ත්‍රිපිටකය ඉංග්‍රීසියෙන් ලියා ඉන්ටර්නෙට් වෙත මුදා හැරීමට සැරසේ . . .

ජාතික උරුමයක් ලෙස ප්‍රකාශයට පත්කර ඇති ත්‍රිපිටකය සම්බන්ධයෙන් බුද්ධ ජයන්ති පාලි ත්‍රිපිටක පෙළ ඉංග්‍රීසි අකුරෙන් ලිවීම හා ඉන්ටර්නෙට් වෙත මුදා හැරීම සිදු කිරීමට අදාළ සාකච්ඡාවක් මහා සංඝරත්නය සහ බුද්ධ ශාසන, ආගමික හා සංස්කෘතික කටයුතු අමාත්‍ය විදුර වික්‍රමනායක අතර අමාත්‍යංශයේදී පවත්වා තිබේ.

ත්‍රිපිටකය දේශීය හා ජාත්‍යන්තර වශයෙන් අධ්‍යයනය කිරීම සඳහා උනන්දුවක් දක්වන ගිහි පැවිදි සියලු පාර්ශවයන් වෙනුවෙන් හා බුදු දහම ලොව පුරා ව්‍යාප්ත කිරීමමේ අරමුණින් යුතුව මෙම කාර්යය සඳහා සාකච්ඡාව සිදු කර ඇත.

මේ වන විට සිංහල භාෂාවට පරිවර්තනය කර ඇති සම්බුද්ධ ජයන්ති ත්‍රිපිටක ග්‍රන්ථ මාලාව ඉංග්‍රීසි අකුරෙන් ලියා ඉන්ටර්නෙට් වෙත මුදා හැරීමටත්, පසුව මුද්‍රණය කිරීමටත් මහා සංඝරත්නයේ ඉල්ලීම පරිදි බුද්ධ ශාසන, ආගමික හා සංස්කෘතික කටයුතු අමාත්‍ය විදුර වික්‍රමනායක සිය කැමැත්ත පළ කළ තිබේ.

එමෙන් ම, සඳහා මහ නායක මාහිමිපාණන් වහන්සේලාගේ අනුශාසනා හා අනුමැතිය ලබා ගැනීම කළ යුතු බවට ද සඳහන් වී ඇත.

මෙම කටයුත්ත සාර්ථකව සිදුකිරීම සඳහා උත්තරිතර මණ්ඩලය, අධීක්ෂණ මණ්ඩලය, හා ක්‍රියාකාරී මණ්ඩලය ලෙසින් මණ්ඩල 3ක් පත්කිරීමට හා මේ සඳහා අමාත්‍ය මණ්ඩලයේ අනුමැතිය ලබා ගැනීමට ද කටයුතු කළ යුතු බව අමාත්‍ය විදුර වික්‍රමනායක ප්‍රකාශ කර තිබේ.

  • Mawbima
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Next Post

ගොවීන්ට ජල බද්දක් පැනවීමේ සූදානමක් . . .

Wed Jul 19 , 2023
එළඹෙන වසර වන විට ගොවි ජනතාවට ජල බද්දක් පැනවීමට කෘෂිකර්ම අමාත්‍යවරයා පිඹුරුපත් සකසමින් සිටින්නේ යැයි ජාතික ගොවිජන එකමුතුවේ සභාපති අනුරාධ තෙන්නකෝන් ‘මව්බිම’ට පැවසීය. වී වගාව ඇතුළු අතුරු බෝග වගා කිරීම සඳහා වාරිමාර්ග දෙපාර්තමේන්තුව යටතේ ඇති ජලාශවලින් නිකුත් කෙරෙන ජලය සඳහා මේ අයුරින් බද්දක් පැනවීමට ඇමතිවරයා සූදානම් වන බවට ඔහු චෝදනා […]

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x