ප්‍රවාහ-කේන්ද්‍රීය කර්මාන්තයේ, කල්පවත්නා වෙනසක් සඳහා සියලුම පාර්ශවකරුවන් මේසයට පැමිණිය යුතුය (ආගන්තුක තීරුව)

2020 දී, COVID-19 හි ඇදහිය නොහැකි පෙරළිය හරහා ප්‍රවාහය සංගීත ක්ෂේත්‍රය පවත්වාගෙන යනු අපි දුටුවෙමු. ප්‍රවාහයේ වැදගත්කම වඩාත් පැහැදිලි වන සංගීත කර්මාන්තයක් තුළ සාමාන්‍ය තත්ත්වයට අර්ථවත් ලෙස නැවත පැමිණීමේ අවිනිශ්චිතතාවයේ නව මූලාශ්‍ර සහ ශුභවාදී සංඥා යන දෙකම පසුගිය වසරේ සහ වර්තමානය දක්වාම අපි දැක ඇත්තෙමු.

රසිකයින්ට සංගීතයට සවන් දීමට ප්‍රවාහය වඩාත් කැමති මාර්ගය වී ඇති හෙයින්, සංගීත කර්මාන්තය වසරින් වසර සෞඛ්‍ය සම්පන්න මූල්‍ය වර්ධනයක් අත්විඳ ඇත. ලොව පුරා බිලියන භාගයකට අධික ප්‍රවාහ ග්‍රාහකයින් දැන් නැවත නැඟී එන කර්මාන්තයක හදවත සාදයි. රසිකයින් පෙර කිසිදා කළ නොහැකි ආකාරයෙන් සංගීතය සමඟ සම්බන්ධ වන අතර දායක ගාස්තු සහ වරක් ආරම්භ වූ ඩිජිටල් ශ්‍රව්‍ය ප්‍රචාරණයේ ශක්තිමත් වර්ධනය හරහා එය සඳහා මාසයෙන් මාසය ගෙවයි.

ලෝකයේ විශාලතම ලේබල් ප්‍රකාශන සමාගම්, යුනිවර්සල් මියුසික් ගෲප්, සෝනි මියුසික් ගෲප් සහ වෝනර් මියුසික් ගෲප් විසින් ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද ඇදහිය නොහැකි තරම් සාර්ථක වසර දෙස බලන්න. සමාගම් තුනම තවත් වසරක ද්විත්ව ඉලක්කම් ආදායම් වර්ධනයක් වාර්තා කළේය දෙකම පටිගත කරන ලද සංගීතය සහ ප්‍රකාශනය. ප්‍රවාහය ඔවුන්ගේ සාර්ථකත්වයේ හරය ලෙස පවතී, තිදෙනා අතර වාර්තාගත සංගීත ප්‍රවාහ ආදායම සමඟ 28%කට ආසන්න වර්ධනයක් සහ Sony ප්‍රකාශන ප්‍රවාහ ආදායමේ 37% ක වැඩිවීමක් වාර්තා කරයි (Universal සහ Warner ප්‍රවාහයට විශේෂිත වූ වාර්ෂික ප්‍රකාශන ආදායම බිඳ නොදමති). පසුගිය දශකය තුළ, ප්‍රවාහය ජනප්‍රිය වෙමින් පවතින බැවින්, යුනිවර්සල් එහි ආදායම දෙගුණයකටත් වඩා දැක ඇත.

විශාලතම සංගීත සමාගම්වලට පමණක් සීමා නොවූ මෙම සාර්ථකත්වය බොහෝ සාධකවල නිෂ්පාදනයකි. උදාහරණයක් වශයෙන්, ප්‍රවාහයක් සිදු වන සෑම අවස්ථාවකම ආදායම් උත්පාදනය කරන පැරණි ගීත සහ පටිගත කිරීම් වල දිගුකාලීන ඉපැයීමේ විභවයන් සඳහා මූලික වෙනස්කම් තිබේ. සාම්ප්‍රදායික කර්මාන්ත ආර්ථික විද්‍යාවේ මෙම නඟා සිටුවීම වාර්තා ලේබල්, ප්‍රකාශකයන් සහ අනෙකුත් ප්‍රාග්ධන සහිත ආයතන ප්‍රවාහයට පෙර ඉතා ජනප්‍රිය වූ නමුත් විකුණුම් පහත වැටීමත් සමඟ ඔවුන්ගේ ඉපැයීමේ හැකියාව අඩු වී ඇති නාමාවලි සඳහා බිලියන ගණනක් ආයෝජනය කිරීමට හේතු වී තිබේ. ප්‍රවාහය විසින් එම නාමාවලි ඉහළ ඉල්ලුමක් ඇති වත්කම් පන්තියක් බවට පත් කර ඇත, ඔවුන්ගේ ඇදහිය නොහැකි කලාත්මක දායකත්වයන් සහ ප්‍රවාහයේ ආර්ථික යථාර්ථයන් යන දෙකටම ගෞරවයක්.

නව සංගීතය සඳහා, ප්‍රවාහය මඟින් කෘතිම බාධක අඩු කර ඇති අතර එමඟින් යම් යම් පුද්ගලයින්ට සංගීතය නිර්මාණය කිරීම සහ සංගීතයට ප්‍රවේශය යන දෙකම ඇතැම් භූගෝලීය සීමාවන්ට සීමා විය. ප්‍රවාහ සේවා මගින් සංගීත සොයාගැනීම් මෙහෙයවීමට සහ කලින් සිතාගත නොහැකි වූ රසික නියැලීමේ මෙවලම් සංවර්ධනය කිරීමට ප්‍රවාහ සේවා විසින් සිදු කරන ලද සැලකිය යුතු, අඛණ්ඩ ආයෝජනයන් ප්‍රවාහය මත පදනම් වූ වර්ධනය තුළ දැකිය හැකිය. ලතින් සංගීත, හිප් හොප්, K-pop, සහ Afro-pop. මින් පෙර කිසි දිනෙක කළ නොහැකි වූ ප්‍රවාහය හරහා කලාකරුවන් සහ ලේඛකයින් නොකියූ සංඛ්‍යාවක් සාර්ථකත්වයක් අත්කර ගෙන ඇත.

මෙම සියලු සාර්ථකත්වයේ හදවතේ ඇත්තේ සරල සත්‍යයකි – ඇදහිය නොහැකි සංගීතය සහ පෙර නොවූ විරූ තාක්‍ෂණික නවෝත්පාදනයන් ඒකාබද්ධ කිරීමට ප්‍රවාහයට ඇති හැකියාව පටිගත කරන ලද සංගීතයේ ඉතිහාසයේ වඩාත්ම රසික හිතකාමී පරිණාමයයි. එම රසිකයින් සහ ඔවුන්ගේ දායක ගාස්තු හෝ අදාළ වෙළඳ ප්‍රචාරණ ඩොලර්, වර්තමාන කර්මාන්තයේ දිනෙන් දින වර්ධනය වන පදනම සෑදේ. ඉදිරි වසරවලදී එම ගමන් පථය දිගටම පවතිනු ඇතැයි විශ්වාස කිරීමට අපට සෑම හේතුවක්ම තිබේ.

පසුගිය වසර කිහිපය තුළ මෙම සමස්ත ධනාත්මක ගමන් පථය තිබියදීත්, ප්‍රවාහය තනි පුද්ගල මට්ටමින් ඔවුන්ට බලපාන ආකාරය පිළිබඳව ගීත රචකයින් සහ කලාකරුවන්ගෙන් වැඩිවන කලකිරීමක් ද අපි දැක ඇත්තෙමු. සමස්ත ආදායම සහ කර්තෘභාගය විශාල වශයෙන් වැඩි වී ඇති හෙයින්, කලකිරීම් ඝෝෂාකාරී වී ඇත. නොවැළැක්විය හැකි නිගමනය නම්, ලේඛකයින්ගේ සහ කලාකරුවන්ගේ උත්සුකයන් විශාලතම හිමිකම් හිමියන්ට ගෙවන වැඩි ප්‍රවාහ කර්තෘභාගයකින් සරලව විසඳිය නොහැකි බවයි.

මෙම යථාර්ථයෙන් ඇඟවෙන්නේ අපි ප්‍රවාහය කේන්ද්‍ර කරගත් සංගීත කර්මාන්තය සඳහා තීරනාත්මක ආක්‍රමණයක සිටින බවයි. ව්‍යුහාත්මක සහ අනෙකුත් ගැටළු පිළිබඳව සාමූහිකව දිගු, දැඩි ලෙස බැලීමට අප කැමති දැයි තීරණය කළ යුතුය, සමහර ඒවා කර්මාන්තයම තරම් පැරණි ය.

අවසාන වශයෙන්, ප්‍රවාහය කර්මාන්තයේ වර්ධනයට හේතු වන අතර එය සංගීත කර්මාන්තයේ සියලු අභියෝගවලට හේතුව හෝ විසඳුම නොවේ. ගීත රචකයින් සහ කලාකරුවන් නිසි ලෙස අගය කරන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳ සංවාදයේදී, ප්‍රවාහ සේවා මේසයට පැමිණෙන ලෙස ඉල්ලා සිටීම වැරදි නැත; උනන්දුවක් දක්වන සියලුම පාර්ශ්ව සමඟ එම සංවාදයේ කොටස්කරුවෙකු වීමට අපි සූදානම්.

අපි එක්ව පරිශීලක කේන්ද්‍රීය වැනි විකල්ප ගෙවීම් ආකෘති තවදුරටත් ගවේෂණය කළ යුතුය; ඵලදායි සහ නිවැරදි කර්තව්‍ය ගෙවීම් වලක්වන දැනට පවතින දත්ත අභියෝගවලට මුහුණ දීම; සහ පෙර-ප්‍රවාහ කර්මාන්තයක් මත පදනම් වූ ගිවිසුම් නැවත සලකා බලන්න. අවසාන වශයෙන්, මෙම කර්මාන්තයේ සාර්ථකත්වය කිසි විටෙකත් සහතික කර නොමැති බව පිළිගන්නා අතරම, එහි පරිභෝජනයෙන් වෙන්ව සංගීතය නිර්මාණය කිරීම අප අගය කරන්නේ කෙසේදැයි සොයා බැලිය යුතුය.

නමුත් සෑම දෙයක්ම මේසය මත තිබිය යුතු අතර, සෑම කෙනෙකුම මේසයේ සිටිය යුතුය.

මෙම ගැටළු වලට සාමූහිකව සහ විස්තීර්ණ ලෙස ප්‍රවේශ වීමට අපොහොසත් වීම අද අප දකින කර්මාන්තය සදාකාලික වනු ඇත – විශාලතම හිමිකම් දරන්නාට අහස උසට ආදායමක් සහ ගීත රචකයින් සහ කලාකරුවන්ගෙන් උතුරා යන කලකිරීම් ඇති එකක්, එහිදී ප්‍රවාහ සේවා කලින් ඇති අයට බැර කරන අතර දෙවැන්න සඳහා දොස් පවරයි.

ගැරට් ලෙවින් යනු ඩිජිටල් මාධ්‍ය සංගමයේ (DiMA) සභාපති සහ ප්‍රධාන විධායක නිලධාරී ය.

Next Post

ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථික අර්බුදයට හේතු රනිල් පැහැදිලි කරයි

Thu Mar 17 , 2022
තත්ත්වය තීරණාත්මක තැනකට පැමිණීමට බොහෝ කලකට පෙර රජය ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලේ (IMF) සහය ලබා ගත්තේ නම් ශ්‍රී ලංකාවට වත්මන් ආර්ථික අර්බුදය සහ ඩොලර් හිඟය වළක්වා ගත හැකිව තිබූ බව හිටපු අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා පවසයි. තව..

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.