බයිසිකලෙන් යන්න කතා කරන මන්ත්‍රීවරු තෙල් දීමනාව අත් නොහරී

වෛද්‍යවරුන්ගේ දීමනා ලබා දීම සඳහා පසුගිය දා ඉදිරිපත් කළ යෝජනාව තවමත් ක්‍රියාත්මක වී නැති බව අනාවරණය වී ඇති බව අප පුවත්පත් වාර්තා කර ඇත. ඉන්ධන ලබා දීම සඳහා ඔවුන්ගේ දුරකථන ඇමතුම් ලබා දීමද යෝජනා කර ඇති පරිදි ප්‍රකාශ කිරීම සිදු නොවේද? එසේ වුවද රජයේ නිලධාරින්ගේ ඉන්ධන සහ දුරකථන දීමනා ඉදිරිපත් කිරීමට නියමිත යෝජනාව පසුගිය ජනවාරි මාසයේ සිට ක්‍රියාත්මක විය.

විද්‍යාඥයින්ගේ හා රාජ්‍ය නිලධාරින්ගේ මාසික දීමනාව දිනකට 05 කින්, දුරකථන දීමනාව 25 කින් අඩු කිරීමට යෝජනා කෙරුණේ රාජ්‍ය වියදම් අඩු කිරීම අරමුණු කරගෙනය. ඉන්ධන දීමනාව ලෙස දිස්ත්‍රික්කයේ මැති ඇමතිවරුන්ට මසකට ඉන්ධන ලීටර් 280 ක් ලබා දෙන අතර අනෙකුත් දිස්ත්‍රික්කවල ප්‍රමාණය අනුව මෙම ප්‍රමාණය වැඩිවේ. 600 ක් වන ඉහළම දීමනාව හිමිවන්නේ උතුරු නැගෙනහිර දිස්ත්‍රික්කය සඳහා ය.

මෙම ඉන්ධන ප්‍රමාණය සඳහා මිල තීරණය වන්නේ මසකම පළමුවැනිදාට පවතින ඉන්ධන මිල ගණන් අනුවය. පසුගිය දිනවල සිදු වූ ඉන්ධන මිල අනුව සාමාන්‍ය වෛද්‍ය නිලධාරියෙකු තම වාහනය සඳහා භාවිතා කරනු ලබන්නේ සාමාන්‍ය ඩීසල් යැයි උපකල්පනය කළද, දිස්ත්‍රික්ක මන්ත්‍රීවරයෙකුගේ ඉන්ධන දීමනාව රුපියල් පනස්දහසකට ආසන්නය. මන්ත්‍රීවරුන් භාවිතා කරන අති වාහනවලට සාමාන්‍යයෙන් ඩීසල් හෝ පෙට්‍රල් නොවන ඉන්ධන ලීටර් 500 ක දීමනාවක් හිමි අයකුගේ මාසික ඉන්ධන ලබා දීම කෙතරම්ද?

මේ අනුව පාර්ලිමේන්තුවේ 225 දෙනකු සඳහා වන මාසික මුදල් දීමනාව කොතරම් විශාල මුදලක් වුවද, ඔවුන්ගේ සහ ඔවුන්ගේ පවුල්වල සාමාජිකයින්ගේ ජීවිත සැපවත් කිරීම සඳහා වැය කෙරෙන මහජන මුදල් කන්දරාව සමඟ සසඳන විට සැලකිය යුතු මුදලකට බිකක් තරම් දෙයක් ලෙසය.

එසේ වුවද රටේ ඉන්ධන අර්බුදය උග්‍ර වී ඇති මොහොතක නිකං බිකත් මහා මේරුව තරම්ය. වෛද්‍යවරුන් දීමනා සියල්ල කපා හැරියේ මේ මොහොතේ රට මුහුණ දී තිබෙන ආර්ථික අර්බුදය නිසා ප්‍රමාණවත් වන්නේ නැත. වෛද්‍යවරුන්ගේ දීමනා අඩු කිරීමට ඇත්තේ මූල්‍යමය වටිනාකමකට වඩා ආදර්ශවත් වටිනාකමකි. රටේ ආර්ථිකයේ අර්බුදයට ලක්ව සිටින ජනතාවට දවල්ට පොලිසිය, කළුවරේ සිටින විට සිදු වූ තත්ත්වයකදී දේශපාලකයෝ ලෙස තමන් යම් කැපකිරීමක් කළ බව ඔප්පු කළ හැකි නම් එවන් ක්‍රියාවකට ඇති වටිනාකම රුපියල්වලින් නොඉක්මවූ මුදලකින් හෝ මනින්නට නොහැකි තරම් විශාලය. එසේම බොහෝ ඇත.

රජයේ සේවකයන්ට දීමනාවක් ලබා දීමට නියමිත නමුත් මාස තුනකට ආසන්න කාලයක් ගත වූවන්ගේ දීමනා සොච්චම හෝ අඩු වීමෙන් පෙනී යන්නේ ඔවුන්ගෙන් මිනිසුන්ට හෙණ ගැහුවත් තම්බි සතයකට ගණන් නොගන්නා බවයි. ඉන්ධන, විදුලිය, තෑග්ග නිසා ජනතාවට විඳින්නට සිදු වූ ගැහැට විඳින්නට සිදු නොවන නිසා විය හැක. වෛද්‍යවරුන්ගේ රථ වාහන සඳහා ඉන්ධන අවශ්‍ය බව කී විට ඉන්ධන පිරවුම්හල් කතා කොට ඉන්ධන ලබා දෙන බව පසුගිය දිනක බලශක්ති අමාත්‍යවරයා ප්‍රකාශ කර ඇත. විදුලිය සිදු වුවද ජනතාවගේ මුදලින් ගෙන යන විදුලි ජනන යන්ත්‍රවලට අවශ්‍ය ඩීසල්ද මිලදී ගැනීමක් නොමැති නිසා විදුලිය මිලදී ගැනීමට ප්‍රශ්නයක් නැත. ගෙදර උයා ගන්නට නැති වුණත් අඩු මිලකට රස කෑම කන්නට පාර්ලිමේන්තුව තිබේ.

මැති ඇමතිවරුන්ද, යම් කැපවීමක් කළ යුතු යැයි ඉඳිහිට කියන දේශපාලකයන් සිටියත් ඒ සඳහා පමණක් විහිළුවට පමණයි. ඉන්ධන භාවිතය අඩු කිරීම සඳහා පාපැදි භාවිතයට යොමු විය යුතු බව වෛද්‍යවරයෙකුට යෝජනා කළත් මැති ඇමතිවරුන් නොව ප්‍රාදේශීය සභා සභාපතිවරයෙකුවත් පාපැදියකින් යන බවක් පෙනෙන්නට නැත. අඩුම වශයෙන් පා පැදියෙන් යන්නට යෝජනා කළවත් එසේ යන බවක් පෙනෙන්නට නැත. පරිවාර රථ නොමැතිව ගමන් බිමන් යා යුතු යෝජනා කරන අයද. කිසිදු මැති ඇමතිවරු කී දෙනෙක් මෙම යෝජනාව පිළිගෙන ඇත්දැයි කියන්නට අප දන්නේ නැත.

මැති ඇමතිවරුන්ට පරිවාර රථ නොමැතිව ගමන් බිමන් යාමට හැකි නමුත් පාපැදියෙන් යාමට නොහැකි බව අපි දනිමු. ඒ නිසා ඔවුන් පාපැදියෙන් ගමන් බිමන් නිල කිසිවකු අපේක්ෂා කරන්නේද නැත. ඒ නිසා නොකෙරෙන වෛද්‍යතුල් කතා නොකර කළ හැකි දෙයක් ගැන කිව යුතුයි. මෙවන් කතා ගැලරිය පිනවීම සඳහා යැයි කියනු නොසැලකිලිමත් ලෙස බැහැර කළ නමුත්, යෝජනා කළ හැකි නම් එය අමතක කළ නොහැක. එක් අතකින් එය යෝජනාව අනුව යෝජනාවක් වන අතර, රාජ්‍ය නිලධාරින්ගේ දීමනා දැනටමත් සිදු වේ.

යෝජනා යෝජනාවට අනුව මැති ඇමතිවරුන්ගේ දීමනාව ක්‍රියාත්මක වන වගකීම පැවරෙන්නේ පාර්ලිමේන්තුවේ නිලධාරියාටය. ඔවුන් ඒ වගකීම ඉටුකර නොමැතිද? එසේ කිරීමට හේතුව කාගෙන් හෝ එල්ල වූ නිසාද? කුමන හෝ මාස තුනකට වරක් එම දීමනාව දැනගැනීමෙන්ම ලැබෙන විට ඒ පිළිබඳ සදාචාරයක් දේශපාලකයන්ට තිබිය යුතුද? විශේෂයෙන් ම රටේ ආර්ථික අර්බුදය දවසේ දවස උග්‍ර නම් පවතින මොහොතක යෝජනාවක් ඉදිරිපත් කිරීම සිදු නොවීම සිදු නොවීම තමාට සිදු වූ දෙයක් බවට පත් වී තිබේද? එවැනි වංචාවක් කිරීමට දේශපාලකයන්ට නැතිදැයි අප අසන්නේ ලැජ්ජාවක් නොවේ. දේශපාලකයන් යනු ලැජ්ජාව නැති පිරිසක් බව දන්නා කරුණකි.

පුදුම සහගත ලෙස සිදුවෙමින් පවතින ආර්ථික අර්බුදය හමුවේ සහන ඉල්ලා ජනතාව පාරට බස්සන්නට කතා කරන විපක්ෂයේ මන්ත්‍රීවරුද මේ ගැන නොදන්නා සේම සාමාන්‍ය තත්වයට පත් වීමද එයම ලබා ගනී. කැපවීමට නියමිතව දීමනා නොකැපී සියලු දීමනා ලබා දීමක් නොමැතිව ඔහුට එද්දී ආණ්ඩුවේ මන්ත්‍රීවරුන් හොරුන් සේ සිටියත් ජනතා දුක, වේදනාව හදවත අතට ගන්නා විපක්ෂයේ මන්ත්‍රීවරුන් මේ ගැන සද්ද කරන්නේ කෙසේද? යළිත් තහවුරු වන්නේ දේශපාලකයන් පර්ලිමේන්තුවේ කුමන පැත්තේ සිටියත් ‘ඔවුන්’ ඔවුන් ගැන බලාගන්නා අතර ජනතාව ලෙස ‘අප’ අප ගැන බලාගත යුතු බව පැවසිය නොහැකිද?

The post බයිසිකලයෙන් යන කතා කරන මන්ත්‍රීවරු තෙල් දීමනාව අත් නොහරී appeared first on Aruna.

Next Post

ඩොලර් බිලියනයක ණයට අත්සන් තැබීම අද

Thu Mar 17 , 2022
ඉන්දියාවෙන් ලබාදෙන ඩොලර් බිලියනයක ණය මුදල සඳහා වන ගිවිසුමට මුදල් අමාත්‍ය බැසිල් රාජපක්‍ෂ මහතා අද (17) පස්වරුවේ අස්සන් තැබීමට නියමිත බව මුදල් අමාත්‍යංශ ආරංචි මාර්ග සඳහන් කරයි.

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.