සෞදියේ මත්පැන් සැලක් . . .

වසර 70කට වැඩි කාලයකට පසු සෞදි අරාබිය තුළ මත්පැන් අලෙවිසැලක් විවෘත කිරීමට පියවර ගෙන ඇති බව විදෙස් මාධ්‍ය වාර්තා කර සිටී.

මෙය මුස්ලිම් නොවන රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික විදේශිකයින් හට පමණක් සීමාවන මත්පැන් අලෙවිසැලක් වන අතර එය රියාද් නගරයේ දී විවෘත කිරීමට නියමිතය.

එරට සේවය කරන රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික නිලධාරීන් වසර ගණනාවක් පුරාවට සිය රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික වරප්‍රසාද භාවිතාකරමින් මුද්‍රා තැබූ නිල පැකේජ ලෙස මත්පැන් එරටට ගෙන ඒමට කටයුතු කර ඇති බවත්, එසේ නීති විරෝධී අයුරින් රට තුළට සිදුකෙරන මත්පැන් ආනයනය නැවැත්වීම සඳහා මෙම පියවර ගෙන ඇති බවත් සෞදා බලධාරීන් වැඩිදුරටත් සඳහන් කරයි.

සෞදියේ මත්පැන් තහනමක් සිදුවූයේ 1950 වසරේදීය.

එදා සෞදියේ රජු වූයේ බ්දුල්ලාසීස්ය.

විදෙස් මාධ්‍ය වාර්තා කරන්නේ 1952 වසරේ දී එරට අබ්දුල්අසීස් රජුගේ පුත්‍රයෙකු බීමතින් බ්‍රිතාන්‍ය රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයෙකු වෙඩි තබා ඝාතනය කිරීමෙන් පසු එරට මත්පැන් තහනම එතැන් සිට නීතියක් ලෙසින් ක්‍රියාත්මක බවයි.

මේවනවිට සෞදිය, සංචාරක මෙන්ම ව්‍යාපාරික ගමනාන්තයක් බවට පත් කිරීමට ඔටුන්න හිමි මොහොමද් බින් සල්මාන් කුමරු පියවර ගෙන ඇත. මත්පැන් අලෙවිසැල විවෘත වූයේ එම වැඩපිළිවෙළට සමගාමීවය.

  • aruna
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Next Post

අනුර ජනාධිපති වූ වහාම පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවනවා . . .

Fri Jan 26 , 2024
ඊළඟට පැවැත්වෙන ජනාධිපතිවරණය කැඳවන්නේ ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ නොව මැතිවරණ කොමිසම විසින් බව ජනතා විමුක්ති පෙරමුණේ ප්‍රධාන ලේකම් ටිල්වින් සිල්වා සඳහන් කරයි. ඒ අනුව මැතිවරණ කොමිසම එළඹෙන ඔක්තෝබර් මස 17 වැනිදාට පෙර කැඳවන ජනාධිපතිවරණයකින් මෙරට ජනාධිපතිවරයා ලෙස අනුර දිසානායක තේරී පත්වන බවද හෙතෙම පැවසීය. ඒ බව ස්වාධීන සමීක්ෂණ වාර්තා රැසකින් මෙන්ම […]

හැඳින්වීම

” ජනමිණ ”

සිහනෙත් මාධ්‍ය ජාලයට අයත් වෙබ් අවකාශයකි. මෙම වෙබ් අවකාශය හරහා ප්‍රවෘත්ති හා විශේෂාංග තුලනාත්මක හා අරුත්බර මුහුණුවරකින් ඔබ වෙත රැගෙන ඒම අපේ අභිප්‍රායයි. ” ජනමිණ ” පාඨක ජනවින්‍යාසය වෙත නැවුම් පරිකල්පනයන් විවර කරන හරවත් නිර්මාණාත්මක ලේඛනයෙන් පොහොණි ය.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x