බස් ගාස්තු වැඩිවීම අද රෑ 12න් පසු

අවම ගාස්තුව 20යි!

ඉන්ධන මිල නියමිත වේලාවට ගෙන ඒමට බස් ගාස්තු වැඩි කිරීමට ද ප්‍රවාහන අමාත්‍යාංශයේ (13) පැවති සාකච්ඡාවේ දී තීරණය කර ඇත.

ඒ අනුව අවම බස් ගාස්තුව රු. 2 වන 3 වන අතර මුදලකින් ඉහළ යා හැකි බවට පත් කිරීමට සාකච්ඡා වී ඇත.

අවම ගාස්තුව පහත පරිදි ඉදිරිපත් කිරීමට අද (14) කැබිනට් මණ්ඩලය වෙත අදාළ යෝජනා දෙකක් (14) මධ්‍යම රාත්‍රියේදී සාධාරණයක් වන ගාස්තු සංශෝධනයක් අද (14දා) මධ්‍යම රාත්‍රියෙන් පසුව සිදුවනු ඇති බවට ප්‍රවාහන දුම්රිය දිලුම් අමුණුගම අඩංගු.

නව ගාස්තු ලංකා සංස්ථාවේ තෙල් සංස්ථාවේ ඩීසල් මිලට ගෙන ඒම සඳහා බස් සංගම්වල කාර්ය සාධනය මත මෙම සංශෝධනය කර සකස් කර ඇත.

ලංකා අයි.ඕ.සී සමාගමේ ඔටෝ ඩීසල් ලීටරයක් ​​රුපියල් 214 ක් දක්වාත්, සිපෙට්කෝ ඔටෝ ඩීසල් ලීටරයක් ​​රුපියල් 176 ක් දක්වා ඉහළ ගොස් ඇති පසුබිමක පුද්ගලික බස් සංගම් බස් ගාස්තු සංශෝධනයක් හෝ ඩීසල් සහනාධාරයක් ලබා දීමට රජයට බලකර ඇත.

මෙම මධ්‍ය ප්‍රදේශයේ ප්‍රවාහන ද්‍රව්‍ය දිලුම් අමුණුගම ප්‍රධානතම ස්ථානය (13දා) දහවල් පුද්ගලික බස් රථ නියෝජිතයන් සමඟ පැවති අතර එම සාකච්ඡාව සඳහා ප්‍රවාහන අමාත්‍යාංශයේ ලේකම් මොන්ටි රණතුංග සාකච්ඡාව, ජාතිකගමන සභාවේ අධ්‍යක්ෂ ආචාර්ය නිලාන් මිරැන්ඩා ඇතුළු නිලධාරීන් ද සහභාගී විය. බස් ගාස්තු වැඩිකිරීමේ ජාතික ප්‍රවාහන ප්‍රතිපත්තියට අනුව ජාතික ගමනාගමන ගමනාගමන දෙකක් සිදු කළ යුතු අතර ඒ සඳහා අදාළව සකස් කරන ලද යෝජනා මෙහි දී ඉදිරිපත් කිරීමට නියමිතය. ඉන්ධන සමාගම් දෙකෙහිම එකම වර්ගයේ ඩීසල් වල මිල රුපියල් තිස් අටක අගයකින් වෙනස් වී ඇති බවට මධ්‍යනය තක්සේරුවකට අනුව ගාස්තු සංශෝධනයක් සිදු කිරීම සහ ලංකා තෙල් සංස්ථාවේ ඩීසල් මිලට අනුව ගාස්තු වැඩිකිරීමක් සිදු කළ යුතු බවට වලංගු යෝජනා වී තිබේ.

සමඟින් (13 දා) පැවති සාකච්ඡාවෙන් පසු මාධ්‍ය වෙත අදහස් දක්වමින් ලංකා පුද්ගලික බස් හිමියන්ගේ සංගමයේ සභාපති ගැමුණු විජේරත්න මහතා ප්‍රකාශ කළේ ජාතික ප්‍රවාහණ රාමුවකට යටත්ව මිල සූත්‍රයේ නියැලෙන මිල ගණන් ගෙවීමට ඇති බව ය. ගැන සමගින් කළ සාකච්ඡාව තෘප්තිමත් බව ද ඔහු සඳහන් කළේය. කෙසේ වෙතත්, නමුත් බස් ගාස්තු වැඩි වනතෙක් අද (14) දිනයේ ද බස් ධාවනය අඩාල වනු ඇති බව ගැමුණු විජේරත්න කියා සිටියේය. අන්තර් පළාත් පෞද්ගලික බස් හිමියන්ගේ සංගමයේ සභාපති සරත් විජිත කුමාර මහතා සඳහන් කළේ ජාතික ප්‍රවාහන ප්‍රතිපත්තියට අනුව මෙම ජූලි මාසයේදී ගාස්තු සංශෝධනය වනු ඇති බවත්, ඉන්ධන මිල මත ගාස්තු සංශෝධනය සම්බන්ධයෙන් ඇති තීරණය පිළිගන්නා බවත්ය. දුරගමන් සේවා බස් රථවල නව ගාස්තු ද වැඩිවන ප්‍රමාණය අනුව සකස් කර ජාතික ගමනාගමන සභාව මගින් දැනුම් දී ඇති බවත් ඔහු කීවේය.

කෙසේ වෙතත්, සමස්ත ලංකා පෞද්ගලික බස් හිමියන්ගේ සංගමයේ අංජන ප්‍රියන්ජිත් විසින් අවම බස් ගාස්තුව රුපියල් තිහක් ලෙස වැඩි කළ යුතු බවත්, ඊට වැඩි කාලයක් ඩීසල් සහනාධාරයක් ලබා දිය යුතු බවත් ය.

එෆ්.අස්ලම්

The post බස් ගාස්තු දැනට 12න් පසු අද appeared first on Aruna.

Next Post

ජනපතිගේ නිවස අසල පෙට්ටියක තිබී හමුවූ දේ

Mon Mar 14 , 2022
මිරිහාන පොලිසියට උදව් උපකාර ලැබුණි ජනාධිපති රාජපක්ෂගේ නිවසට යාබදව පිහිටි ස්ථානයදෙණිය මංසන්ධියේ පෙට්ටියක බහාලන පිස්තෝල දෙකක් මිරිහාන පොලිසිය විසින් සොයා ගෙන ඇත (13වැනිදා) තොරතුරු (13 වනදා) අළුයම පොලිසියට ලැබුණු තොරතුරක් මත එය තිබේ. පෙරේදා (රාත්‍රී 12) රාත්‍රියේ එම ස්ථානයේ නාට්‍යයක් රූපගත කර ඇති බවත් ඒ සඳහා රැගෙන ගිය සෙල්ලම් පිස්තෝල […]

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.