තෙල් සංස්ථාව කොටඋඩ . . .

ලබාගත් ඉන්ධන වෙනුවෙන් ලංකා විදුලිබල  මණ්ඩලය සහ ශ්‍රී ලංකන් ගුවන් සමාගම  ලංකා ඛනිජ තෙල් නීතිගත සංස්ථාවට රුපියල් කෝටි විසි තුන් දහස් අට සියයක් (23800) ගෙවීම පැහැර හැර ඇතැයි  මුදල් ආර්ථික ස්ථායිකරණ සහ ජාතික ප්‍රතිපත්ති අමාත්‍යාංශයේ වසර මැද රාජ්‍ය මූල්‍ය තත්ත්ව පිළිබඳ වාර්තාවේ (2023) සඳහන් වේ.

මෙම හිඟ මුදල හේතුවෙන් ඛනිජ තෙල් නීතිගත සංස්ථාව  පවත්වාගෙන යෑමේ බරපතළ  අර්බුදයක් පැන නැගී ඇතැයි වාර්තා වේ.

ශ්‍රී ලංකන් ගුවන් සමාගමේ  සහ ලංකා විදුලිබල මණ්ඩලයේ  මූල්‍ය  තත්වය දුර්වලවී ඇති හෙයින්   මෙම ගැටලුව මතුව ඇති බවද  එම වාර්තාවේ දැක්වේ.

මේ අතර ලංකා ඛනිජ තෙල් නීතිගත සංස්ථාව  පසුගිය වසරේ අප්‍රේල් මාසය වනවිට  ඉන්දීය ණය පහසුකම වෙනුවෙන් රජයට ඇමරිකානු ඩොලර් කෝටි හැට නවයක්ද ජාතික ඉරාන තෙල් සමාගමට ඇමරිකානු ඩොලර් කෝටි 25ක්ද ලංකා බැංකුවට රුපියල් කෝටි දෙදහස් හයසියයක්ද ගෙවීමට තිබූ බව මුදල් ආර්ථික ස්ථායිකරණ සහ ජාතික ප්‍රතිපත්ති  අමාත්‍යංශය පවසයි.

ඉන්ධන ආනයනය පහසු කිරීම සඳහා භාවිතා කළ ඇමරිකානු ඩොලර් කෝටි 69 ක ඉන්දීය ණය පහසුකම පියවීමේ අර්බුදයකට ඛනිජ තෙල් සංස්ථාව  පත්ව සිටින බව පවසන එම වාර්තාව  ලංකා විදුලිබල  මණ්ඩලය සහ ශ්‍රී ලංකන් ගුවන් සමාගම ප්‍රතිව්‍යුහගතකරණ කිරීමේ රජයේ උපාය මාර්ගයෙන් එම මුදල් ගැටලුව නිරාකරණය වනු ඇතැයි අපේක්ෂා කරයි.

මුදල්, ආර්ථික ස්ථායිකරණ, සහ ජාතික ප්‍රතිපත්ති අමාත්‍යාංශයේ  වසර මැද රාජ්‍ය මූල්‍ය තත්ව පිළිබඳ වාර්තාව  පාර්ලිමේන්තුවට පසුගියදා ඉදිරිපත් කෙරිණ.

  • සුජිත් හේවාජුලිගේ
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Next Post

වාහන දුම් සහතික මධ්‍යස්ථාන වටලයි . . .

Sat Aug 5 , 2023
වාහන වායු විමෝචන සහතික  (දුම් සහතික) නිකුත් කරන මධ්‍යස්ථාන අධීක්ෂණ යාන්ත්‍රණය ශක්තිමත් කිකිරීමට  ඒකාබද්ධ මෙහෙයුමක් ආරම්භ කර තිබෙන බව මෝටර් රථ ප්‍රවාහන දෙපාර්තමේන්තුවේ උසස් නිලධාරියෙක් පැවැසීය. මෝටර් රථ ප්‍රවාහන දෙපාර්තමේන්තුවේ, කිරුම් මිනුම් දෙපාර්තමේන්තුව ,  මධ්‍යම පරිසර අධිකාරියේ දිස්ත්‍රික් කාර්යාල හා ප්‍රාදේශීය ලේකම් කාර්යාලවලට අනුබද්ධ උපාධිධාරී පරිසර නිලධාරින් සම්බන්ධ කරගනිමින් මෙම […]

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x