සමනළ වැවෙන් විදුලි නිෂ්පාදනය අත්හිටුවයි . . .

නියඟය සහ උඩවලව ජලාශයට ජලය මුදාහැරීම හේතුවෙන් සමනළ වැව ජලාශයේ ජල ධාරීතාව විදුලි නිෂ්පාදනයට ප්‍රමාණවත් නොවන බැවින් එහි විදුලි ජනනය හෙට (16) සිට අත්හිටුවන බව විදුලිබල හා බලශක්ති අමාත්‍ය කංචන විජේසේකර අද (15) පැවසීය.  

මෙම තත්වය හේතුවෙන් සමනළ වැව ජලාශයෙන් ජාතික විදුලි පද්ධතියට එකතු වන මෙගාවොට් 120 ක විදුලිය ප්‍රමාණය අහිමිවන අතර ඒ අනුව පෞද්ගලික අංශයෙන් මෙගාවොට් 100 ප්‍රමාණයක් මිලදී ගැනීමට නියමිතය.

එම අහිමිවන විදුලි ප්‍රමාණය සපුරාගැනීමට පෞද්ගලික අංශයෙන් විදුලිය මිලදීගන්නා බවත් විදුලිබල හා බලශක්ති අමාත්‍ය කංචන විජේසේකර කීය.

ඒ අනුව ශ්‍රී ලංකාව තුළ ඇති පෞද්ගලික විදුලි බලාගාර හතරට විදුලි මිලදී ගැනීමට යෝජනා ඉදිරිපත් කිරීමෙන් පසුව ඇඹිලිපිටිය සහ මාතර පිහිටි දැවිතෙල් බලාගාර දෙකෙන් විදුලිය සැපයීමට ඉදිරිපත් වී ඇති බවත් එම බලාගාරවලට දැවිතෙල් ඛනිජ තෙල් සංස්ථාව හරහා දී සේවකයන් ලබාගෙන විදුලිය ජනනය කරන බවත් අමාත්‍යවරයා සඳහන් කළේය.

ලංකා විදුලිබල මණ්ඩල සතු සියලුම විදුලිබලාගාර උපරිම ධාරිතාවයෙන් ක්‍රියාත්මක කර පෞද්ගලික මිලදී ගැනීම්වලින් තොරව විදුලිය සැපයීමට උත්සහ කළ ද පවතින තත්වය අනුව පෞද්ගලික මිලදී ගැනීම්වලට යෑමට සිදුවූ බවත් නියඟයේ බලපෑම හෝ වෙනත් හේතූන් මත විදුලි ඉල්ලුම ද ඉහළ ගොස් ඇති බවත් අමාත්‍යවරයා කීය.

මෙම වසරේ ජල විදුලියෙන් ගිගාවොට් 4,200 ත් 4,500 ත් ප්‍රමාණයක් නිෂ්පාදනය කළ හැකි යැයි මහජන උපයෝගිතා කොමිසමේ හිටපු සභාපතිවරයා පැවසුව ද වර්තමාන නියන් තත්වයත් සමඟ මෙම වසරේ ජල විදුලියෙන් ජනනය කළ හැක්කේ ගිගාවොට් 3,800 ත් 4,000 ත් අතර ප්‍රමාණයක් බව කී අමාත්‍යවරයා ඔක්තෝබර් මස වර්ෂාව ලැබෙන තෙක් ජල විදුලියෙන් විශාල විදුලියක් බලාපොරොත්තු විය නොහැකි බව ද සඳහන් කළේය.

විදුලිබල මණ්ඩල සතු විදුලි බලාගාරවල විදුලි ඒකකයක් නිෂ්පාදනයට වැය වන පිරිවැයට වඩා අඩු මුදලකට පෞද්ගලික බලාගාර විදුලිය සැපයීමට සූදානම් බව කී අමාත්‍යවරයා සඳහන් කළේ එහිදී විදුලි ඒකකයක් රුපියල් 52 ත් 58 ත් අතර මිලට ලැබෙන බවත්ය.

මෙම වසරේ මාර්තු මාසයේ ද පෞද්ගලික අංශයෙන් විදුලිය මිලදී ගැනීමට අනුමැතිය ලැබුණ ද විදුලිබල මණ්ඩලය සතු බලාගාර කළමනාකරණය කරමින් එම මිලදී ගැනීම නොකළ බවත්  මේ අවස්ථාව වන විට කිසිඳු විදුලි කප්පාදුවක් සැළසුම් කර නොමැති බවත් අමාත්‍යවරයා පැවසීය.

  • යොහාන් භාසුර


Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Next Post

අලුත් බලශක්ති කේන්ද්‍රස්ථානයක් . . .

Tue Aug 15 , 2023
මන්නාරම බලශක්ති කේන්ද්‍රස්ථානයක් ලෙස ගොඩනැඟිය හැකි බව ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ පවසයි. මන්නාරම මඩු දේවස්ථානයේ වාර්ෂික මංගල්‍යයට අද (15) සහභාගී වෙමින් ජනාධිපතිවරයා මේ බව සඳහන් කළේය. එහිදී වැඩිදුරටත් අදහස් දැක්වූ ජනාධිපතිවරයා පැවසුවේ පූනරීන් බලශක්ති නගරයක් බවට පත් කිරීමට සැලසුම් කර ඇති බවය. කෙසේ වෙතත් එම සෑම සංවර්ධන කටයුත්තක්ම සිදු කරන්නෙ මඩු […]

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x