කැපී පෙනෙන පරිවර්තනයකට ලක්වන ජම්මු – කාශ්මීරය . . .

ඉන්දීය ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ 370 වැනි වගන්තිය අවලංගු කිරීමේ ඓතිහාසික තීරණයෙන් පසුව, ජම්මු සහ කාශ්මීරය විවිධ අංශ හරහා කැපී පෙනෙන පරිවර්තනයකට භාජනය වී නව අවස්ථා ලබාගැනීමට සහ වර්ධනයට මග පෑදී ඇත.

ඉන්දීය ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ 370 වැනි වගන්තිය මගින් 1947 සිට ඉන්දියාව, පකිස්ථානය සහ චීනය අතර ආරවුලකට ලක්ව ඇති ඉන්දීය උපමහාද්වීපයේ උතුරු කොටසේ සහ විශාල කාශ්මීර ප්‍රදේශයේ කොටසක් වන ජම්මු සහ කාශ්මීරයට විශේෂ තත්වයක් ලබා දී තිබුණු අතර, පසුව වසර 04කට පෙර එම ප්‍රතිපාදනය ඉවත් කෙරිණි. දැන් එම කලාපයට නිදහසේ ක්‍රියාත්මක වීමේ හැකියාව පවතී.

විශේෂයෙන් අධ්‍යාපන ආයතනවල බාධාවකින් තොරව ක්‍රියාත්මක වීම පශ්චාත් 370 ව්‍යවස්ථාවේ පරිවර්තනයේ වඩාත් වැදගත් ධනාත්මක ප්‍රතිඵලවලින් එකකි. සංක්‍රාන්ති සමයේ අභියෝග මධ්‍යයේ වුවද, පාසල් සහ විද්‍යාල විවෘතව පවතින අතර, සිසුන්ට ස්ථාවර සහ බාධාවකින් තොරව ඉගෙනුම් පරිසරයක් ලබාදී ඇත.

දේශසීමා සංචාරක ව්‍යාපාරය ඉමහත් ජනප්‍රියත්වයක් ලබා ගනිමින්, රට පුරා නරඹන්නන් ආකර්ෂණය කර ගැනීමත් සමඟ විවිධ ප්‍රදේශලින් සංචාරකයින්ගේ පැමිණීම ඉහළ ගොස් ඇත.

කලාපය පශ්චාත් 370 ව්‍යවස්ථාවේ යුගයේ අවස්ථා සහ අභියෝග වැලඳ ගන්නා විට, ජම්මු සහ කාශ්මීරයේ නව අරුණැල්ලක් මතු වී ඇති බව පැහැදිලිය.

මෙම පරිවර්තනය සමගිය, සෞභාග්‍යය සහ අන්තර්ග්‍රහණය පෝෂණය කරමින් දීප්තිමත් අනාගතයක් සඳහා අඩිතාලම දමා ඇත.

මේ වන විට කලාපයේ ක්‍රියාත්මක ත්‍රස්ත සංවිධාන බින්දුව දක්වා අපහත වැටී ඇති අතර, විරෝධතා සහ උද්ඝෝෂණ වර්තා වීමද ඉතාම අඩුවී තිබේ.

 

Subscribe
Notify of
0 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Next Post

දුරකතනය උදුරගන්න චීන කතට පොල්ලකින් ගහලා . . .

Mon Aug 7 , 2023
කොළඹ කොටුව සිට බදුල්ල දක්වා ධාවනය වු උඩරට මැණිකේ දුම්රියට මහනුවරින් ගෙඩ වූ චීන කතක අවට පරිසරය දුරකථනයෙන් විඩියෝ ගත කරමින් ගමන් ගත් චීන ජාතික කාන්තාවකගේ දුරකථනය මංකොල්ල කෑමට දුම්රිය මාර්ගය අයිනේ ගලක්මත සිට පොල්ලකින් පහර දුන් සැකකරුවන් දෙදෙනකු අත්අඩංගුවට ගත් බව නාවලපිටිය පොලිසිය කියයි. තවත් සැකකරුවකු අත්අඩංගුවට ගැනිමට පොලිසිය […]

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x