විදුලි බිල අඩු කරන්න . . .

ඉන්ධන මිල අඩුකිරීම හරහා විදුලි බිල පහත දැමීම සම්බන්ධයෙන් යෝජනාවලියක් කඩිනමින් ලබාදෙන ලෙස මහජන උපයෝගීතා කොමිසම විදුලිබල මණ්ඩලයට ලිපියකින් දැනුම්දී තිබෙනවා.

ඉන්ධන මිල පහත දැමීම, ලෝක වෙළඳපොලේ ගල් අඟුරු මිල පහත යෑම සහ ඩොලරයට සාපේක්ෂව රුපියල ශක්තිමත්වීම යන කරුණු සළකා මෙම ඉල්ලීම සිදුකළ බවයි එම කොමිසමේ සභාපති ජනක රත්නායක කියා සිටියේ. ඉන්ධන මිල පහත දැමීම තුලින් විදුලි ගාස්තුව සියයට විස්සකින් පමණ අඩු කළ හැකි බවද එහිදී ඔහු සඳහන් කළා. මේ අනුව 20%කින් විදුලි බිල අඩු කළහොත් මසකට රුපියල් 2000ක විදුලි බිලක් ලැබෙන පාරිභෝගිකයෙකුට නව ගාස්තුව ලෙස 1800ක් වන අතර,මේ හේතුවෙන් පාරිභෝගිකයාට රුපියල් 200ක වාසියක් හිමිවේ.

පාඩු ලබනවයි කියා විශාල ප්‍රමාණයකින් විදුලි බිල ඉහළ දමා එහි අතිරික්ත සේවකයින් සහ ඔවුන්ගේ අතිකාල දීමනා පියවන්නට පවා ජනතාව මත අධික විදුලි බිලක් පටවමින්, ඒකකයක ගාස්තුව සහ ස්ථාවර ගාස්තු ඉහළ දැමීම කාගේ වරදක්ද?

මේවන විට ලෝක වෙළඳ පොළෙහි බොරතෙල් මිලත් සීඝ්‍රයෙන් පහල යමින් පවතී. එවැනි තත්ත්වයක් තුල අහිංසක පාරිභෝගික ජනතාවගේ කර මත අසීමිත ලෙස විදුලි බල මණ්ඩලයේ පාඩුව පියවීමට පැටවීම සාධාරණ වන්නේද?

සිංහල අලුත් අවුරුද්දට පෙර සිටවත් විදුලි බල මණ්ඩලයෙන් අසීමිත ලෙස වැඩි කළ බිලට යම් සහනයක් ලැබේ යැයි පොරිභෝගිකයින් නොඉවසිල්ලෙන් බලාසිටී.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Next Post

බ්‍රිතාන්‍ය සතු සිංහල පුස්කොලපොත් වල අත්පිටපත් අන්තර්ජාලයට මුදාහරියි . . .

Fri Mar 31 , 2023
පරමත්ථ සංවිධානය හා International Centre for Theravada Buddhism UK සංවිධානය එක්වී බ්‍රිතාන්‍ය පුස්තකාලයේදී පසුගියදා ගිවිසුමකට අත්සන් තැබීය. ඒ, ”සිංහල පුස්කොළපොත් අත්පිටපත් ඩිජිටල්කරණ ව්‍යාපෘතිය” නම් ගිවිසුමකට ය. මීට පෙර ශ්‍රී ලංකා පුස්කොළපොත් අත්පිටපත් හතරක් නියමු ව්‍යාපෘතියක් ලෙස ඩිජිටල්කරණය කළ අතර ඒවා බ්‍රිතාන්‍ය පුස්තකාල වෙබ් අඩවියෙන් හා පරමත්ථ වෙබ් අඩවිය මගින් සියල්ලන්ටම නොමිලේ […]

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x