ජනතාවට සහන දෙන අය වැයක්

රනිල් සර්ව පාක්ෂික සමුළුවේදී කිව්ව සුභ ආරංචිය

බැංකු ක්ෂේත්‍රය බිඳ වැටීමේ ආසන්න මොහොතක පවතින අතර කඩා වැටීම වැලැක්වීම සඳහා බැංකු සඳහා ආරක්ෂිත දැලක් සංවිධානය කිරීමට රජය සහතික විය යුතු බව එක්සත් ජාතික පක්ෂ නායක, හිටපු අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා පවසයි.

රජයේ ආර්ථික ප්‍රතිපත්තිවල ප්‍රතිපලයක් ලෙස මිල ගැලපීම ජනතාව විශාල බරක් පටවා ඇති නිසා මහජනතාවට සැලකීම අත්‍යවශ්‍ය බව එක්සත් ජාතික පක්ෂ නායකවරයා ලෙස සැලකේ.

ඔහුගේ ප්‍රධානියා මේ වනවිට පර්යේෂණ සර්ව පාක්ෂික සමුළුව අමතමින් හිටපු අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ සිය අදහස් පළ කළේය.

2022 සකස් කරන ලද මේ මොහොතේ මේ අර්බුදයක් නොපැවති අතර නව නිශ්චයනයක් සකස් කරන්නේ නම් අත්‍යවශ්‍ය වියදම් පමණක් අන්තර් ගත කර සහන දෙන විට සකස් කළ යුතු බව රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා කියා සිටියේය.

අග්‍රාමාත්‍යවරයාගේ සර්ව පාක්ෂික සමුළුවේ දී සිදු කළ ප්‍රකාශයේ කොටසක් පහත දැක්වේ.

“මුදල් අමාත්‍යාංශයේ මාසික වාර්තාව පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කළ යුතුයි.

මහ බැංකුව සහ මුදල් අමාත්‍යාංශය එකම උපාය මාර්ගයකට අනුගත විය යුතු අතර ප්‍රසිද්ධියට පත් වීමට එකඟ විය යුතුය. ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලේ පාලක මණ්ඩලය විසින් ශ්‍රී ලංකාව නම් කරන පුද්ගලයා මුදල් අමාත්‍යවරයා වන මුදල් අමාත්‍යාංශයේ මූලිකත්වය ගත යුතුය. නව විනිමය අනුපාත බැංකු මත බැංකු මත පීඩනයක් ගෙන ඇත. පුද්ගලික බැංකු මේ ඩොලර් ණය විශාල ප්‍රමාණයක් ගබඩා කර ඇති අතර රාජ්‍ය බැංකු රාජ්‍ය ව්‍යවසායකයින් කිහිප දෙනෙකු විශාල විදේශ ණය ලබා ගනී.

ඩොලර් ණය වත්මන් විනිමය අනුපාතිකයන්ට පරිවර්තනය වීම නිසා බැංකුවල ශේෂ පත්රය පිලිබඳ ප්රශ්නයක් මතුව ඇත. බැංකු ක්ෂේත්‍රය බිඳ වැටීමේ ආසන්න මොහොතක පවතින අතර කඩා වැටීම වැලැක්වීම සඳහා බැංකු ආරක්ෂිත දැලක් සම්පාදනය කිරීමට රජය සහතික විය යුතුය.

රජයේ ආර්ථික ප්‍රතිපත්තිවල ප්‍රතිපලයක් ලෙස මිල ගැලපීම ජනතාව මත විශාල බරක් පටවා ඇත. ඒ නිසා මහජනතාවට සැලකීම අත්‍යවශ්‍යයි. ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල විසින් සාර්ව ආර්ථිකය සහ ණය තිරසාරත්වය ප්‍රතිස්ථාපනය කිරීම සඳහා ජාත්‍යන්තර සුසංයෝගී උපාය මාර්ගයක් නිර්දේශ කර ඇති අතර අවධානමට ලක්ව ඇති කණ්ඩායම් ආරක්ෂා කිරීම සහ ශක්තිමත් කරන ලද ඉලක්ක කර ගත් සමාජ ආරක්ෂණ දැල හරහා දරිද්‍රතාවය අඩු කිරීමට නිර්දේශ කර ඇත.

202 අය වැය සකස්කල මේ උග්‍ර අර්බුදයට පෙර සිදුකිරීමටත් මේ අර්බුදයත් අතර සම්බන්ධයක් සක්‍රිය කිරීමට මම කියන්නේ අළුත් යෝජනාවක් අපි සකස් කරනවානම් අත්‍යවශ්‍ය වියදම් පමණක් හඳුනාගැනීමක්. අනික් වියදම් අඩු කරන්න. ඔබ අයින් කරන්න කියනවා. ඒ සියල්ල ජනතාවට සහන දෙන්නට දෙන්න. මම හිතන්නේ රටේ දර්ශනය 50කට සහන දෙන්න අපට සිදුවෙනවා. අපි සංවර්ධන යෝජනා ක්‍රමය අවසන් කර ඇති අතර පසුව යෝජනා කිරීමට යන්න. යුද්ධයක් තිබුනානම් සංවර්ධන සැලැස්මකට නැතිව අපි යුහුසුළුවකට යනවා. දැන් මෙතන සහන දෙන්න. මේ කරන ක්‍රියාවලිය සාර්ථක වන්නේ නම් අපි අපට සහන දෙන්නෙමු. සහන නැතිව මේක කරන්න.”

The post ජනතාවට සහන දෙන අය වැයක් appeared first on Aruna.

Next Post

බිරියගේ දොළදුක නිවන්න ගිය සැමියා බාප්පාගේ පිහි පහරින් මරුට

Wed Mar 23 , 2022
ගැබිනි බිරියගේ ආසාව සංසිඳවීමට තම බාප්පාගේ ඉඩමේ කොස් ගසකින් කොස්ගෙඩියක් කඩා ගත් 34 හැවිරිදි දෙදරු පියකු බාප්පාගේ පිහිපහරින් මියගොස් ඇතැයි ඇල්පිටිය පොලිසිය කියයි.

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.