IFPI ගෝලීය වාර්තාව 2022: සංගීත ආදායම හත්වන වසර සඳහා ඩොලර් 25.9B දක්වා ඉහළ යයි

ෆොනොග්‍රැෆික් කර්මාන්තයේ ජාත්‍යන්තර සම්මේලනයේ (IFPI) “ගෝලීය සංගීත වාර්තාව 2022” ට අනුව, සෑම කලාපයකම සහ ලෝකයේ ඉහළම 10 වෙළඳපල තුළ වාර්තාගත සංගීත ආදායමක් සමඟින් 2021 දී අඛණ්ඩව හත්වන වසර සඳහා ගෝලීය සංගීත අලෙවිය වර්ධනය විය.

මුළු ආදායම ඩොලර් බිලියන 25.9 දක්වා ඉහළ ගොස් ඇති අතර එය පෙර වසරට වඩා 18.5% ක වැඩිවීමකි – ලන්ඩන් පදනම් කරගත් IFPI විසින් මෙතෙක් වාර්තා කර ඇති ඉහළම වර්ධන වේගය. වර්ධනයට හේතු වූයේ ගෙවන ලද ප්‍රවාහ දායක ආදායමේ 21.9% පිම්මකි, එය ඩොලර් බිලියන 12.3ක් වූ අතර, භෞතික වාර්තා විකුණුම්වල ශක්තිමත් ජයග්‍රහණ සමඟ – දශක දෙකකට පසු ප්‍රථම වතාවට – සහ කාර්ය සාධන අයිතිවාසිකම්.

මුළු ප්‍රවාහය (ගෙවූ දායකත්වය සහ ප්‍රචාරණ-සහාය දීම ඇතුළුව) 24% කින් ඩොලර් බිලියන 16.9 දක්වා වර්ධනය විය, එය 2020 හි 62% සිට ගෝලීය වාර්තාගත සංගීත ආදායමෙන් 65% ක් නියෝජනය කරයි.

භෞතික ආකෘති විකුණුම් වලින් ආදායම 16.1% සිට ඩොලර් බිලියන 5 දක්වා ඉහළ ගිය අතර කාර්ය සාධන හිමිකම් 4% සිට ඩොලර් බිලියන 2.4 දක්වා ඉහළ ගොස් ඇති අතර එය ගෝලීය ආදායමෙන් 9.4% නියෝජනය කරයි.

COVID-19 වසංගතයේ ප්‍රතිඵලයක් ලෙස ගෝලීය වසා දැමීම්වලට ආසන්නව පෙර වසරවලින් පසුව, සිල්ලර කර්මාන්තයේ ප්‍රකෘතිය සඳහා 2021 දී භෞතික ආකෘති විකුණුම්වල ශක්තිමත් නැගීම IFPI විසින් බැර කළේය.

පහත වැටීමක් වාර්තා කළ එකම නාලිකාව වන්නේ බාගත කිරීම් සහ අනෙකුත් ඩිජිටල් ආකෘති ලෙස IFPI පන්තියයි, එය 10.7% සිට ඩොලර් මිලියන 839 දක්වා පහත වැටී, ගෝලීය වෙළඳපොලෙන් 3.2%ක් නියෝජනය කරයි.

IFPI ප්‍රධාන විධායක ෆ්‍රැන්සිස් මුවර් වාර්තාව නිවේදනය කරමින් පැවසුවේ “අද සංගීත වෙළඳපොල මතකයේ වඩාත්ම තරඟකාරී වේ. “ලෝකය පුරා, වාර්තා සමාගම් ඉතා ප්‍රාදේශීය මට්ටමින්, සංගීත සංස්කෘතීන්ට සහය වීමට සහ නැගී එන සංගීත පරිසර පද්ධතිය සංවර්ධනයට ගෙන ඒමට සම්බන්ධ වේ … වැඩි වෙළඳපල පරිණත වන විට, ඔවුන් පොහොසත්, ගෝලීය වශයෙන් අන්තර් සම්බන්ධිත සංගීත ලෝකය සමඟ එකතු වී දායක වේ.”

IFPI හි ගෝලීය සංගීත වාර්තාව 2022 ඉහළ පෙළේ සංඛ්‍යා:

  • ගෝලීය සංගීත අලෙවිය 18.5%කින් ඩොලර් බිලියන 25.9 දක්වා ඉහළ ගොස් ඇත
  • ප්‍රවාහ දායකත්ව ආදායම ඩොලර් බිලියන 12.3 දක්වා 21.9%කින් ඉහළ ගොස් ඇත
  • මුළු ප්‍රවාහ ආදායම (ගෙවූ සහ දැන්වීම්-සහාය සහිත) 24.3% සිට ඩොලර් බිලියන 16.9 දක්වා
  • භෞතික ආදායම ඩොලර් බිලියන 5 සිට 16.1% දක්වා ඉහළ ගොස් ඇත
  • කාර්ය සාධන හිමිකම් ආදායම ඩොලර් බිලියන 2.4 දක්වා 4%කින් ඉහළ යයි
  • ගෙවූ සංගීත ග්‍රාහකයින් මිලියන 523 කි
  • ගෝලීය සංගීත අලෙවියේ ප්‍රවාහයේ කොටස: 65%

ප්‍රවාහයෙන් වාර්තාගත විකුණුම්වල තිරසාර වර්ධනයක් යනු කර්මාන්තය දැන් 2001 මට්ටමට වඩා ඉහළ ගොස් ඇති බවයි – අවම වශයෙන් නිරපේක්ෂ ඩොලර් පදනමක් මත, උද්ධමනය ගණන් නොගෙන – IFPI ගෝලීය සංගීත විකුණුම් වාර්තා කිරීමට පටන් ගත් විට සහ සංගීත කර්මාන්තයේ වටිනාකම ඩොලර් බිලියන 23.6 කි. මුහුදු කොල්ලකෑම් සහ භෞතික විකුණුම් පහත වැටීම 2014 දී ඩොලර් බිලියන 14 දක්වා පහළ බැස ඇත.

ලොව පුරා ගෙවන ප්‍රවාහ සේවා භාවිතා කරන්නන් මිලියන 523 ක් සිටින අතර, එය 2020 දී මිලියන 443 සිට ඉහළ ගොස් ඇත. ප්‍රවාහය දැන් සෑම ගෝලීය සංගීත වෙළඳපොළකම පාහේ ප්‍රමුඛ ආදායම් ආකෘතිය වන බව IFPI වාර්තා කරයි.

ලෝක වෙලඳපොලවල් සම්බන්ධයෙන් ගත් කල, එක්සත් ජනපදය සංගීත අලෙවිය 22.6% කින් වර්ධනය වෙමින් එහි අංක එකේ ස්ථානය රඳවා ගනී. 2021 දී විකුණුම් 9.3% කින් වර්ධනය වීමත් සමඟ ජපානය දෙවන ස්ථානයේ ස්ථාවරව සිටී – භෞතික නිෂ්පාදන සඳහා ඇති ඉල්ලුම පහත වැටීමේ පසුබිම මත පෙර වසරේ 2% පහත වැටීම අත් අඩංගුවට ගෙන ඇත.

පටිගත කරන ලද සංගීතය සඳහා තුන්වන සහ සිව්වන විශාලතම වෙළඳපොළවල් පිළිවෙලින් එක්සත් රාජධානිය (+13.2%) සහ ජර්මනිය (+12.6%) ලෙස පවතී. ප්‍රංශය (+11.8%), චීනය (+30.4%) දකුණු කොරියාව (+21.6%), කැනඩාව (+ 12.6%), ඔස්ට්‍රේලියාව (+4.1%) සහ ඉතාලිය යන රටවල්වලින් ප්‍රථම 10 දෙනා සමන්විත වේ. 27.8% IFPI වර්ධනයෙන් පසු ඉහළම 10 වෙළඳපලෙන් වෙළඳපල ආදායම් බිඳවැටීමක් ලබා දුන්නේ නැත.

මෙම කතාව යාවත්කාලීන වනු ඇත.

Next Post

තවත් කොරෝනා මරණ 4 ක්

Tue Mar 22 , 2022
කොවිඩ් ආසාදිත වූ තවත් රෝගීන් 4 දෙනකු ඊයේ (21) දිනයේත් මරණයට පත් වී ඇතැයි සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල්වරයා අද (22) තහවුරු කළේය.

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.