Spotify 2021 දී කලාකරුවන් 1,000කට වඩා අඩුම වශයෙන් ඩොලර් මිලියන 1ක් ගෙවා ඇත

2021 දී, Spotify පටිගත කරන ලද සංගීතය සහ ප්‍රකාශනය සඳහා කලාකරුවන් 1,040 දෙනෙකුට ඩොලර් මිලියනයකට වඩා කර්තෘභාගයක් ගෙවා ඇති අතර, එය 2020 ට වඩා 126% වැඩි බව සමාගම බ්‍රහස්පතින්දා අනාවරණය කළේය. Spotify හි සම්පූර්ණ කර්තෘ ගෙවීම් 2020 දී ඩොලර් බිලියන 5 සිට 2021 දී ඩොලර් බිලියන 7 දක්වා ඉහළ ගොස් ඇති අතර, එය 2021 දී ගෝලීය වාර්තාගත සංගීත ආදායමෙන් 20% ක් වටිනා බවට පත් කරයි, එය 2020 දී 15% සිට, IFPI හි නවතම වාර්තාව ගෝලීය පටිගත කරන ලද සංගීත ව්‍යාපාරය සඳහා.

සමාගම කියා සිටින්නේ එහි 2021 කර්තෘභාගය තනි සිල්ලර වෙළෙන්දෙකු විසින් ගෙවන ලද ඉහළම අගය බවයි – “උද්ධමනය සඳහා ගැලපීමේදී පවා” බ්රයන් ජොන්සන්Spotify හි කලාකරු සහ කර්මාන්ත හවුල්කාරිත්වයේ ප්‍රධානියා, ජාත්‍යන්තරය පවසයි දැන්වීම් පුවරුව.

දෙවන වාර්ෂික ශබ්ද සහ පැහැදිලි වාර්තාව අධ්‍යාපනික ව්‍යාපාරයේ කොටසක් වන අතර, කලාකරුවන් ලක්ෂ සංඛ්‍යාත වෙත ගලා එන මුදල් ප්‍රමාණය පිළිබඳ අවබෝධයක් ලබා දීමේ කොටසක් මහජන සම්බන්ධතා තල්ලුවකි. “ප්‍රවාහය ප්‍රවේශයට ඇති බාධක අඩු කර ඇති අතර ගෝලීය ප්‍රේක්ෂකයින් සොයා ගැනීමේ මාවත වේගවත් කර ඇත,” ජොන්සන් පවසයි. ඒක තමයි Loud & Clear හි කෙටියෙන් පණිවිඩය. කලාකරුවන් දස දහස් ගණනක් උපයනවා, හොඳයි, යමක් වේදිකාව මත.

රාජකීය මුදල් ප්‍රමාණවත්ද නැද්ද යන්න අඛණ්ඩ විවාදයකි. Spotify සහ අනෙකුත් ප්‍රවාහ වේදිකා අත්ලාන්තික් සාගරයේ දෙපස අවධානයට ලක්ව ඇත. එක්සත් රාජධානියේ මහජන මන්ත්‍රී මණ්ඩලය සාක්‍ෂි පැවැත්වූවා 2021 දී ප්‍රවාහ ප්‍රතිසංස්කරණ ගැන, එය වුවද නීති කෙටුම්පත් කළේ නැහැ. එක්සත් ජනපදයේ, හවුස් අධිකරණ කමිටුවේ සභාපති Spotify ලිපියක් යවා ඇත 2021 දී එය රාජකීය අනුපාතවල “පහළට තරඟයක්” ගැන අනතුරු ඇඟවීය. Spotify සඳහා තාපය ද ගෙන ඇත රාජකීය අනුපාත වැඩි කිරීමට ආයාචනා කිරීම එක්සත් ජනපද ප්‍රකාශන හිමිකම රාජකීය මණ්ඩලය විසින් 2020 දී ලබා දුන් ප්‍රකාශකයන් සහ ගීත රචකයන් සඳහා.

නමුත් සංඛ්‍යා – රාජකීය මුදල් සහ ලබන්නන් සංඛ්‍යාව යන දෙකම – ප්‍රවණතාවය වැඩි වේ. 2021 දී, Spotify හි ගීත 238,000 කට වඩා මිලියන 1 කට වඩා වැඩි වාර ගණනක් විකාශනය විය. 2020 දී එම සංඛ්‍යාව 207,000 කි. පසුගිය වසරේ, සර්වකාලීන ප්‍රවාහ ගණන සඳහා නිශ්චිත සීමාවන් කරා ළඟා වූ ධාවන පථ ගණන – 10,000 හෝ මිලියන 10 – 20%කට වඩා වැඩි විය. මුළු ප්‍රවාහ 100,000ක් තිබිය යුතු ධාවන පථ සංඛ්‍යාව මිලියන 3.4 දක්වා 26%කින් වැඩි විය. මිලියන 1 සීමාවට ළඟා වීමට ධාවන පථ 719,000 ක්, 30% කින් වැඩි වූ අතර, මිලියන 100 සීමාවට ළඟා වීමට ධාවන පථ 10,000 ක් පමණ, 43% ක දියුණුවකි. Spotify විවිධ කලාකරුවන් 130 දෙනෙකුට ඩොලර් මිලියන 5ක් ගෙවා, 160%කින් සහ $ මිලියන 2කින් කලාකරුවන් 450කට, 114%කින් වැඩි විය. සෑම මට්ටමකම කර්තෘභාග ලබන කලාකරුවන්ගේ සංඛ්‍යාව සමාන වර්ධනයක් දක්නට ලැබුණි: $1,000 ලැබූ කලාකරුවන් 123%කින් 203,300ක් දක්වා වර්ධනය වූ අතර $100,000ක් උපයාගත් අය 121%කින් 9500ක් දක්වා වර්ධනය විය.

විවේචකයින් බොහෝ විට Spotify ඇතුල් වීමට බාධාවක් ලෙස පින්තාරු කරයි, විශාල ප්‍රේක්ෂක පිරිසක් කරන්නේ කවුද සහ සොයා නොගන්නේ කවුද යන්න තීරණය කරන දොරටු පාලකයෙකි. Spotify නිසැකවම එහි අභ්‍යන්තර ධාවන ලැයිස්තු හරහා ජයග්‍රාහකයින් සහ පරාජිතයින් තීරණය කිරීමේදී විශාල බලයක් ක්‍රියාත්මක කරයි. ඒ සඳහා, Spotify පෙන්වා දෙන්නේ 2020 දී 64,000 සිට 2021 දී පළමු වරට Spotify ධාවන ලැයිස්තුවකට කලාකරුවන් 150,000 කට වැඩි පිරිසක් එකතු කර ඇති බවයි. කලාකරුවන් 72,700 කට අවම වශයෙන් මාසික සාමාන්‍ය සවන්දෙන්නන් 10,000 ක් සිටි බවත්, ඔවුන් සාමාන්‍යයක් උපයා ඇති බවත් සඳහන් කරයි. 2021 දී වේදිකාවේ $15,100.

ලවුඩ් ඇන්ඩ් ක්ලියර් මඟහරින එක් දෙයක් නම් එක් ප්‍රවාහයක පදනම මත රාජකීය මුදල් සාකච්ඡා කිරීමයි. “රසිකයන් ගීතයකට මුදල් නොගෙවන නිසා එක් ප්‍රවාහයක අනුපාතය විශ්ලේෂකයින්ට අර්ථවත් අනුපාතයක් යැයි අපි විශ්වාස නොකරමු,” ජොන්සන් පවසයි. බාහිර මූලාශ්‍ර සාමාන්‍යයෙන් Spotify හි එක් ප්‍රවාහයක හිමිකම – සාමාන්‍යයෙන් ශත 0.4ක් පමණ – එහි සම වයසේ මිතුරන්ට වඩා බෙහෙවින් අඩු ය. නමුත්, බොහෝ දුරට, ප්‍රවාහ වේදිකාවන් ධාවන පථයක් ප්‍රවාහ කරන වාර ගණන මත පදනම්ව කර්තෘභාග ගෙවයි. එබැවින්, සමාන රාජකීය සංචිතයක් උපකල්පනය කරමින්, ඉහළ නියැලී සිටින පරිශීලකයින් සිටින වේදිකාවක් අඩුවෙන් සවන් දෙන පරිශීලකයින් සමඟ එක් ප්‍රවාහයකට අඩු ගාස්තුවක් ගෙවනු ඇත. Spotify හි දායකත්ව සේවාවට වඩා අඩු මුදලක් ගෙවන දැන්වීම්-සහාය දක්වන ස්ථරයක් තිබුණි. ප්‍රචාරණය ගනුදෙනුකරුවන්ට ගෙවීමට වඩා අඩු ලාභයක් වන අතර, නොමිලේ ප්‍රවාහ සඳහා අඩු කර්තෘභාගය හුදෙක් ව්‍යාපාර ආකෘතියේ කොටසකි. Spotify පෙන්වා දෙන්නේ සියලුම ග්‍රාහකයින්ගෙන් 60% ක් වරක් නොමිලේ ප්‍රවාහකයන් වූ බවයි.

Loud & Clear Spotify CEO සමඟ ගැලපේ Daniel Ekකලාකරුවන් මිලියනයකට “ඔවුන්ගේ කලාවෙන් ජීවත් වීමට” උපකාර කිරීමට ඇති ආශාවයි. ඒක තවම වෙන්නේ නැතුව ඇති. Spotify ගෙවන සෑම දෙයක්ම කලාකරුවන්ගේ සාක්කුවල අවසන් නොවේ. ලේබල්වලට අත්සන් කර ඇති කලාකරුවන් ඔවුන්ගේ පටිගත කිරීමේ කොන්ත්‍රාත්තුවේ විශේෂිත රාජකීය අනුපාතවලට බැඳී සිටී. එයින් අදහස් වන්නේ ලේබලයකට ගෙවන ලද කර්තෘභාගයෙන් 16% සිට 20% දක්වා ප්‍රමාණයක් කලාකරුවන් වෙත පැවරිය හැකි බවයි – කලාකරුවා අත්තිකාරම් සහ අමතර වියදම් ආපසු ලබාගෙන තිබේ නම්. නමුත් කලාකරුවන් වැඩි වැඩියෙන් ඔවුන්ගේ බුද්ධිමය දේපල හිමිකර ගනී, ඔවුන්ගේ සංගීතය ස්වයං-බෙදාහැරීම සහ ඔවුන්ගේ ප්‍රවාහයේ රාජකීයත්වයෙන් බහුතරයක් තබා ගනී. 2021 දී, Spotify වෙතින් ඩොලර් 10,000ක් ලබා ගත් කලාකරුවන් 53,000 න් 15,000ක් පමණ “ස්වයං-බෙදාහැර ඇති” එනම් ඔවුන්ගේ පටිගත කිරීම් බෙදා හරිනු ලබන්නේ DistroKid වැනි කලාකරුවන්ගේ එකතුවක් විසිනි.

දත්ත ප්‍රවාහය තවමත් තරමක් ඉහළ මට්ටමක පවතින අතර විශාල තරුවලට මුදල්වලින් ප්‍රමාණයෙන් විශාල කොටසක් ලැබේ: 2021 දී, එක්සත් ජනපද ප්‍රවාහවලින් 12% පැමිණියේ කලාකරුවන් 50 දෙනෙකුගෙන් පමණි. ගෝලීය වශයෙන්, වාර්ෂික කර්තෘභාගයේ සාමාන්‍ය $473,000ක් සහිත කලාකරුවන් 2,700ක් “උරුමය” කාණ්ඩයට වැටුණු අතර, එයින් අදහස් වන්නේ ඔවුන්ට මාසික ශ්‍රාවකයන් 500,000කට වඩා සිටි අතර ඔවුන්ගේ ප්‍රවාහවලින් 80%ක් පැමිණියේ වසර පහකට වඩා පැරණි ධාවන පථවලිනි. නමුත් නැගී එන වඩදිය අඩු ජනප්‍රිය කලාකරුවන් ද ඔසවා තබයි. 2017 සිට 2021 දක්වා, Spotify වෙතින් වාර්ෂිකව ඩොලර් 100,000ක් ලබන කලාකරුවන්ගේ සංඛ්‍යාව 4,300 සිට 9,500 දක්වා වර්ධනය විය. තවමත්, බොහෝ කලාකරුවන්ට Spotify හි දිගු වලිගය බොහෝ දුරට විහිදෙන නිසා බොහෝ කලාකරුවන්ට ලැබෙන්නේ නැත: මිලියන 8 ක කලාකරුවන් මිලියන 72 ක නාමාවලියක් ඇති Spotify හරහා සංගීතය නිකුත් කර ඇති අතර ඔවුන්ගෙන් මිලියන 5.4 ක් මේ දක්වා ගීත දහයකට වඩා අඩු ප්‍රමාණයක් නිකුත් කර ඇත.

Next Post

හෙට සිට දීර්ඝ කළ විදුලි කප්පාදුව

Thu Mar 24 , 2022
හෙට (මාර්තු 25) නියමිත විදුලි කප්පාදුව සඳහා ලංකා විදුලිබල මණ්ඩලය විසින් කරන ලද ඉල්ලීම ශ්‍රී ලංකා මහජන උපයෝගිතා කොමිෂන් සභාව (PUCSL) විසින් අනුමත කර ඇත. තව..

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.