නාන්නේ බලාගෙන උග්‍ර විෂ මාළුවෙක් ගාලු මුහුදේ . . .

උග්‍ර විෂ සහිත මත්ස්‍යයකු වන ගොන්මහා ( Strong Fish ) නැමැති මත්ස්‍යයා මේ දිනවල ගාල්ල කොටුවේ ප්‍රදීපාගාරය අසල මුහුදේ සැරිසරන නිසා ප්‍රදීපාගාරය ආසන්නයේ මුහුදේ නාන විට එම මත්ස්‍යයාගේ සිරුරේ ඇති උග්‍ර විෂ සහිත කටු ඇනීමෙන් වැළකීම සඳහා සෙරෙප්පු දෙකක් හෝ කිමිදෙන විට පළඳින වරල් පාවහන් දෙකක් පළඳින ලෙස රුහුණු වෛද්‍ය පීඨයේ ආචාර්ය වෛද්‍ය ජනක රූබන් ජනතාවගෙන් ඉල්ලා සිටියි.

ප්‍රදීපාගාරය අසල මුහුදේ නාමින් සිටින විට ගොන්මහා මත්ස්‍යයාගේ කටු ඇනී උග්‍ර විෂ ශරීරගතවීමෙන් රෝගීවු කීප දෙනෙකුම පසුගිය දිනවල කරාපිටිය ශීක්ෂණ රෝහලට ඇතුළු කළ බවද වෛද්‍ය ජනක රූබන් සඳහන් කළේය මේ පිළිබඳ වැඩිදුරටත් කරුණු පැහැදිලි කළ වෛද්‍ය ජනක රූබන් මෙසේද කීය.

ගොන්මහා නැමැති මත්ස්‍යයා ශ්‍රී ලංකාවේ බොහෝ ප්‍රදේශවල මුහුදේ ඉන්නවා. ඒ වගේම ගොන්මහා මත්ස්‍යයා ඕස්ට්‍රේලියාව, ඉන්දුනීසියාව ඉන්දියාව ඇතුළු ලෝකයේ බොහෝ රටවල මුහුදේ ජීවත් වෙනව. මේ දිනවල ගොන්මහා මත්ස්‍යයා ගාල්ල කොටුවේ ප්‍රදීපාගාරය අසල මුහුදේ සැරිසරනව. අභිජනන කටයුතු සඳහා වෙරළේ ගොඩබිම ආසන්නයට එන බව විශ්වාස කරනව.

මෙම මත්සයා පීනා ගෙන ඇවිත් කටු අනින මත්ස්‍යයෙකු නෙවි. ඒ වගේම පීනන්න පුළුවන්කකමක් නැහැ. ඉතා හෙමින් ගමන් කරන මත්ස්‍යයෙකි.කොයිතරමි හෙමින් ගමන් කරනවාද කියනවනම් මේ මාලුව⁣ගේ පිටේ පාසි බැදිලා. වැලිවලින් වැහිල. ගොන්මහා මත්ස්‍යයාගේ පිටේ කටු දහ තුනක් තියනව මෙම මත්ස්‍යයාගේ කටු පෑගුණොත් ඇතිවන වේදනාව දරා ගන්න බැහැ.

මුහුදේ නාන විට ගොන්මහා මත්ස්‍යයාගේ කටුවක් ඇනුණොත් වහාම ගොඩබිම වෙත පැමිණි වාඩි වෙන්න. කටුව ඇනුණු කකුල උණුසුම් වතුර භාජනක දමන්න.

ඊටපසුව ප්‍රතිකාර සඳහා රෝහල් ගත වෙන්න.

මෙම මත්ස්‍යයා ගල්පර මත හෝ ගල්පර අයිනේ ඉන්න මත්ස්‍යයෙක්. මේ දිනවල නොගැඹුරු මුහුදේ වැලිතලා මත ඉන්නව. කුඩා ගල්පර කැබැල්ලක් වගෙයි. මත්ස්‍යයෙක් කියා හිතා ගන්නවත් බැහැ යයිද ජනක රූබන් පැවසීය.

  • දකුණු පළාත් සංචාරක එස් දීයගහගේ
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Next Post

මැරීන් ඩ්‍රයිව් මාර්ගය නැවත දැනුම් දෙනතුරු වසා තැබෙයි . . .

Mon Nov 6 , 2023
බම්බලපිටිය දුම්රියපොල ආසන්නයේ ඇති අබලන් වූ මගී ගුවන්පාලම ඉවත් කිරීමේ කටයුතු හේතුවෙන් මැරීන් ඩ්‍රයිව් මාර්ගය නැවත දැනුම් දෙනතුරු වසා තබන බව පොලීසිය පවසයි. එම මගී ගුවන් පාළම අබලන් ව අවදානම් තත්ත්වයක පවතින බැවින් එය කඩා ඉවත් කිරීමේ කටයුතු ආරම්භ කිරීම හේතුවෙන් මෙම මාර්ගය නැවත දැනුම් දෙන තුරු වසා ලැබීමට කටයුතු […]

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x