යන්ත්‍ර සහ වෙබ් ද්වාරය Yandex සහ සමාජ මාධ්‍ය සමාගමක් වන VKontakte. Yandex හට එහි අසීමිත ප්‍රවාහ සේවාව වන Yandex.Plus වෙත ග්‍රාහකයින් මිලියන 12 ක් ඇත. රුසියාවේ, Yandex.Plus මසකට රූබල් 169 ක් සඳහා ලබා ගත හැකි වුවද, මිල දැන්වීම්-රහිත චිත්‍රපට, කුලී රථ සහ කාර් බෙදාගැනීමේ සේවා සඳහා වට්ටම් සහ ඊ-වාණිජ්‍යය මිලදී ගැනීම් සඳහා නොමිලේ බෙදා හැරීම ආවරණය කරයි. (Yandex.Plus Kazakhstan, Armenia, Azerbaijan, Tadzhikistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Georgia, Moldova, Kyrgyzstan, Belarus and Israel යන රටවල ද පවතී.) VKontakte හි සංගීත සේවාව වන VK Music, රුසියාවේ ආයතනයට අනුව මිලියන 4 කට වඩා ග්‍රාහකයින් සිටී. සංගීත මුල පිරීම්, සහ මසකට රුබල් 149 ක් වැය වේ.

කෙටි කාලීනව සංගීත සමාගම්වලට අවම මූල්‍යමය බලපෑමක් ඇති වුවද, මගේ සගයෙකු වන රොබ් ලෙවින් යෝජනා කරන්නේ නික්මයාම දිගු කාලීන හානිකර බලපෑම් ඇති කළ හැකි බවයිසංගීත සමාගම් රුසියාවෙන් ඉවත් වීම නිසා මුහුදු කොල්ලකෑම් නැවත වරක් පැතිර යාමේ හැකියාවක් ඇති නීතිමය සංගීතය සඳහා තරුණ, වර්ධනය වන වෙළඳපොළක විභවයට හානියක් වේ.

 

කොටස්
මාර්තු 11 වනදා දක්වා, පසුගිය වෙළඳ දින පහේ සහ වසර දක්වා මේ දක්වා % වෙනස් වේ.

Spotify: $124.29, -8.0%, -46.9% YTD
විශ්ව සංගීත කණ්ඩායම: යුරෝ 20.40, +12.1%, -17.7% YTD
වෝනර් සංගීත කණ්ඩායම: $31.79, -3.7%, -26.4% YTD
සජීවී ජාතිය: $108.55, -5.1%, -9.3% YTD
Tencent Music Entertainment: $3.44, -24.7%, -49.8% YTD
වලාකුළු ගම්මානය: 157.20 HKD, -30.3%, -51.6% YTD
අංගාමි: $10.57, -21.7%, +3.5% YTD
NYSE සංයුක්ත: 15,753.70, -2.3%, -8.2% YTD
නස්ඩැක්: 12,843.81, -3.5%, -17.9% YTD

Next Post

ට්‍රැවිස් ස්කොට්, ඇස්ට්‍රෝවර්ල්ඩ් වින්දිතයාගේ පවුල රැපර්ගේ පුණ්‍යායතනය සම්බන්ධයෙන් උසාවියේදී සටනක්

Sat Mar 12 , 2022
ගේ පවුල වෙනුවෙන් නීතිඥවරු තාරකා ලෝකය වින්දිතයින් එය හූස්ටන් උසාවියේ නීතිඥවරුන් සමඟ ඉදිරිපත් කරයි ට්‍රැවිස් ස්කොට්දැවැන්ත නඩුවේ වැඩ කරන නීතීඥයින්ට පනවන ලද විහිළු නියෝගයකට තරුව යටත් විය යුතුද යන්න වටා කැරකෙන සටනක. උත්සවයේදී මියගිය කුඩා පිරිමි ළමයෙකුගේ පවුලේ නීතිඥයින් පවසන්නේ ස්කොට් මාධ්‍ය භාවිතා කරන බවයි – විශේෂයෙන්ම පුණ්‍යායතනයක් දියත් කිරීම […]

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.