‘බැරෑරුම් නොවේ, නමුත් බරපතල ලෙස විනෝදය’: වසර 20 කට පෙර Electroclash Queer Performers සඳහා බලකොටුවක් වූ ආකාරය

මෙම සතිය, දැන්වීම් පුවරුව වසර 20 කට පෙර සංගීතය සමරමින් ලැයිස්තු සහ ලිපි මාලාවක් ප්‍රකාශයට පත් කරයි. අපගේ 2002 සතිය පිළිස්සී යාමට පෙර එහි කලාත්මක උච්චතම ස්ථානයට ළඟා වූ උප ප්‍රභේදය පිළිබඳ අතීතාවර්ජනයක් සමඟ මෙහි දිගටම පවතී – නමුත් ඇතුළත් ප්‍රජාවක් පෝෂණය කිරීමට, ලිංගික නිදහසේ බාධක බිඳ දැමීමට සහ පොප්, නැටුම් සහ පන්ක් සංගීතයේ මුහුණුවර වෙනස් කිරීමට පෙර නොවේ.

මෙක්සිකෝවේ වෙරළ තීරයේ වාඩි වී, කේසි ස්පූනර් නැවුම් වාතය සහ හොඳ කාලය ලබා ගනී. “ඔබ තුන්වන ලෝක සංග්‍රාමය සඳහා කොතැනක හෝ සිටින්නේ නම්, මෙය වෙරළේ නරක ස්ථානයක් නොවේ,” ඔහු Zoom ඇමතුමක් මත සිනාසෙමින් පවසයි. ඔහු මෙක්සිකෝවේ හරියටම කොහේදැයි ඇසූ විට, ස්පූනර් හදිසියේම පැවසීමට පසුබට විය. “එය ඉතා වේගයෙන් ජනප්‍රිය වෙමින් පවතින නිසා සෑම කෙනෙකුම කලබලයට පත්වේ. එය විනාශ වේ යැයි ජනතාව කනස්සල්ලට පත්ව සිටිති. ”

අතුරුදහන් වීමට පෙර ඉතා වේගයෙන් ජනප්‍රිය වන දේවල් ගැන ස්පූනර් යමක් හෝ දෙකක් දනී. මුල්-’00 ගණන්වල ඉලෙක්ට්‍රොනික යුගලයේ ආරම්භක සාමාජිකයෙකු ලෙස ෆිෂර්ස්පෝනර් (ඔහුගේ නිර්මාණ සහකරු වොරන් ෆිෂර් සමඟින්), ස්පූනර් විද්‍යුත් ක්ලාෂ් ව්‍යාපාරයේ ඉදිරියෙන්ම සිටි කලාකරුවන් කිහිප දෙනාගෙන් කෙනෙකි. 2002 දී මියුනිච්, නිව් යෝර්ක් සහ පැරිස් සමාජ ශාලාවල සිට ජාත්‍යන්තර ප්‍රධාන ධාරාවේ පිළිගැනීමේ උච්චතම අවස්ථාව සොයා ගත් භූගත උප ප්‍රභේදය, නව තරංග සෞන්දර්යය, සින්ත්-පොප්, ටෙක්නෝ සහ පන්ක් යන ශබ්ද සහ රංගනයේ නාට්‍ය ඒකාබද්ධ කළේය. කලාව සංගීත විනෝදාස්වාදයේ ඒකීය පිපිරීමක් බවට පත් විය.

විද්‍යුත් ක්ලාෂ් වල මූලාරම්භය වසර ගණනාවක් තිස්සේ අඳුරු වී ඇත – මෙම කාරණය පිළිබඳ සාමාන්‍ය එකඟතාවය නම් ප්‍රභේදය ප්‍රචලිත වූයේ පුරෝගාමී ජර්මානු නිෂ්පාදකයාගේ කාර්යයට ස්තූතිවන්ත වන බවයි. DJ නිරය, එහි ලේබලය International DeeJay Gigolos විසින් ෆිෂර්ස්පෝනර්, මිස් කිටින් සහ ද හැකර් සහ තවත් බොහෝ අය ඇතුළුව, ප්‍රභේදයේ මුල්ම අනුගාමිකයින් කිහිප දෙනෙකුට නවාතැන් ගෙන ඇත. මේ අතර, විද්‍යුත් ක්ලාෂ් ව්‍යාප්තිය සහ ජනප්‍රියත්වය, විශේෂයෙන්ම එක්සත් ජනපදයේ, බොහෝ විට සමාජ ප්‍රවර්ධකයාට සහ සුපිරි තරු නිෂ්පාදකයාට බැර කෙරේ. ලැරී ටීප්‍රභේදයේ නම නිර්මාණය කළේ කවුද?

සදහා JD සැම්සන්ඉලෙක්ට්‍රොක්ලැෂ් යාබද කණ්ඩායමේ සාමාජිකයෙකු ලෙස භාර ගන්නා ලදී Le Tigre 2000 දී, ප්‍රභේදය හුදෙක් නව සංගීතයක් අවශ්‍ය වූ පරම්පරාවකින් බිහි විය. “මෙය 90 දශකයේ මුල් භාගයේ හැදී වැඩුණු මිනිසුන් බොහෝ දෙනෙක් පිළිගැනීමට කැමති යැයි මම සිතනවාට වඩා සාමූහික විඥානයක් පිළිබඳ ව්‍යාපාරයක් විය,” ඇය පවසන්නීය, “එම විශේෂිත මිනිසුන් පරම්පරාගත විය, සහ පන්ක් සංගීතයට සවන් දෙමින් සිටි අතර, විශේෂයෙන්ම කාන්තාවන් සහ විහිලුකාරයන් – පිටපත පෙරළීමට සහ ඔවුන්ගේම සංගීතය සෑදීමට මාර්ගයක් සොයමින් සිටියේය.

පීච්විද්‍යුත් ක්ලාෂ් ව්‍යාපාරයේ දීප්තිමත්ම තරුවක් වන සැම්සන් සමඟ එකඟ වේ – ඇගේ සංගීත දිවියේ වැඩි කාලයක් ජන සංගීත කණ්ඩායමක් වන Mermaid Café හි රඟ දැක්වීමෙන් පසු, කෙටියෙන් The Shit නමින් වඩාත් පර්යේෂණාත්මක කණ්ඩායමක් පිහිටුවීමට පෙර, පීච් DIY සෞන්දර්යය තුළ විමුක්තිය පිළිබඳ හැඟීමක් සොයා ගත්තේය. ඉලෙක්ට්‍රොක්ලෑෂ්, සහ රෝලන්ඩ් එම්සී-505 කට්ට පෙට්ටියක් ගෙන ඇයට හැඟෙන ඕනෑම ආකාරයක ශබ්දයක් නිකුත් කිරීමට ඇයට ඇති හැකියාව.

“මම වටේටම කෙලවන්න පටන් ගත්තා, ‘මම බෙර වාදකයා විය හැකිය, මම යතුරුපුවරු වාදකයා විය හැකිය, මට බාස් වාදකයා විය හැකිය, මට අමුතු ශබ්ද නිකුත් කළ හැකිය,” ඇය පවසන්නීය. “එය ඉතා විශිෂ්ට වූයේ, ‘ඉලෙක්ට්‍රොනික සංගීතය වාදනය කිරීමට ඔබ රොකට් විද්‍යාඥයෙකු විය යුතු නැත, ඔබට ඔබේ නරක ස්ත්‍රීත්වය සහ ඔබේ නපුරු කුතුහලය පුරවා සිසිල් සංගීතයක් කළ හැකි’ යැයි පැවසීමේ af-king විප්ලවයට නායකත්වය දුන්නේ මේ සියලු කාන්තාවන් නිසා ය. ඔබට අවශ්‍ය ආකාරයට.”

2002 දී, ප්‍රධාන ධාරාවේ රුචි අරුචිකම් අපි බොහෝ දුරට අභියෝගාත්මක සහ අකාර්යක්ෂම ශබ්ද දෙසට නැඹුරු වෙමු – Ashanti වැනි R&B තරු, Nickelback වැනි ගුවන්විදුලි හිතකාමී රොක් සංගීත කණ්ඩායම්, Linkin Park වැනි nu-metal කණ්ඩායම් සහ Avril Lavigne වැනි alt-pop-up-and-commers ආධිපත්‍යය දැරීය. ප්‍රස්ථාර Hip-hop එකල වඩාත්ම අදාළ සංස්කෘතික ප්‍රභේදය බවට වර්ධනය වී තිබුණද, ඉතා සුළු ව්‍යතිරේකයකින්, කෙලින් මිනිසුන් විසින් තවමත් පවත්වාගෙන යනු ලැබීය.

ඝෝෂාව මධ්‍යයේ, විද්‍යුත් ඝට්ටනය එහි සලකුණ තැබීය. පීච් වල ඉගැන්වීම්, Peaches වෙතින් පළමු ඒක පුද්ගල ඇල්බමය, XL පටිගත කිරීම් වෙතින් යළි-නිකුතුවක් ලබා ගත් අතර, පුළුල් ප්‍රේක්ෂකයින් වෙත “Fuck the Pain Away” සහ “AA XXX” වැනි සම්භාව්‍ය විද්‍යුත් ක්ලාෂ් කේවල ගීත හඳුන්වා දෙයි. ෆිෂර්ස්පෝනර්ගේ “එමර්ජ්” කැපිටල් රෙකෝඩ්ස් විසින් ලබාගෙන ඉහළම 20 වෙත යාමට පෙර අල්ලා ගැනීමට පටන් ගත්තේය. දැන්වීම් පුවරු 2003 වසරේ Dance Club Songs chart. Le Tigre ගේ දෙවන ඇල්බමය ස්ත්‍රීවාදී ස්වීප්ස්ටේක් විවේචකයන් ධ්‍රැවීකරණය කළ නමුත් ප්‍රබල දේශපාලන පණිවිඩයක් යැවීය. Chicks on Speed, Scissor Sisters, ADULT වගේ සංගීත කණ්ඩායම්. සහ Ladytron විශාල සංස්කෘතික පිළිගැනීමක් ලබා ගැනීමට පටන් ගත්තේය.

“මුලදී, මම ප්‍රචාරණ කාල සීමාවක් ලැබීම ගැන සතුටු වුණා,” ස්පූනර් සිනාසෙමින් පවසයි. “ඔබ ඉදිරියේ ප්‍රේක්ෂකයින් තත්‍ය කාලීනව බෙදී යන අවස්ථා තිබුණා. ඇත්ත වශයෙන්ම එයට සම්බන්ධ වූ සමහර අය සිටින අතර ඇත්ත වශයෙන්ම එසේ නොවූ සමහර අය සිටිති. කාමරයෙන් අඩක් ව්‍යාකූලව හෝ කෝපයෙන් සිටියහොත් මම යමක් නිවැරදිව කරන බව මට නිතරම හැඟුණි.

සැම්සන් විද්‍යුත් ගැටුමේ උච්චතම වසර දෙස ආපසු හැරී බැලීමට බොහෝ කාලයක් ගත කර ඇති අතර, වෙනත් දේ අතර, ප්‍රභේදයේ නිර්මල නාට්‍යමය බව සහ ප්‍රසංග කලාව සහ සංගීතය අතර ඇති රේඛා බොඳවීම විකාර වාදකයින් විසින් ඉතා ඉක්මනින් සම්මත කර ගැනීමට හේතු වූ බව පවසයි. ශබ්දය ප්‍රාග්ධනය කරන නමුත් ප්‍රදර්ශනාත්මක නොවන අනෙකුත්, සෘජු කණ්ඩායම් වලට විරුද්ධයි. “The Rapture සහ The Yeah Yeah yeahs වැනි සංගීත කණ්ඩායම් එකම වේලාවක පැමිණ ඉලෙක්ට්‍රොනික උපකරණ භාවිතා කළද, ඇත්ත වශයෙන්ම එම ලෝකයේ කොටසක් නොවීය,” ඇය පවසන්නීය. “ජෝස් පබ් එකේ එය සිදු වේ යැයි මට සිතාගත හැකි හාස්‍යයේ අංගයක් සහ කාර්ය සාධනයේ අංගයක් විය. [a mainstay in New York’s experimental theater scene] පන්ක් බාර් එකකට වඩා වැඩියි.

ඒ ආකාරයෙන්ම, පීචස් තර්ක කරන්නේ, විශේෂයෙන්ම ස්වයං-බැරෑරුම්කම පෙරට තල්ලු කරන ලද නර්තන භූ දර්ශනයක, විද්‍යුත් ක්ලාෂ් පක්ෂයට ප්‍රීතිය සහ අගෞරවය ගෙන ඒම මගින් තරමක් ප්‍රතිරෝධයක් ලබා දුන් බවයි. විකාර මානසිකත්වයක්. “එය එහි තිබූ කිසිම ආකාරයක සංගීත රේඛාවක් අනුගමනය කිරීමට උත්සාහ කළේ නැත,” ඇය පවසයි. “එය නවීන යැයි මම නොකියමි, නමුත් එයද සිසිල් විය! එය එතරම් බැරෑරුම් ලෙස නොසලකන නමුත් එය බැරෑරුම් ලෙස විනෝදජනක විය.

මේ අතර, ස්පූනර්, 00 දශකයේ මුල් භාගයේදී හරියටම විද්‍යුත් ක්‍ලෑෂ් විචක්ෂණභාවයේ කේන්ද්‍රීය කේන්ද්‍රස්ථානයක් වූයේ මන්දැයි සමඟ අරගල කරයි. “සමහරවිට එය සමාජ ශාලා සංස්කෘතිය හා නැටුම් සංගීතය සහ පරිවර්තනයට ඇති සම්බන්ධය වැනි විය හැකිද?” ඔහු පුදුම වෙනවා. “සමහර විට එය ඔබට අවශ්‍ය ඕනෑම දෙයක් පැළඳිය හැකි අවකාශයක් හා සැබවින්ම විනිශ්චය නොකළ හැකි නිසා විය හැකිද? අවංකවම, මම දන්නේ නැහැ. ”

කෙසේ වෙතත්, ඔහු කරන්නේ, දන්නා දෙය නම්, අවසානයේ ප්‍රභේදය විනාශ කළේ – “විද්‍යුත් ක්ලාෂ්” ලේබලයයි. “අවංකවම, එය නම් කිරීම අමුතු ආකාරයකින් එය මරා දැමීය,” ඔහු පවසයි. “එය නම් කර ප්‍රභේදගත වූ පසු, එය වෙනත් දේ සමඟ ගැටේ. එවිට අනෙක් අය එය අනුකරණය කිරීමට පටන් ගනී, එය ආවේගයන් යටපත් කිරීමට පටන් ගනී.

මීළඟ වසර පහ තුළදී, පීච්ස් බලා සිටියේ විද්‍යුත් ක්ලාෂ් නව රාවයක් බිහි කරන ආකාරයයි, එය “විද්‍යුත් ක්‍ෂේත්‍රයේ සියලුම අංග ලබාගෙන එය f-king boy band s-t” බවට පත් කළේය. නව රාවය අවසානයේ බිඳ වැටුණු අතර, EDM වත්මන් සංස්කෘතික ආධිපත්‍යය දක්වා එහි නැගීම ආරම්භ කළේය. “එය අභ්‍යවකාශයෙන් ඇති කුතුහලය දුරු කළේය,” ඇය සුසුමක් හෙලමින් පවසයි. “එය හරියට, ‘දැන් අපි එය තව තවත් කරමු ද ස්ට්‍රෝක්ස් විද්‍යුත් ක්ලාෂ් කරනවා නම්’ හෝ වෙනත් දෙයක්. එබැවින් එය ඇත්ත වශයෙන්ම වඩාත් විෂමජාතීය විය.

Electroclash නැති වී යා හැක, නමුත් වසර 20කට පෙර සංගීත zeitgeist මත එහි බලපෑම අදත් සංගීත ක්ෂේත්‍රයේ දැනෙන ප්‍රතිරාවයන් ඇති කළේය. ප්‍රධාන නිදසුනක් වන්නේ, ප්‍රමාද වූ නිෂ්පාදක SOPHIE සහ AG Cook ගේ PC Music සාමූහිකයේ ඉලෙක්ට්‍රොනික පොප් අත්හදා බැලීම් වලින් උපන් නැගී එන උප ප්‍රභේදයකි. බහුවිධ ප්‍රධාන ධාරාවේ ප්‍රභේදවල විලයනය, කාර්ය සාධන කලාත්මක ප්‍රතිදානය සහ නව සංගීත ව්‍යාපාරය සඳහා ඉදිරියට යන මාවත අවුස්සන LGBTQ වාදකයින්ගේ කණ්ඩායමක් ඇතුළුව, Hyperpop විසින් ඉලෙක්ට්‍රොක්ලෑෂ් හි නිර්වචන ලක්ෂණ කිහිපයක් බෙදා ගැනීමට ගොස් ඇත.

සැම්සන් අද සංගීත දර්ශනයේ සිදුවන හයිපර්පොප් චලිතය දෙස බලන විට, විද්‍යුත් ක්ලාෂ් එහි නැගීම ආරම්භ වූ විට ඇය නැවත දුටු දෙයම ඇය දකියි – තරුණ පරම්පරාව සවන් දී හැදී වැඩුණු දේ මගින් නිර්වචනය කරන ලද ක්ෂුද්‍ර ප්‍රභේදයකි. ඒකයි මේ පාර ඒ පරම්පරාවට ඇහුණේ හැදී වැඩෙනකොට. අද වෙනස ඇය පෙන්වා දෙන්නේ ප්‍රවේශයයි.

“තමන්ගේම DAW සහ තමන්ගේම මෘදු සින්තක් ඇති සෑම කෙනෙකුටම සහ ඔවුන් ඉදිරිපිට තම පරිගණකයේ තමන්ට අවශ්‍ය ඕනෑම දෙයක් සෑදීමේ හැකියාව ඇති සෑම කෙනෙකුටම ධාවන පථ අටක් සහ sh-ty නියැදියක් සහිත කාමරයක වාඩි වීමට වඩා ඇත්තෙන්ම වෙනස් ය. t ඩිජිටල්, ඔබ දන්නවාද? ” කාලයත් සමඟ ස්වරය ද වෙනස් වී ඇති බව ඇය පවසන්නීය. “මම හිතන්නේ එය පොප් සංගීතයේ සිදුවන බොහෝ දේට සහ ලෝකයේ සිදුවෙමින් පවතින දේවලට සෘජු ප්‍රතිචාරයක් – එය නැවතත් කෝපාවිෂ්ඨයි.”

Top 40 pop music වල අනාගතය ගැන Spooner ට ලොකු බලාපොරොත්තුවක් නැහැ. “පොප් සඳහා ප්‍රගතිශීලී වීමට නොහැකි විය හැක,” ඔහු ප්‍රධාන ලේබලයක ඔහුගේම අත්දැකීම් උපුටා දක්වමින් පවසයි. නමුත් Arca සහ Ssion වැනි නිෂ්පාදන තරු සංස්කෘතික ප්‍රවාහයේ ඔවුන්ගේ ස්ථානය ලබා ගැනීමට පටන් ගැනීම දැකීම ස්පූනර්ට පවසන්නේ ඔහු අද දින ධනාත්මක වෙනසක් ඇති කිරීමට උපකාරී වූ දෙයක කොටසක් බවයි. “එය උරුමයේ නිශ්චිත කොටසක් ලෙස හැඟෙන්නේ රූපය සහ සමස්ත පෞරුෂයයි [of electroclash],” ඔහු පවසයි.

මේ අතර, පීච් පවසන්නේ, ඉතිරි වූ විද්‍යුත් ගැටීම ගැන ඇය හොඳින් දැන සිටි බවයි. P!nk, Christina Aguilera සහ Lady Gaga වැනි උද්යෝගිමත්, ‘oos-minted pop stars ගෙන් ඇය අසා ඇත, ඔවුන් සියල්ලෝම ඇයට පැවසුවේ, “‘ඔබ මට බලපෑම් කළා’,” ඇය පවසයි. “Fuck the Pain Away” තවමත් චිත්‍රපටයේ සහ රූපවාහිනියේ දැවැන්ත සමමුහුර්ත කිරීම් දැකීම සහ තවමත් ඇගේ මුල් ඇල්බමය අසා සිටින රසිකයන් හමුවීම, ඇය දැනට ඒ සඳහා සූදානම් වීමට හේතු වේ. 20 වැනි සංවත්සර චාරිකාව සදහා පීච් වල ඉගැන්වීම් මේ මැයි මාසයේ සිට. “මිනිස්සු හරිම උද්‍යෝගයෙන් ඉන්න එක ගැන මට ලොකු සතුටක් දැනෙනවා,” ඇය කියනවා. “අපි එෆ්-කිං සාදයක් යනවා.”

ආපසු හැරී බැලීමේදී, කලාකරුවන් තිදෙනාම එකඟ වෙති – ඉලෙක්ට්‍රොක්ලෑෂ් යනු නව ශබ්ද ගෙන ඒමේදී පමණක් නොව, ඇවන්ගාඩ්, LGBTQ ප්‍රසංගකරුවන් අවධානයට ලක් කිරීම සඳහා එහි කාලයට වඩා ඉදිරියෙන් සිටි ප්‍රභේදයකි. “චලනය සහ අවකාශය අත්පත් කර ගැනීමේ අදහස අති විශාලයි” කියා සැම්සන් පවසයි. “ඒ කාලේ එහෙම කරන්න තරම් අවස්ථා තිබුණේ නැහැ. ගබඩාවක් තරම් ඉඩක් ගැනීම ඔබට නිදහසේ සිටීමට සහ ඔබට අවශ්‍ය තරම් විශාල වීමට ඉඩ සලසා දීම සඳහා පරිපූර්ණ විය.

Next Post

ආදරණීය හැඟීම්වලට ආදරේ කරන රුක්ෂානා

Thu Mar 24 , 2022
ක්ෂේත්‍රයේ යොවුන් පරපුර රඟපාන සොඳුරු සුන්දර යුවතියක් වන රුක්ෂානා දිසානායක සමඟ කතා කරයි. ගොඩක් කාර්ය බහුලයි වගේ.. මගේ ඩැන්සින් ඇකඩමි එකේ වැඩකටයුතු එක්ක මේ දවස්වල ටිකක් කාර්ය බහුලයි. කාලෙන් පස්සේ සති දෙකයි තවම පන්ති පටන් අරගෙන. ඊට අමතරව මගේ ඩාන්සින් ගෲප් එක ප්‍රසංගවලට යන නිසා කාර්ය බහුල වෙලා ඉන්නේ. නිර්මාණ […]

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.