ඉන්දීය සිනමාව ගැන වැඩමුළුවක් . . .

ඉන්දියානු සිනමාව පිළිබඳ වැඩමුළුවක් කොළඹ ස්වාමි විවේකානන්ද සංස්කෘතික මධ්‍යස්ථානයේදී ආරම්භ කරන ලදී. මෙම අවස්ථාවට නාගරික සංවර්ධන හා නිවාස රාජ්‍ය අමාත්‍ය ගරු අරුන්දික ප්‍රනාන්දු  සහභාගී විය.

නියෝජ්‍ය මහ කොමසාරිස් විනෝද් කේ ජේකබ් සමාරම්භක අවස්ථාවට සහභාගී වූ අතර කන්නඩ සිනමාවේ අධ්‍යක්ෂකවරයකු, නළුවකු, තිර රචකයකු සහ ගීත රචකයකු වන ආචාර්ය නාගතිහල්ලි චන්ද්‍රශේකරන් ප්‍රමුඛ දූත පිරිස සහභාගී වූහ.

නියෝජ්‍ය මහ කොමසාරිස්වරයා මෙහිදි අදහස් දක්වමින් මෙසේ සඳහන් කළේය.

“ඉන්දියාව සහ ශ්‍රී ලංකාව රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික සබඳතාවලට වසර 75 ක් සපිරෙන මොහොතක, අප මෙම වැඩමුළුව පැවැත්වීම ඇත්තෙන්ම කාලෝචිතයි. මෙම වැඩමුළුව ජනතාව සමඟ ඇති බැඳීම් ගැඹුරු කිරීමට වඩාත් දායක වනු ඇතැයි ද එසේ වේවා කියා ප්‍රාර්ථනා කළේය”.

සෑම වසරකම, ඉන්දියාවේ චිත්‍රපට 2000කට වඩා නිෂ්පාදනය වෙනවා. 2011 වසරේ අලෙවි වූ මුළු සිනමා ප්‍රවේශපත්‍ර ප්‍රමාණය බිලියන 3.5 කි. ඉන්දීය සිනමාවේ ඉතිහාසය වසර 100කට වඩා පැරණිය. පුරෝගාමී චිත්‍රපට නිෂ්පාදකයා වූයේ ඉන්දීය සිනමාවේ පියා ලෙස හැඳින්වෙන දඩසාහෙබ් ෆාල්කේ විසිනි. 1913 මැයි 3 වැනි දින රාජා හරිශ්චන්ද්‍ර නමින් ප්‍රථම පූර්ණ දිග නිහඬ චිත්‍රපටය ඉන්දියාවට ලබා දුන්නේය. මෙම දිගු ගමන හරහා ඉන්දියානු සිනමාව ඉන්දියානු සමාජය පොහොසත් කර ඇත.

චිත්‍රපට ජාතිකවාදය, කාන්තා හා ළමා අයිතිවාසිකම්, කුලය, ආගම, පන්තිය සහ ඒ හා සමාන ප්‍රශ්න විසඳා ඇතැයි ඔහු පැවැසීය.

 Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Next Post

අද මධ්‍යම රාත්‍රියේ සිට ඉන්ධන මිල පහළට . . .

Sun Apr 30 , 2023
අද (30) මධ්‍යම රාත්‍රීයේ සිට බල පැවැත්වෙන පරිදි සිපෙට්කෝ ඉන්ධන මිල පහත දමා තිබේ. ඒ අනුව මිල ගණන් පහත බසිනුයේ ලංකා පෙට්‍රල් 92 ඔක්ටේන් ලීටරයක් රුපියල් 7 කින්, ලංකා පෙට්‍රල් 95 ඔක්ටේන් යූරෝ 4 ලීටරයක් රුපියල් 10කින්, ලංකා සුදු ඩීසල් ලීටරයක් රුපියල් 15කින්, ලංකා සුපිරි ඩීසල් 4 ස්ටාර් යූරෝ 4 […]

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x