මහාචාර්යවරයෙකුට ජීවිතාන්තය දක්වා සිර දඬුවම් . . .

පැරිසියේ සිනගෝගයට මාරාන්තික බෝම්බ ප්‍රහාරයක් එල්ල කර වසර 42 කට පසුව එම ප්‍රහාරය එල්ල කළ බවට චෝදනාවට ලක්වූ ලෙබනන්- කැනේඩියානු විශ්වවිද්‍යාල මහාචාර්යවරයෙකුව පැරිසියේ අධිකරණයකින් වරදකරු ලෙස නම් කර තිබේ.

විනිසුරුවරයා විවෘත උසාවියේ ප්‍රකාශ කර ඇත්තේ 1980 ඔක්තෝම්බර් මස 03 වනදා එම බෝම්බය ඇටවූ තරුණයා මේ වන විට 69 හැවිරිදි වියේ පසු වන හසන් ඩයබ් බවය. බෝම්බ ප්‍රහාරයෙන් පුද්ගලයින් සිව් දෙනෙකු මියගොස් තවත් 38 දෙනෙකු තුවාල ලබා තිබුණි. චූදිත මහාචාර්යවරයා නඩු විභාගයට පැමිණීම ප්‍රතික්ෂේප කර තිබුණත් විනිසුරුවරයා ඔහුට ජීවිතාන්තය දක්වා සිර දඬුවම් නියම කර ඇත.

විදෙස් මාධ්‍ය සඳහන්කළේ මෙම පුද්ගලයා පලස්තීන සම්භවයක් ඇති ලෙබනන් ජාතිකයෙක් වන බවත් ඔහු 1993 දී කැනේඩියානු ජාතිකත්වය ලබා ඔටාවා හි සමාජ විද්‍යාව පිළිබඳ මහාචාර්යවරයෙකු වූ බවය. ඝාතන සිදුවී වසර 20කට පමණ පසු 1999 දී නව සාක්ෂි මත ඔහු මුලින්ම සැකකරුවෙකු ලෙස නම් කර තිබුණි.

වසර අටකට පසු ප්‍රංශය ජාත්‍යන්තර අත්අඩංගුවට ගැනීමේ වරෙන්තුවක් නිකුත් කළ ඇත. එමෙන්ම කැනඩාවට පිටුවහල් කිරීමට ද 2014 එකඟව තිබේ. නමුත් 2018 දී ප්‍රංශ මහෙස්ත්‍රාත්වරු සාක්ෂි නොමැතිකම හේතුවෙන් නඩුව අවසන් කිරීමෙන් ඔහුට නැවත කැනඩාවෙන් පැමිණීමට අවස්ථාව හිමි වූ බව විදෙස් මාධ්‍ය සඳහන් කර තිබේ.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Next Post

ත්‍රස්තවාදී ප්‍රහාරයක් ගැන බොරු ඇමතුම් දුන් මවුලවීවරයකු අත්අඩංගුවට . . .

Sat Apr 22 , 2023
අකුරණ නගරයේ මුස්ලිම් පල්ලියකට සහ මුස්ලිම් ජනතාව වැඩි වශයෙන් වෙසෙන ප්‍රදේශයකට ත්‍රස්තවාදී ප්‍රහාරයක් එල්ල වන බවට මහජන ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය යටතේ ස්ථාපිත 118  හදිසි ඇමතුම්    මධ්‍යස්ථානයට ව්‍යාජ ඇමතුම් දෙකක්  ලබාදුන් මවුලවි වරයකු පරිගණක අපරාධ කොට්ඨාශය මගින් හාරිස්පත්තුව ප්‍රදේශයේදී අද (22) පෙරවරුවේ අත්අඩංගුවට ගත් බව පොලිස් මාධ්‍ය ප්‍රකාශක ජ්‍යෙෂ්ඨ පොලිස් අධිකාරී නීතිඥ නිහාල් […]

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x