‘Patria Y Vida’ වාර්තා චිත්‍රපටයක් කියුබාව වෙනස් කරන ගීතය ප්‍රදර්ශනය කරනු ඇත

කියුබානු රැප් ගායකයෙක් Yotuel Romero සහ ඔහුගේ සුපිරි ගායිකාව/ගීත රචක බිරිඳ, බියට්‍රිස් ලුවෙන්ගෝ2020 දී “Patria y Vida” හි පළමු පද ලියා ඇත්තේ “කියුබාවේ මානව හිමිකම් නිරන්තර උල්ලංඝනය කිරීම් සහ කලාත්මක ප්රජාව සඳහා අදහස් ප්රකාශ කිරීමේ නිදහස මර්දනය කිරීම වාර්තා කිරීම සඳහා” යනුවෙන් Luengo මාර්තු 17 දින පැවති මණ්ඩලයක් අතරතුරදී පැවසීය. SXSW.

අද, “Patria y Vida” ට පසුව පවා – එය Gente de Zona, Descemer Bueno, Maykel Osorbo සහ El Funky සමඟින් ලියැවුණු – කියුබාවේ වත්මන් රාජ්‍ය විරෝධී නැගිටීම දිරිමත් කර ජයග්‍රහණය කළේය. ලතින් වසරේ ගීතය සඳහා ග්‍රැමි සම්මානය, වෙනස් වීම ප්‍රමාදයි. නමුත් රොමේරෝ සහ ලුවෙන්ගෝ බලාපොරොත්තු වන්නේ ගීතය සෑදීම පිළිබඳ ඉදිරි වාර්තා චිත්‍රපටයක් එහි පණිවිඩය තවත් ඉදිරියට ගෙන යනු ඇති බවයි.

වසංගතයෙන් පසු SXSW හි පළමු සජීවී සංස්කරණයට සහභාගී වූ රැප් ගායකයා අවධාරණය කළේ “Patria y Vida” පිළිසිඳ ගත් ආකාරය සහ ඔහු සහ Luengo නිර්මාණය කරමින් සිටින ඉදිරි වාර්තා චිත්‍රපටය ගැන කතා කිරීමටය. ඔහුගේ මව් රට පරිවර්තනය කිරීම සඳහා ගීතය දිගටම භාවිතා කිරීමට ඔවුන් බලාපොරොත්තු වේ. “Patria y Vida” හි පණිවිඩය දැන් විශේෂයෙන් සිත් ඇදගන්නා සුළු ය.

“ඒ ගීතයේ තේරුම ඔබට බලය තියෙනවා” කියා ඔහු පවසයි. “සිදුවෙන දේට අපි ප්‍රතිචාර දැක්විය යුතුයි. අපි දැක්කා යුක්රේනයේ මිනිස්සු තමන්ගේ නිදහස වෙනුවෙන් සටන් කරනවා. ඇත්ත වශයෙන්ම, කිසිවෙකුට යුද්ධයක් අවශ්‍ය නැත, නමුත් මිනිසුන් ටැංකි ඉදිරිපිට සිටගෙන සිටිනු දකින විට, එම උදාහරණ මට පෙන්නුම් කරන්නේ මනුෂ්‍යත්වය නැති වී නැති බවයි.

එහෙත්, රැප් ගායකයා පවසන්නේ, කියුබානුවන්ට එය තනිවම කළ නොහැකි බවත්, ඒ නිසා ඔහු ලුවෙන්ගෝ සහ ඔහුගේ සෙසු කියුබානු කලාකරුවන් සමඟ ස්ථාවරයක් ගත් බවයි.

“කියුබාව අපයෝජනයට ලක් වූ කාන්තාවක්, ප්‍රථමයෙන් සහ ප්‍රධාන වශයෙන් තම අපයෝජකයා හඳුනාගෙන හුදකලා කිරීමට අවශ්‍ය වේ,” රොමේරෝ පැවසීය. “ඔබට සෑම දෙයක්ම පාලනය කරන ඒකාධිපතිත්වයක් තිබේ නම් සහ එකම සංවාදය නිජබිම සහ මරණය නම්, සංවාදයක් ආරම්භ කළ නොහැක.”

පාලන තන්ත්‍රයේ යකඩ පාලනයට පැහැදිලි උදාහරණයක් වන්නේ ඔසෝර්බෝ, විරෝධතාවල සහ ගීතයේ ඔහුගේ භූමිකාව වෙනුවෙන් තවමත් කියුබාවේ සිරගතව සිටී.

“අපි හැම දෙයක්ම උත්සාහ කරනවා [to get him released], නමුත් රුසියාවට සහාය දෙන රටකින් ඔබට බලාපොරොත්තු විය හැක්කේ කුමක්ද? රොමේරෝ කෙලින් කීවේය. “කියුබාව මිනිසුන්ට සලකන්නේ කෙසේද, කතා කිරීමට මිනිසුන්ට දඬුවම් කරන්නේ කෙසේද යන්න රුසියාවෙන් ඉගෙන ගත්තා.”

රොමේරෝ සහ ලුවෙන්ගෝ කියුබාවේ සමලිංගික අයිතිවාසිකම්වල සිට රජයට එරෙහිව කතා කිරීම නිසා සිරගත කරන ලද ළමුන් දක්වා සිදුවෙමින් පවතින මානව හිමිකම් උල්ලංඝනය කිරීම් හෙළා දුටුවේය. කළු ජාතික රොමේරෝ කියුබාවේ කළු ජාතික පීඩනය ගැන – ඔහු බොහෝ විට කතා කළේය.

“කියුබාවේ කළු ජාතිකයන් ජීවත් වන්නේ නරකම තත්ත්වයකයි. ෆිදෙල් කැස්ත්‍රෝ කළු ජාතිකයන්ට බොරු කීවේ මට බලය ලැබෙන විට කළු මිනිසුන්ට සුද්දන්ට ඇති බලයම ලැබේවි යැයි කියමිනි. ගොනුන් -. ‘Patria y Vida’ හි ගායක ගායිකාවන් හය දෙනා කළු ජාතිකයන්. මම හිතන්නේ මේක ඒකාධිපති කස්ත්‍රෝ වෛර කරන එක දෙයක්. නමුත් රැප් නිර්මාණය කළේ ඒ සඳහා ය: අපයෝජනයන්ට විරෝධය දැක්වීමට.

ඒ වගේම Romero දිගටම කරන්න සැලසුම් කරනවා.

“මේ ගීතය ලිව්වේ අපි නෙවෙයි. ඉහළින් සිටි කෙනෙක් එම වචන මැසිවිලි නැඟුවා,” රොමේරෝ පවසයි. “වසර 62ක් තිස්සේ කියුබාවේ සටන් පාඨය වූයේ ‘නිජබිම හෝ මරණය’ යන්නයි. එය විප්ලවයේ සටන් පාඨයයි. ඒ කියන්නේ ඔයාට මගේ රටේ ඉන්න ඕනේ නම් ඒක මගේ විදියට වෙන්න ඕනේ. විකල්ප නැත. ඔවුන් වෙනස්කම් පිළිගන්නේ නැහැ. ”

“Patria y Vida” සඳහා Luengo එකතු කරයි, “අපි ‘ජීවිතය’ සඳහා ‘මරණය’ වෙනස් කළෙමු, අපි ‘A’ සඳහා ‘or’ යන වචනය වෙනස් කළෙමු. මක්නිසාද යත් ‘නැතහොත්’ සටන් පාඨයක් තිබීම භයානක ක්‍රමයකි. ඇත්තේ එක් විකල්පයක් පමණි. එය පැට්‍රියා හෝ කිසිවක් නොවේ. මගේ මාර්ගය හෝ කිසිවක් නැත. Patria y Vida යනු නිජබිම සහ ජීවිතයයි. ඒ වගේම ඒක ගොඩක් වැදගත්.”

Next Post

වෙල්කර් පවසන්නේ Mizzou ගේ ඉලක්කය වූයේ I සැසිය ජයග්‍රහණය කිරීමයි

Sat Mar 19 , 2022
සම්පූර්ණ කතාව සඳහා ESPN.com වෙත පිවිසෙන්න.

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.