සංචාරක හරිත වසංගතයෙන් වෙන කවරදාටත් වඩා ආපසු පැමිණියේය

මෙම වසන්තයේ Coldplay’s Music of the Spheres World චාරිකාවට සහභාගී වන්න, සංගීත කණ්ඩායමේ අන්තර් මහද්වීපික චාරිකාව ධාවනය කිරීමට රසික බලය භාවිතා කිරීමට සෑම ක්‍රීඩාංගනයකින්ම පිටත ස්ථානගත කර ඇති චාලක බයිසිකල් ඔබට හමුවනු ඇත. එය තනිවම සිදු නොවන්නේ නම්, ගබඩා කළ හැකි ශක්තිය උත්පාදනය කිරීම සඳහා පිටත චාලක නැටුම් තට්ටු ද, සෑම නැවතුමකම සූර්ය පැනල ඉදිකර භාවිතා කරයි, සහ බස් රථ සහ ට්‍රක් රථ හයිඩ්‍රොට්‍රිට් කළ එළවළු තෙල් (HVO) වලින් බල ගැන්වේ – පුනර්ජනනීය ඉන්ධනයකි. ඩීසල් ඉන්ධන වලට වඩා 90% කට වඩා අඩු විමෝචනයක් ඇති භාවිතා කරන ලද පිසින තෙල් ඇතුළු විවිධ අපද්‍රව්‍ය.

වසංගතය වසර දෙකක හොඳ කාලයක් සඳහා ප්‍රසංග වසා දැමූ බැවින්, සංචාරය වෙන කවරදාටත් වඩා හරිත පැහැයට හැරෙමින් තිබේ. 2020 සහ 2021 පුරාවට, ලෝකයට සෑම දෙයක් ගැනම නැවත සිතා බැලීමට අවස්ථාව ලැබුණු අතර එයට තිරසාර සංචාරයන් ඇතුළත් විය. මෙගා තරු කැමතියි බිලී අයිලිෂ්, ජස්ටින් බීබර්, 1975 සහ තවත් බොහෝ අය පරිසරයට ඔවුන්ගේ බලපෑම සීමා කිරීමට ක්‍රම සොයාගෙන ඇති අතර, වැදගත් ලෙස, ඔවුන්ගේ දැවැන්ත ප්‍රේක්ෂකයින්ද ඒ සඳහා සම්බන්ධ කර ඇත.

වසර තුනකට පෙර, Coldplay හි 2022 හරිත සංචාරක විසඳුම් සිහිනයක් විය. 2019 දී, සංගීත කණ්ඩායම ඔවුන්ගේ ඇල්බමයට සහය දැක්වීම සඳහා සංචාරය නොකිරීමට තීරණය කළේය එදිනෙදා ජීවිතය ප්‍රධාන ගායක ක්‍රිස් මාටින් එකල පැහැදිලි කරමින්, “අපගේ සංචාරය තිරසාර විය හැක්කේ කෙසේද යන්න පිළිබඳව ක්‍රියා කිරීමට අපි ඉදිරි වසර හෝ දෙක තුළ කාලය ගන්නෙමු [but] එය ක්රියාශීලීව ප්රයෝජනවත් වන්නේ කෙසේද?

දැන්, මෙම නව උපක්‍රම, 2016 සහ 2017 ඔවුන්ගේ අවසන් සංචාරයට සාපේක්ෂව ඔවුන්ගේ විමෝචනය 50% කින් අඩු කර, 100% පුනර්ජනනීය බලශක්තියෙන් බල ගැන්වෙන සංදර්ශන සඳහා සංගීත කණ්ඩායමට උපකාර කිරීම සඳහා Coldplay හි තිරසාර මුල පිරීම්වල කොටසකි. ඔවුන්ගේ මිලියන ගණන් රසිකයින් සඳහා දැනුවත් ක්‍රියා.

“රසිකයන් සම්බන්ධ කර ගැනීම සහ සහභාගී වීම සැලැස්මේ ඉතා වැදගත් කොටසකි. අපට අවශ්‍ය වන්නේ සාපේක්ෂව කුඩා, සරල දේවල් කිරීමෙන් පවා අප සැමට වෙනසක් කළ හැකි බව වටහා ගැනීමටයි ලූක් හොවෙල්, Hope Solutions හි නිර්මාතෘ සහ අධ්‍යක්ෂ – Coldplay හි 2022 සංචාරය සඳහා සක්‍රිය කිරීම් එකට එකතු කළ සමාගමයි. “චාලක තට්ටුව සහ බයිසිකල් යනු ප්‍රේක්ෂක සහභාගීත්වයේ මීළඟ පියවරයි – රසිකයින්ට ප්‍රදර්ශනය සඳහා බලය නිර්මාණය කිරීමට වචනාර්ථයෙන් උදව් කළ හැකිය.”

Coldplay හි අභිලාෂකාමී මූලාරම්භයන් Hope Solutions සහ සංචාරක ප්‍රවර්ධක Live Nation හි Green Nation තිරසාර අංශය සමඟ එක්ව සංවර්ධනය කරන ලද අතර, සංගීත කණ්ඩායම පුද්ගලික වෙනුවට ප්‍රධාන වශයෙන් පියාසර කරන වාණිජමය ඇතුළත් වේ; 100% කොම්පෝස්ට් කළ හැකි, ශාක පදනම් වූ ද්රව්ය වලින් සාදන ලද විදුලි පංකා සඳහා LED මැණික් කටු; 100% ජෛව හායනය කළ හැකි කොන්ෆෙට්ටි; වේදිකාව සඳහා ප්රතිචක්රීකරණය කරන ලද වානේ; බලය සහ තවත් දේ සඳහා සූර්ය සහ බැටරි පද්ධති.

“මොකද දැක්කම [Coldplay] සැලසුම් කර තිබුණා, මම හිතුවේ එය ඇදහිය නොහැකි තරම් සිත් ඇදගන්නාසුළු සහ ඉදිරි චින්තනයක් පමණක් බවයි, ඇත්ත වශයෙන්ම අපට අවශ්‍ය වූයේ අපට සහයෝගය දැක්වීමට අපට හැකි ඕනෑම දෙයක් කළ හැකි බවට වග බලා ගැනීමටයි. ලුසී අගෝස්තු-පර්නා. සංගීත කණ්ඩායමේ අදහස් ඔවුන්ගේ සංචාර සහ ස්ථාන වලදී පසුගිය වසර පහ තුළ Live Nation වර්ධනය වෙමින් තිබූ රාමුව මත ගොඩනැගීමට උපකාරී වනු ඇත.

Green Nation ඔවුන්ගේ සැලසුම් අනුගමනය කිරීමට සහ ඔවුන් ඉගෙන ගන්නා දේ ප්‍රමිතිකරණය කිරීමට සහ හරිත සංචාර නිර්මාණය කිරීම සඳහා ලොව විශාලතම ප්‍රවර්ධකයා වෙත ළඟා වී ඇති බොහෝ කලාකරුවන් සඳහා තිරසාර සංචාරක විකල්ප සැපයීමට Coldplay සමඟ කටයුතු කරයි.

“මම ආදරය කරන දේ ගැන [Coldplay] සිදු කර ඇත, එය විනාශය සහ අඳුර ගැන නොවේද,” අගෝස්තු-පර්නා පවසයි. “එය සැබවින්ම අවධානය යොමු කර ඇත්තේ අන්තර්ක්‍රියා කිරීමට සහ යමක් කළ හැකි බව දැකීමට යන මිලියන සංඛ්‍යාත රසිකයින්ට ප්‍රබෝධමත් ප්‍රතිලාභයක් ඇති ස්පර්ශ්‍ය විසඳුම් කෙරෙහි ය.” වඩාත් පරිසර හිතකාමී චාරිකා කරා යන ගමන හරියටම අලුත් දෙයක් නොවේ. දශක ගනනාවක් තිස්සේ, දේශගුණික විඥානය හෝ හරිත විකල්ප ප්රමිතිකරණය කිරීම කෙරෙහි වැඩි අවධානයක් යොමු නොකර, චාරිකා ෆොසිල ඉන්ධන මත ධාවනය වී ඇත, එයින් අදහස් වන්නේ උනන්දුවක් දක්වන කලාකරුවන් බොහෝ විට පාරිසරික විකල්පයන්ගෙන් මිල කළ බවයි. දැන්, ගෝලීය උෂ්ණත්වය ඉහළ යාමේ බලපෑම් වඩාත් දරුණු වන විට, එය හදිසි ලෙස වෙනස් වී ඇත. බොහෝ මුලපිරීම් මගින් මුලින් වැඩි කාබන් තීව්‍ර වූ දෙයක් සෘජුවම ප්‍රතිස්ථාපනය කරයි, එබැවින් පිරිවැය බොහෝ විට සමතුලිත වේ හෝ සමහර අවස්ථාවල විමෝචනය සහ සම්පත් ඉතිරිකිරීම් වලට වඩා වැඩි විය හැකිය, ”හොවෙල් පවසයි. “සමහර අංශ සඳහා වැඩි මුදලක් වැය වනු ඇත, නමුත් එය ගෙවිය යුතු මිලක් බව අපට හැඟේ.”

එහි බලපෑම ඉක්මනින්ම ක්ෂේත්‍රය පුරා ද දැකිය හැකි වනු ඇත. පසුගිය වසරේ, ලොව විශාලතම ස්ථාන ක්‍රියාකරු වන ASM Global විසින් ASM Global Acts දියත් කරන ලදී – ඔවුන්ගේ සමාජ වගකීම් වේදිකාව වන අපද්‍රව්‍ය අවම කිරීම සහ ප්‍රාග්ධන ආයෝජන හරහා වඩාත් තිරසාර ස්ථාන නිර්මාණය කිරීම මගින් පරිසරය ආරක්ෂා කිරීමට කැපවී සිටී. ASM Global සභාපති සහ ප්‍රධාන විධායක නිලධාරී රොන් බෙන්ෂන් මුල පිරීම් “යහපත හැර වෙන කිසිවක් නොකරනු ඇත,” “මෙම වැඩසටහන් දේශීය ආර්ථිකයන් නංවාලනු ඇත, ප්‍රදේශවාසීන් සේවයේ යොදවනු ඇත සහ අප නිවස ලෙස හඳුන්වන ප්‍රජාවන්ට අර්ථවත් අවස්ථාවන් ලබා දෙනු ඇත.”

ලාභ නොලබන සංවිධානයක් වන Reverb 2004 සිට හරිත සංගීත ව්‍යාපාරයේ සජීවී සංගීත රසිකයින් අලෙවි කරයි ඩේව් මැතිව්ස් සංගීත කණ්ඩායම, ජැක් ජොන්සන්ද ලුමිනර්ස්, මළ සහ සමාගමමෙන්ම Billie Eilish, හැරී ස්ටයිල්ස්, හීලෑ ඉම්පාලා හා ස්වාමීනි පසුගිය වසරේ පමණක්. Reverb සංගීතඥයින්, උත්සව සහ ස්ථානය ඔවුන්ගේ ප්‍රසංග ඉසව් හරිත කිරීමට සහ “ඔබේම-ඔබේම” තිරසාර සංචාරක ආචාර ධර්ම සමඟ රසිකයින් සම්බන්ධ කර ගැනීමට කටයුතු කර ඇත. Reverb හවුල්කරුවන්ට තනි භාවිත ජල බෝතල් ඉවත් කිරීමේ සිට දේශීය ගොවිපල ආහාර සම්බන්ධීකරණය කිරීම දක්වා සංචාරක බස් රථවල තිරසාර ජෛව ඩීසල් ඉන්ධන සැපයීම දක්වා කොම්පෝස්ට් කිරීම සහ ආහාර අපද්‍රව්‍ය පරිත්‍යාග කිරීම දක්වා වූ මුල පිරීම් පරාසයකින් තෝරා ගත හැකිය.

“මාර්ගයේ චේතනාවන් සහ ක්‍රියාවන් අතර ඇති පරතරය තරණය කිරීමට අපි ගංගාවක් නිර්මාණය කරමු,” Reverb සම-නිර්මාතෘ / සම-විධායක අධ්‍යක්ෂ ඇඩම් ගාඩ්නර් පවසන පරිදි, ඔහු සහ ඔහුගේ බිරිඳ ලෝරන් සුලිවන් 2004 දී සමාගම ආරම්භ කරන විට පාරිසරිකවාදය සැලකුවේ මෙසේය. තනිකරම “හිපි හැපෙනසුළු මිනිසුන් සඳහා.”

“කලාකරුවන් සිටින තැන ඔවුන් හමුවීම ගැන අපි ආඩම්බර වෙමු,” ගාඩ්නර් තවදුරටත් පවසයි. “ඔවුන්ගේ සියලු විකල්ප මොනවාදැයි අපි ඔවුන්ට දන්වමු, නමුත් එය සියල්ල හෝ කිසිවක් යෝජනාවක් නොවේ.”

උදාහරණයක් ලෙස, Reverb සමඟ වැඩ කරන කලාකරුවන්ට සරලව දැනුවත් කිරීම හෝ එවැනි දෙයක් අනුකරණය කළ හැකිය ලුමිනර්ස්2020 සිට “දේශගුණික ධනාත්මක” සංචාරය, නිර්මාණය කරන ලද සංචාරයට වඩා හරිතාගාර විමෝචනය ඉවත් කර ප්‍රවේශපත්‍ර ආදායමෙන් ප්‍රතිශතයක් පරිත්‍යාග කිරීමෙන් දේශගුණික විපර්යාසවලට එරෙහිව සටන් කිරීමට ඩොලර් 280,000 කට වඩා වැඩි මුදලක් රැස් කළේය. මෙවැනි චාරිකාවක් නිර්මාණය කිරීම සඳහා, Reverb විසින් සංචාරයක CO2 විමෝචන ප්‍රතිදානය මනිනවා, ඒවා හැකිතාක් දුරට අඩු කර, දේශීය සහ තිරසාර ගොවිපල ආහාර ලබා ගැනීම, භාවිතයට නොගත් ආහාර ප්‍රාදේශීය නිවාසවලට පරිත්‍යාග කිරීම සහ අරමුදල් සැපයීම වැනි වෙනත් මුලපිරීම් සමඟින් විමෝචනය තව දුරටත් උදාසීන කරයි. සූර්ය හා අනෙකුත් දේශගුණික හිතකාමී ව්යාපෘති.

2021 දී, Reverb සිය සංගීත දේශගුණික විප්ලව ව්‍යාපාරය දියත් කළ අතර එය සමස්ත සංගීත ක්‍ෂේත්‍රයම ධනාත්මක වාතාවරණයක් ඇති කිරීම අරමුණු කරගනිමින් Eilish, Shawn Mendes, Jason Isbell, Brittany Howard, Maroon 5 සහ තවත් බොහෝ කලාකරුවන් 2021 ජුනි මාසයේදී ඔවුන්ගේ කාර්යභාරය ඉටු කිරීමට අත්සන් කරයි.

දේශගුණික විපර්යාස දැන් වැඩි ක්‍රියාමාර්ගයක් ඉල්ලා සිටින වේගයකින් වේගවත් වෙමින් පවතින බව ගාඩ්නර් පවසයි: “දේශගුණය සම්බන්ධයෙන් මධ්‍යස්ථව සිටීම තවදුරටත් ප්‍රමාණවත් නොවේ.”

Next Post

නව 'BTS වට්ටෝරුව' කථාංගයේ Jimin & Jungkook Make Gimbap නරඹන්න

Fri Apr 22 , 2022
නිසැකවම, BTS එය දැනටමත් ලෝකයේ විශාලතම පොප් ක්‍රියාවන්ගෙන් එකකි, නමුත් සෙප්ටෙට් ඔවුන්ගේ ඉවුම් පිහුම් සහ අධ්‍යාපන වැඩසටහන නැවත පැමිණීමත් සමඟ මුළුතැන්ගෙය තුළට ඔවුන්ගේ දක්ෂතා පුළුල් කරයි, BTS වට්ටෝරුව. බ්‍රහස්පතින්දා (අප්‍රේල් 21) නිකුත් වූ අලුත්ම කථාංගය සඳහා, ජිමින් සහ ජුන්ග්කුක් ඔවුන්ගේ කටට වතුර දමන ගිම්බාප්, පිසින ලද බත් සමඟ සාදන ලද […]

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.